Luni s-a întâmplat o chestie “amuzantă”. Și prin amuzantă mă refer bineînțeles la încă o mostră de incompetență din partea guvernului.
S-a dat drumul la programul “Rabla pentru tractoare”. Și așa cum era de așteptat, site-ul AFM s-a blocat la o oră de la deschidere, pe fondul traficului mare.
În primă instanță, “specialiștii” de la AFM au declarat că nu exclud un atac cibernetic. Apoi au găsit soluția.
„Având în vedere problemele tehnice apărute în cadrul sesiunii de depunere a cererilor de finanțare pentru Programul Rabla pentru Tractoare, care a debutat astăzi la ora 10:00, generate de suprasolicitarea aplicației informatice, am decis anularea acestei sesiuni. Deși aplicația a permis înregistrarea cererilor într-un interval extrem de scurt, pe parcursul procesului de înscriere au fost înregistrate sincope și blocaje care au afectat funcționarea optimă. În acest context, pentru a asigura corectitudinea și echitatea accesului la finanțare, AFM va relua sesiunea de depunere la o dată ce va fi comunicată ulterior” (…)
Nu este exclus nici un atac cibernetic, mai spune Administrația Fondului pentru Mediu. [sursă]
Deci s-a rezolvat, nu se poate. N-am fost în stare să facem site-ul să meargă. L-am închis, am anulat înscrierile. Nu ne căutați. Revenim noi mai târziu cândva.
Dacă așa se întâmplă cu tractoarele, unde bănuiesc că nu vrea chiar tot românul să-și cumpere un tractor, imaginați-vă cum se va întâmpla cu RABLA auto.
Cinismul însă este că deși oricine știe cum funcționează un site s-a prins că blocajul s-a produs din cauza serverelor de doi lei prost configurate, președintele AFM încearcă să găsească scuze dând vina pe atacuri cibernetice. Și pe măsură ce asta va deveni o scuză standard, oamenilor le vor fi și mai greu să creadă că chiar suntem într-un război hibrid în care suntem cu adevărat atacați în alte situații.
Ce să zic… așteptăm să fim atacați cibernetic și cu ocazia RABLA auto. Dacă va mai exista vreun RABLA auto în ritmul ăsta.
Discover more from revoblog.ro
Subscribe to get the latest posts sent to your email.