Zilele trecute s-a întâmplat ceva interesant la un concert Iron Maiden. Trupa susținea un concert în Paris, pe La Défense Arena, pe care îl filma profesional pentru un viitor material video dedicat turneului.

Din această cauză organizatorii au decis să impună o regulă destul de ciudată, de care eu nu am mai auzit până acum. Au interzis telefoanele mobile pe durata spectacolului pentru cei care au cumpărat bilete în picioare. Pentru a se asigura că nimeni din public nu folosește telefon, la accesul pe stadion, participanții au primit câte o husă care blochează accesul la telefon. Husele acestea sunt sigilate și nu permit folosirea telefonului. Se pot folosi telefoanele doar în locuri special amenajate sau după încheierea spectacolului.
Am căutat să văd cum arată și cum funcționează husele acestea de la Yondr. Cam așa:

Practic este o husă din neopren, care are o închizătoare din aceea cu pin magnetic, cum sunt sistemele antifurt de la hainele din mall. Pentru a debloca închizătoarea este nevoie de un magnet puternic, cum sunt cele din magazine.
În fine. Totul a decurs normal la acest concert timp de aproximativ 50 de minute, până când britanicii au ajuns la melodia “2 Minutes To Midnight”. Fix când Bruce Dickinson era în mijlocul melodiei, s-a luat curentul pe întreg stadionul. S-au stins luminile, s-a oprit sunetul, toată arena a fost cuprinsă de întuneric. Inițial spectatorii au crezut că totul face parte din show, însă după câteva minute s-au prins că treaba este serioasă. Pana de curent nu afecta doar stadionul, ci și o întreagă zonă din jurul stadionului. Lesne de înțeles, reluarea concertului era imposibilă.
Mai nasol este că La Défense Arena este o arenă acoperită, iar în Paris este un val de căldură. Temperatura din interiorul arenei a devenit insuportabilă cât timp a fost oprită electricitatea. În concluzie, situația a fost cam nasoală. Zeci de mii de oameni au rămas blocați pe stadion, fără lumină, fără sunet, fără ventilație și fără posibilitatea de a folosi telefonul.
Concertul s-a reluat după aproximativ o oră, iar trupa a mai cântat timp de vreo 50 de minute. Din păcate, timpul pierdut nu a mai putut fi recuperat. Concertul era programat să se termine la ora 11 pm, cu o interdicție de circulație pentru ora respectivă. Poliția a fost de acord să prelungească doar până la ora 11.35, motivând că după acea oră, până la ora 12.45 se oprește tot transportul local din zonă și peste 30.000 de oameni nu ar mai putea ajunge acasă. Bis-ul nu a mai avut loc, iar Iron Maiden nu a mai cântat piese precum “Fear Of The Dark”, “Aces High” sau “Wasted Years”. Bine, oamenii oricum simțiseră Fear Of The Dark pe pielea lor mai devreme.
Cred că a fost o pierdere de ambele părți. Fanii nu au auzit cântecele preferate, iar artiștii nu au reușit să înregistreze concertul pentru materialul videoe.
Eu aș trage însă două concluzii de aici. Prima ar fi că, iată, se poate și la case mai mari. Dacă ar fi căzut curentul pe Arena Națională, ar fi fost încă un motiv de zâzanie națională. S-ar fi dezbătut câteva săptămâni și am fi concluzionat probabil că iar ne-am făcut de rușine internațională.
A doua concluzie ar fi faptul că eu nu m-aș duce la un concert unde ar trebui să renunț la telefon. Nu că aș fi vreun dependent de telefon, că știu să mă bucur de momente și fără să scot telefonul din buzunar. Dar oricât aș fi de fan Iron Maiden, parcă nu mi se pare ok asta. Aici a fost doar o întâmplare cu ghinion, dar ar fi putut fi o întâmplare mult mai nasolă, iar cei de la concert să nu își poată folosi telefoanele pentru a cere ajutor sau pentru a se ghida. Dacă ar fi fost acesta un act de sabotaj sau un atac terorist?







