Am fost la conferința eMAG pe care o fac în fiecare an cu prilejul anunțării rezultatelor financiare. Pentru mine este un prilej bun să văd cum a evoluat magazinul de unde dau cele mai multe comenzi online, cum au evoluat celelalte business-uri din grupul lor (Fashion Days, Freshful, Flip, SameDay) dar și să aflu ce se mai întâmplă în spatele acestui magazin și care mai este pulsul pieței de eCommerce.
Așa cum intuiați, grupul eMAG stă bine. Are 7.1 milioane de clienți care au plasat câte o comandă în ultimele 12 luni și în ultimul an fiscal a avut cam 64.000 de vânzători pe platforma eMAG.
La nivel de grup, în ultimul an la o cifră de afaceri de 11,4 miliarde de lei, au plătit 900 de milioane de lei taxe către statul român și au făcut investiții de tot atât. eMAG România ca business de sine stătător a avut o creștere de 17%, în condițiile în care majoritatea magazinelor online sperau la un 10%.
Ce a contribuit la această creștere? În principiu numărul mare de produse și de categorii care sunt acum prezente pe eMAG. Spun ei că 25% din clienții lor cumpără produse din mai mult de 7 categorii (față de 20% anul trecut). A crescut oricum și numărul de selleri din Marketplace (64.175 acum) și numărul de produse cu livrare rapidă.
Ce altceva a mai ajutat? AI-ul bineînțeles. Spuneau încă de anul trecut că vor să integreze AI în căutare, iar dacă vi s-a părut că rezultatele căutărilor au fost mai precise în ultimul timp, acesta este motivul.
La fel de bine, dacă vi s-a părut că site-ul vă face recomandări mai bune, s-a umblat și la această zonă de recomandări. Aici am văzut și eu că de fiecare dată, pe homepage îmi arată produse pe care le-am căutat recent sau în căutarea cărora sunt.
eMAG folosește AI-ul acum inclusiv în procesul de listare al produselor. AI-ul face anumite traduceri automate pentru specificații, generează titlul și-l completează cu specificații, selectează corect categoria în care trebuie listat produsul, ba chiar generează și imagini.
Genius a ajuns la 1.5 milioane de utilizatori, iar clienții Genius comandă de 8x mai multe produse, plasând în final comenzi de 5x mai mari ca valoare decât ceilalți. O noutate aici ar fi faptul că și Flip va intra în Genius de luna aceasta, deși nu văd cine-știe-ce avantaj aici, că nu-i ca și cum îți schimbi telefonul în fiecare săptămână.
My Wallet probabil a contribuit și el. Știți probabil că au toate sistemele posibile de rate, inclusiv by now pay later. Așa cum era de așteptat, în topul categoriilor plătite cu MyWallet sunt produsele din categoriile de fashion, apoi consolele de gaming, anvelopele, produsele de îngrijire pentru casă și… băuturile? Practic putem spune că românilor le place să bea pe datorie și online 🙂
Eu unul nu am folosit niciodată acest sistem în eMAG. Cred că l-am folosit o singură dată la Fashion Days de Black Friday. Sunt curios dacă voi îl folosiți.
Comenzile la easybox au ajuns la 71% din totalul comenzilor. Și mie deja mi se pare ciudat să aștept curierul. La noi în familie cred că-s 95% din comenzi date prin easybox.
În ce va investi eMAG în 2025?
În continuare primul loc în top îl ocupă logistica, apoi extinderea companiilor, tehnologie și AI, extinderea gamei de produse și diversificarea produselor. După cum puteți vedea, suma alocată investițiilor este în creștere. Dacă în anul trecut au investit 900 de milioane, anul acesta investițiile vor fi de 1.2 miliarde.
Freshful se extinde
Și în Freshful lucrurile merg bine. Se pare că 2024 a fost un an de “maturizare”, în care au crescut capacitatea depozitului cu 50% și au fost atenți la KPI. La noi am observat că în ultimul timp se întâmplă mai des să ajungă câte un produs deteriorat în comandă (o caserolă de piept de pui, un kefir lovit, un iaurt cu folia de deasupra perforată, chestii de genul). Nu-i însă un capăt de țară atât timp cât le scriu și îmi returnează banii pe acele produse.
Pentru viitor, Freshful ia în calcul un al doilea depozit, însă planurile sunt deocamdată în fază incipientă. Nu se știe nici unde va fi. Aș zice că undeva prin 2026 cel mai devreme am putea să-l vedem în funcțiune. De asemenea, le țin pumnii să reușească să introducă și cardurile de la Pluxee în aplicați, nu numai Edenred 🙂
S-a discutat la conferință și despre invazia de produse chinezești care intră în țară via Temu, Shein și Aliexpress. E neplăcut că pentru aceste produse nu se plătesc TVA și taxe vamale la intrarea în țară și atunci pe eMAG automat vor fi mai scumpe. Pentru eMAG “atacul” Temu nu-i așa problematic, că ei au mai multe verticale de business. Însă pentru magazinele online mai mici, e posibil ca această lipsă de taxare pentru produsele chinezești să fie fatală. Practic business-urile românești sunt dezavantajate, în timp ce chinezii sunt privilegiați. Nici eu nu reușesc să-mi dau seama cum de a scăpat guvernul oportunitatea de a taxa aceste produse. Deh, bănuiesc că nu degeaba avem deficit 9.3% din PIB.
În fine, cam acestea sunt datele de la eMAG. Sunt pe creștere, cresc și investițiile, business is good.
La nivel micro, eu n-am de ce să mă plâng. Sunt în continuare mulțumit de serviciile lor. Cumpărăm cam totul de pe eMAG și de pe Freshful. Mai vizităm doar Lidl din când în când, dar în Carrefour n-am mai călcat de anul trecut, iar într-un Mega Image mare mergem o dată la 2-3 luni.
Vouă cum vi s-a părut eMAG în ultimul an? Ce v-a plăcut/ ce nu v-a plăcut?
Discover more from revoblog.ro
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Salutare, o mică greșeală de exprimare la primul paragraf, au avut 64 mii de vânzători, nu de comenzi, din moment ce au avut 7 milioane de clienți :).Te citesc zilnic, succes!
Așa este! Am corectat! Mulțumesc!
Adaos comercial mare. Placa video la emag 3400 lei, la un magazin din elvetia, digitec, 2900 lei. Este tva mai mare in ro decat acolo, 19% vs vreo 8%. Dar salariile angajatiilor emag cu siguranta sunt mai mici ca cele din elvetia.
Emag 3400 lei https://www.emag.ro/placa-video-gigabyte-geforce-rtxtm-5070-windforce-oc-sff-12gb-gddr7-192-bit-gv-n5070wf3oc-12gd/pd/D2GQ7B3BM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android
Digitec 537 chf, adica 2900 lei https://www.digitec.ch/en/s1/product/gigabyte-geforce-rtx-5070-windforce-sff-12-gb-graphics-card-57326951
A fost ceva propunere sa afiseze adaosurile comerciale, dar normal ceo emag s.a atacat.