Author Archives: Marius

Ați merge la un concert la care sunteți obligați să puneți telefonul într-o husă sigilată care să împiedice folosirea lui?

By | June 26, 2026

Zilele trecute s-a întâmplat ceva interesant la un concert Iron Maiden. Trupa susținea un concert în Paris, pe La Défense Arena, pe care îl filma profesional pentru un viitor material video dedicat turneului.

Din această cauză organizatorii au decis să impună o regulă destul de ciudată, de care eu nu am mai auzit până acum. Au interzis telefoanele mobile pe durata spectacolului pentru cei care au cumpărat bilete în picioare. Pentru a se asigura că nimeni din public nu folosește telefon, la accesul pe stadion, participanții au primit câte o husă care blochează accesul la telefon. Husele acestea sunt sigilate și nu permit folosirea telefonului. Se pot folosi telefoanele doar în locuri special amenajate sau după încheierea spectacolului.

Am căutat să văd cum arată și cum funcționează husele acestea de la Yondr. Cam așa:

Practic este o husă din neopren, care are o închizătoare din aceea cu pin magnetic, cum sunt sistemele antifurt de la hainele din mall. Pentru a debloca închizătoarea este nevoie de un magnet puternic, cum sunt cele din magazine.

În fine. Totul a decurs normal la acest concert timp de aproximativ 50 de minute, până când britanicii au ajuns la melodia “2 Minutes To Midnight”. Fix când Bruce Dickinson era în mijlocul melodiei, s-a luat curentul pe întreg stadionul. S-au stins luminile, s-a oprit sunetul, toată arena a fost cuprinsă de întuneric. Inițial spectatorii au crezut că totul face parte din show, însă după câteva minute s-au prins că treaba este serioasă. Pana de curent nu afecta doar stadionul, ci și o întreagă zonă din jurul stadionului. Lesne de înțeles, reluarea concertului era imposibilă.

Mai nasol este că La Défense Arena este o arenă acoperită, iar în Paris este un val de căldură. Temperatura din interiorul arenei a devenit insuportabilă cât timp a fost oprită electricitatea. În concluzie, situația a fost cam nasoală. Zeci de mii de oameni au rămas blocați pe stadion, fără lumină, fără sunet, fără ventilație și fără posibilitatea de a folosi telefonul.

Concertul s-a reluat după aproximativ o oră, iar trupa a mai cântat timp de vreo 50 de minute. Din păcate, timpul pierdut nu a mai putut fi recuperat. Concertul era programat să se termine la ora 11 pm, cu o interdicție de circulație pentru ora respectivă. Poliția a fost de acord să prelungească doar până la ora 11.35, motivând că după acea oră, până la ora 12.45 se oprește tot transportul local din zonă și peste 30.000 de oameni nu ar mai putea ajunge acasă. Bis-ul nu a mai avut loc, iar Iron Maiden nu a mai cântat piese precum “Fear Of The Dark”, “Aces High” sau “Wasted Years”. Bine, oamenii oricum simțiseră Fear Of The Dark pe pielea lor mai devreme.

Cred că a fost o pierdere de ambele părți. Fanii nu au auzit cântecele preferate, iar artiștii nu au reușit să înregistreze concertul pentru materialul videoe.

Eu aș trage însă două concluzii de aici. Prima ar fi că, iată, se poate și la case mai mari. Dacă ar fi căzut curentul pe Arena Națională, ar fi fost încă un motiv de zâzanie națională. S-ar fi dezbătut câteva săptămâni și am fi concluzionat probabil că iar ne-am făcut de rușine internațională.

A doua concluzie ar fi faptul că eu nu m-aș duce la un concert unde ar trebui să renunț la telefon. Nu că aș fi vreun dependent de telefon, că știu să mă bucur de momente și fără să scot telefonul din buzunar. Dar oricât aș fi de fan Iron Maiden, parcă nu mi se pare ok asta. Aici a fost doar o întâmplare cu ghinion, dar ar fi putut fi o întâmplare mult mai nasolă, iar cei de la concert să nu își poată folosi telefoanele pentru a cere ajutor sau pentru a se ghida. Dacă ar fi fost acesta un act de sabotaj sau un atac terorist?

Surse: 1, 2.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

GTA 6 apare la precomandă la eMAG, iar prețurile sunt dureroase

By | June 25, 2026

Precomenzile pentru GTA VI au început astăzi, iar prețurile sunt destul de obscene. La precomandă avem parte la nivel global de două versiuni ale jocului: cea “Standard” și cea “Ultimate Edition”. Deocamdată la eMAG avem doar variantele simple pentru PS5 și pentru Xbox. Dacă vreți varianta Ultimate Edition, o găsiți în Play Station Store.

gta 6 prețuri precomandă

Așadar, prețurile convertite în lei pentru varianta standard sunt 425 lei. Iar colac peste pupăză, de cei 425 de lei nu vei primi decât un carton, pentru că nu există un disc fizic care să vină odată cu jocul. Jocul va putea fi jucat începând cu 19 noiembrie 2026. Deocamdată nu există o variantă pentru PC, iar în cazul în care se va lansa, cu siguranță nu se va lansa mai devreme de anul viitor.

Ce primești în plus dacă cumperi varianta Ultimate?

Conform descrierii, varianta Ultimate vine cu:

  • Ultimate Edition Upgrade;
  • Vintage Vice City Pack

Aceste două upgrade-uri se referă la o colecție de vehicule, arme, îmbrăcăminte și acțiune, dar și câteva destinații speciale, deschise doar pentru cei care au cumpărat Ultimate. Dau un pasate din descrirea jocului mai jos:

  • ’95 GROTTI CHEETAH: Mașina sport emblematică a celor de la Grotti de la mijlocul anilor ’90 și o odă adusă străzii Shore Drive, ’95 Grotti Cheetah este completată de un design exterior (livery) minimalist, retro-futurist și este disponibilă pentru a intensifica acțiunea din stadiile avansate ale jocului.
  • HAWK & LITTLE MORGAN REVOLVER: Versiuni pentru el și pentru ea ale acestui revolver puternic, cu un stil clasic Vice City obținut de la Vercetti Estate, incluzând mânere cu palmieri gravați, detalii incizate și o lunetă de înaltă performanță.
  • VARIANTE DE ARME PERSONALIZATE: Arme de mână personalizate cu gravuri detaliate pentru pistolul Girardi ES9 al lui Jason și pistolul Klose K17 al Luciei.
  • STILUL VICE CITY: Fie că sunt la piscină sau unul lângă celălalt, Jason și Lucia se pot integra perfect în peisaj cu ținute, coafuri și tatuaje exclusive, și multe altele.
  • VEHICULELE DIN CASA DE SIGURANȚĂ A LUI JASON: Schimbă vitezele și bucură-te de soare pe o motocicletă Dinka Enduro cu nuanțe de camuflaj militar sau într-un Crest Kayak.
  • GANADO RETRO BUILD: Adaugă puțină forță brută și stil clasic în uzata camionetă low-rider Vapid Ganado a lui Jason cu modificări exclusive.
  • SHITZU SQUALO: Perfectă pentru a arunca undița în Gambit Bay și pentru a prinde capturi de toate felurile, această ambarcațiune Squalo în nuanțe gradient de roz și albastru, ancorată la Washington Beach, este pregătită pentru oceanul deschis cu o ladă de arme plină de explozibili.
  • ’67 VAPID DOMINATOR BUGGY & GARAGE: Un monstru de tip Mud Club care oferă o manevrabilitate off-road impresionantă pentru pădurile izolate din Mount Kalaga și nu numai. Depozitează-l convenabil la Paradise Garage în Watson Bay, care dispune de un dulap pentru arme, plus un loc sigur în care poți ascunde bunurile furate ce urmează a fi valorificate pe piața neagră.
  • GOODTIME GEAR: O colecție capsulă de îmbrăcăminte și accesorii inspirată de personajul din serialul TV de succes al Goodtime State, Macca the Alligator.
  • PTT YOUNGIN$ COMPOUND: Atacă baza uneia dintre cele mai gălăgioase și mai active social bande din Southside Vice City și scapă în siguranță pentru a obține niște obiecte speciale și produse de contrabandă unice.
  • CLASSIC CAR COLLECTION: Găsește o varietate de mașini clasice abandonate și mașini-proiect în lucru și readu-le la gloria de odinioară în această misiune specială primită de la excentricul colecționar și intermediar local, Wyman.
  • Destinații speciale deschise pentru afaceri doar cu Ultimate Edition:
  • RIDEOUT CUSTOMS: Transformă vehiculele standard în opere de artă magnifice, cu interioare detaliate, jante rafinate și elemente de stil “donk”.
  • SARA’S UNISEX SALON: Obține stiluri de salon emblematice atât pentru Jason, cât și pentru Lucia, inclusiv păr facial pentru Jason, respectiv machiaj și unghii pentru Lucia.
  • STOCK 305: Creează diverse ținute unice și exclusive pentru Jason și Lucia la destinația principală din Stockyard pentru modă stradală (streetwear) de lux.
  • ELECTRIC FANG TATTOO: Alege din peste 50 de tatuaje emblematice atât pentru Jason, cât și pentru Lucia — toate concepute de colectivul de artiști FAILE la cel mai renumit salon de tatuaje din Stockyard.
  • ONE-EYED WILLIE’S: Vizitează legendarul atelier auto (mod shop) de pe Lake Leonida, specializat în modificări off-road și artă auto pictată manual.

Merită să cumperi GTA 6 la precomandă?

Realist vorbind, nu. Din trei motive:

  • În primul rând din motivul pe care l-am scris mai sus: în cutie nu vei primi un DVD, ci doar un carton cu un cod de activare.
  • Spre deosebire de alte lansări de jocuri, precomanda nu îți oferă dreptul să joci cu câteva zile înainte. Toată lumea va intra în joc în același timp.
  • Stocurile digitale nu se epuizează, deci nu are rost să-ți blochezi banii cu 5 luni înainte. Poți face precomanda pe 18 noiembrie dacă vrei să-l joci musai din prima zi. Sau îl poți comanda ulterior oricând după 19 noiembrie.

Ne vedem în noiembrie! 🙂

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Am primit un apel de la un număr necunoscut, dar telefonul a identificat automat numărul și mi-a arătat cine mă sună

By | June 25, 2026

Nu țin minte să mai fi pățit asta până acum. Am primit un apel de la un magazin online destul de obscur de unde făcusem o comandă cu o zi în urmă. Surpriza a fost că deși nu aveam numărul salvat în memorie, telefonul mi-a afișat numele magazinului.

Primul gând a fost că probabil s-a uitat Gemini prin mailuri. N-ar fi exclus. Se pare însă că funcția se numește “Google Caller ID & Spam”. Această funcție se uită la magazine online și companii au un profil public pe Google (cel care apare pe Google Maps și în rezultatele căutărilor) și extrage de acolo numărul de telefon.

Când primești un apel de la un număr care nu este salvat în agenda ta locală, dacă ești conectat la date, aplicația de apelare interoghează instantaneu sau folosește un cache local al bazei de date Google pentru a vedea dacă numărul aparține unei entități comerciale.

Ceea ce după ce după ce am trecut de surprinderea inițială și am aflat cum funcționează, mi se pare foarte fain până la urmă. Am observat în același timp și că aplicația de telefon de la Google îmi afișează acum după fiecare apel de la un număr necunoscut ceva de genul: “Acest apel a fost de la un număr necunoscut. Vrei să bagi nr. în agendă sau să-l marchezi ca spam?”.

Mi se par foarte utile aceste funcții, mai ales dacă utilizatorii ar și marca acolo ca spam numerele care chiar fac cold calling. Se anunță vremuri grele pentru “Țeapa cu Amazon Prime” și alte asemenea.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Știe cineva de ce nu se mai bea apă minerală cu alcool?

By | June 24, 2026

Mi-am adus aminte întâmplător de chestiile astea, denumite “hard seltzer”. Mai țineți minte cum acum vreo 2-3 ani inundau toate canalele de social media? Mai țineți minte cum toate fetele beau pe story “hard seltzer”? Erau vreo 2 branduri: Wet și încă unul, Viper.

Eu am primit atunci cadou toate cele 3 sortimente de la Wet la o comandă pe care am dat-o la Sezamo. Am desfăcut unul, am băut o gură și acolo m-am oprit. Nu am putut să continui. A gustat și Alice, acolo s-a oprit și ea. Drept urmare am vărsat restul dozei la chiuvetă iar pe celelalte două le-am aruncat. Nici măcar pe gratis nu am putut să le beau.

Dar serios, chiar nu înțeleg de ce o băutură atâââât de populară printre influenceri aproape că nu mai există azi. Nici n-am mai văzut postări pe story-uri, nimic. Nu le-am văzut nici în magazine. Nu le-am văzut nici pe meniurile restaurantelor. Oare cum se poate ca niște oameni care iubesc atât de mult aceeastă băutură să renunțe așa de repede la ea?

Acum serios vorbind, nu am înțeles nici atunci și nu înțeleg nici acum, care este scenariul în care cineva zice “ce-aș bea un seltzer!”. Ce-aș bea o apă minerală cu alcool în ea!

De ce nu un gin tonic? De ce nu un Aperol? De ce nu un radler? De ce nu o buturugă? Cred că până și buturuga este mai bună decât un seltzer .

Aceste produse vor rămâne un mister pentru mine.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Tech News – 23 iunie 2026

By | June 23, 2026

Steam Machine poate fi cumpărat oficial. Prețurile sunt auch.

Leak cu prețurile la GTA VI. Poimâine le vom afla.

Jensen Huang spune care vor fi meseriile viitorului. Vești proaspe pentru cei mici.

Co-fondatorul Ubisoft a murit într-un accident aviatic. Nasol. Cessna 421.

Noutățile din Android 17. Nu sunt multe, între noi fie vorba.

Windows 11 26H2 vine în curând. Eu încă sunt pe 25H2.

Îmi place noua boxă Google Home. Eu eram mulțumit și cu Nest-urile, până să le facă Google “upgrade” cu Gemini și să devină mai lente.

EA are departament special pentru vândut reclame în interiorul jocurilor. Adică reclamele in-game se vor schimba în funcție de cine plătește.

Acțiunile BMW au scădere. Scade și restul industriei auto odată cu ele.

În Frankfurt autobuzele dau amenzi de circulație. Adică autobuzele și tramvaiele filmează mașinile parcate. Foarte tare.

Olandezii spun că au aproximativ 40.000 de Tesla cu self driving pe străzi. Să vedem cum va evolua această “situație”.

Sony a lansat un nou senzor foto. Deci de la anul vom vedea telefoane cu camere foto mai bune.

Aer condiționat portabil de la Sony. I need this in my life.

Miele lansează noi plite cu inducție, la pachet cu vase inteligente. Hai că e tare asta. Smart frying pan 🙂

Foarte fain acest Docking Station de la Baseus. Fiind pe verticală, parcă salvează mai mult spațiu pe birou. Plus încărcare Qi2. Dar și prețul…

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Lista de miniștri depusă de Veștea “noaptea ca hoții” este adorabilă

By | June 22, 2026

Domnul Veștea a depus duminică lista de miniștri cu care vrea să își facă veacul în următoarea guvernare. Avem așa:

  • Adrian Veștea – Prim-ministru (PNL)
  • Marian Neacșu – vicepremier și ministru al Afacerilor Interne (PSD)
  • Alina Gorghiu – vicepremier (PNL)
  • Diana Morar – vicepremier (independent)
  • Luca Niculescu – ministru de Externe (independent)
  • Alexandru Nazare – ministru de Finanțe (independent)
  • Florin Zaharia – ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene (independent)
  • Florin Manole – ministru al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității (PSD)
  • Monica Anisie – ministru al Educației și Cercetării (PNL)
  • Marian Bârgău – ministru al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (independent)
  • Eduard Mititelu – ministru delegat pentru Transformare Digitală (PNL)
  • Romeo Lungu – ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (PSD)
  • Ionuț Vulpescu – ministru al Culturii (PSD)
  • Sorin Cîmpeanu – ministru al Apărării Naționale (PNL)
  • Radu Marinescu – ministru al Justiției (PSD)
  • Alexandru Ghigiu – ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor (PSD)
  • Cristian Pistol – ministru al Transporturilor și Infrastructurii (PNL)
  • Florin Barbu – ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale (PSD)
  • Bogdan Ivan – ministru al Energiei (PSD)
  • Alexandru Rogobete – ministru al Sănătăţii (PSD)
  • Radu Oprea – secretar general al Guvernului (PSD)

Deci un membru din PNL propune o listă cu 6 miniștri PNL și 10 miniștri PSD și 0 de la USR, că na, nu vrem să ne mai deranjeze nimeni când furăm. Avem destule super star-uri în listă, parcă-i reclama Nike, dar varianta cu penali.

  • Marian Neacșu condamnat definitiv în 2016 de la șase luni de închisoare cu suspendare pentru conflict de interese.
  • Alina Gorghiu – șefa puciștelor.
  • Romeo Lungu – mâna dreaptă a lui Ciolacu. E de ajuns să vezi cum se îmbracă pentru a-ți da seama că ceva e dubios.
  • Ionuț Vulpescu – a rămas fără titlul de doctor în 2019, după ce Comisia de Etică de la Universitatea București a stabilit că a plagiat. Deci un plagiator la cultură. Frumos rău de tot.
  • Sorin Cîmpeanu – traseist de meserie. Ex ALDE, Ex Pro România, actual PNL, aspirant PSD.
  • Cristina Pistol – Director CNAIR luat la ochi de Radu Miruță.

Totuși, trebuie să recunosc că Veștea are un merit. A reușit cumva să uite să-l treacă pe Predoiu pe listă. Nu știu ce s-a întâmplat acolo. Fiind vorba de un intelectual precum Veștea, eu mizez pe faptul că a adormit când se uita la desene animate și a uitat de Predoiu.

PSD a decis cu inima grea să voteze acest guvern. Presimt că o să treacă.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Nike a vrut să facă o reclamă, dar a scos din greșeală un film artistic

By | June 21, 2026

Mă plimbam pe YouTube, am dat peste reclama Nike, filmată pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2026 și i-am dat un play. O să-i vedeți în reclamă pe toți jucătorii mari:

  • Mbappe
  • Haaland
  • Vinicius
  • Cole Palmer
  • Alphonso Davies
  • Jamal Musiala
  • Virgil van Dijk
  • Bruno Fernandes
  • Nico Williams
  • Valverde
  • Cristiano Ronaldo
  • Ronaldinho
  • Ibrahimovic
  • Drogba
  • Travis Scott
  • Channing Tatum

Deși nu îmi place în mod special de niciunul dintre marile staruri (Mbappe, Cristian Ronaldo, Vinicius Jr sau Haaland), reclama mi-a plăcut maxim. Se vede că cine a scris-o e maestru pe partea de scenariu. Mi-a plăcut în mod special faza cu Cristiano și clădirea în flăcări și rolul lui Haaland.

Mi-a adus aminte de reclamele pe care le vedeam și le re-vedeam de sute de ori prin anii ‘2000 și pe care apoi le discutam cu prietenii pe maidan, cu mingea la picior. Parcă mi-au trecut prin fața ochilor toate acele reclame. În mod specific mă duce cu gândul la cea cu echipa Braziliei pe aeroport, înainte de World Cup 98. Mi-a adus aminte de Good vs Evil cu Figo, de The Mission, cu Edgar Davids și Francesco Totti, de A Little Less Conversation Sau de ce nu… de Pepsi Football cu Medieval Fight.

Și acum că mi le-am adus aminte pe toate, singura mea întrebare este… unde au fost genul acesta de reclame în ultimii 10 ani?

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook