Author Archives: Marius

Mercedes GLC Electric este prima mașină electrică de la Mercedes…

By | June 20, 2026

Care îmi place. Propun să ștergem toate modelele de până acum și să ne prefacem că aceasta este prima mașină electrică de la Mercedes.

Partea din față mi se pare senzațională. Mult superioară față de boturile acelea de EQE și EQS, care nu îmi inspirau nimic.

Spatele este… ok-ish. Cred că ar fi arătat mai bine dacă nu încastrau stopurile în acea imensă bară neagră, ci le lăsau ca atare.

La interior, e așa cum v-ați aștepta, ca un iPhone. Nu știu, parcă mi se pare un pic prea colorat head unitul acela pentru gusturile mele.

Consola centrală pare ok, în speranța că nu va scârțâi acel plastic.

Bineînțeles, nu s-au putut abține de la plastic glossy. Este prezent acolo pe spițele laterale ale volanului și bineînțeles că acea zonă arăta ca și cum a pus cineva mâna pe ea după ce a mâncat un bucket de la KFC. Sunt însă și alte modele de volan disponibile.

Bine, putea fi mai rău, putea avea un volan cu spițe pe verticale 🙂 Apreciez însă că au păstrat instrumentarul de bord.

În rest… preț de pornire 59.900 € pentru varianta de bază. Cel din poză este GLC 400 4MATIC, care are 489 CP, baterie de 94 kWh, autonomie de 673 km, încărcare DC la maxim 330 kW, viteză maximă 210 km/h și face 100 km/h în 4.3 secunde.

Frumoasă mașină. Dacă vreți să o vedeți, are Mercedes o acțiune la Muzeul de Artă Recentă, și o puteți vedea acolo până pe 12 iulie.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

GTA VI va fi la precomandă săptămâna viitoare. Rockstar a prezentat coperta jocului

By | June 19, 2026

Grand Theft Auto VI intră în mod oficial în linie dreaptă, iar acum are o dată oficială de precomandă. Rockstar a setat această dată pentru 25 iunie, adică chiar săptămâna viitoare. De asemenea Rockstar Games a prezentat și coperta jocului, care arată cam așa:

Coperta arată în stilul binecunoscut al lui GTA Vice City, iar pe ea, pe lângă protagoniștii Lucia și Jason, mai avem diverse personaje pe care aceștia le vor întâlni pe parcursul jocului. Plus mașini, motociclete, bărci, elicoptere și arme, ca să fie sigur despre ce este jocul.

Jocul va putea fi precomandat atât pe platforme digitale, cât și în format fizic, în anumite magazine. Deocamdată este confirmat pentru PlayStation 5 și Xbox, fără nicio mențiune despre PC.

Îmi place și melodia din trailer, care este un synth-pop specific anilor ’80, atunci când are loc acțiunea jocului original GTA Vice City.

În rest, acest teaser nu mai dezvăluie altceva. Însă pentru un feeling legat de cum va fi jocul, avem cele două trailere lansate anterior. Cel lansat în 2023:

Și cel de anul trecut:

Jocul va avea loc într-un oraș stil Vice City și nu vom avea unul, ci doi protagoniști: Lucia și Jason. Trailerul începe atunci când Lucia este eliberată din închisoare și ulterior face tot felul de tâmpenii alături de Jason. Pare un fel de reinterpretare a poveștii cu Bonnie & Clyde în versiune GTA, însă într-un Miami fictiv al vremurilor noastre. Mă sperie un pic cât de bine este portretizată America în cele două trailere.

Oricum, Vice City a fost singurul joc din serie pe care l-am terminat cap coadă și mi-a plăcut mult de tot. Da, am terminat inclusiv misiunea cu elicopterul, fără să folosesc coduri. Aștept cu nerăbdare GTA VI, ca să îmi iau doza de nostalgie.

Data de lansare pentru Grand Theft Auto VI este stabilită pentru 19 noiembrie 2026 și e greu de crezut că Rockstar va mai amâna încă o dată lansarea jocului.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Dacia Spring 2 a fost confirmată. Prima imagine cu modelul ce va fi produs în Europa

By | June 18, 2026

Acest anunț de la Dacia a venit de nicăieri. Perspectiva părea sumbră pentru Dacia Spring, pentru că anterior se zvonea că nu va exista o a doua generație a modelului.

dacia spring 2 europa

Acum Dacia a confirmat oficial printr-un comunicat a doua generație Dacia Spring. Ba chiar au oferit și o imagine de teasing, care însă nu spune prea multe. Practic din imagine ne dăm seama că partea din spate a modelului va arăta cam la fel. Se vede însă că stopul a fost redesenat și că Dacia va renunța la semnătura luminoasă în forma literei Y. Îmi place noul stop. Cel vechi avea în interiorul lui o zonă foarte mare neagră, cu plastic, care nu se aprindea. Cel nou pare mai “plin”.

Din detalii aflăm doar că va fi un model 100% electric și că va avea patru locuri și un portbagaj încăpător. Dar vestea la care nu mă așteptam este cea care spune că noul model va fi prezentat în a doua jumătate a acestui an.

Este ceva interesant aici. Conform informațiilor anterioare, Dacia urma să producă în Slovenia, la Novo Mestro, un vehicul electric cu nume de cod “Evader”, derivat de la platforma lui Renault Twingo, care se va vinde în paralel cu Dacia Spring.

În cazul acestei noi dezvăluiri, sunt curios dacă Dacia Spring este de fapt vehiculul cu nume de cod Evader sau dacă nu cumva Dacia va avea în curând trei modele electrice în gamă: Dacia Spring, Dacia Hipster și Dacia Evader. Aș merge mai curând pe prima variantă.

Oricum, o zic din nou. Dacia este probabil cel mai dinamic producător auto din Europa.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

FIFA exagerează cu restricțiile pentru brandurile de la care nu a primit bani pentru CM2026

By | June 18, 2026

Vorbeam zilele trecute cu un om de marketing care spunea că este jale mare dacă un brand folosește denumirea de Campionat Mondial fără să cotizeze la FIFA pentru asta. Mai mult decât atât, nici măcar persoane terțe care colaborează cu acel brand nu au voie să folosească termenul de Campionat Mondial, pentru că brandurile sunt apoi vânate de FIFA și trase în țeapă. O denumire de genul “un turneu final de fotbal” este de preferat în locul denumirii de Campionat Mondial de Fotbal.

Chestia asta se răsfrânge în mai multe domenii și duce la momente absurde. De exemplu dacă un brand nu este afiliat cu turneul final, trebuie ca logo-ul să nu care-cumva să apară nici măcar prin asociere cu CM. Dar ce te faci în America, unde majoritatea stadioanelor sunt sponsorizate de branduri? Păi Gillette Stadium este denumit Boston Stadium, SoFi Stadium este Los Angeles Stadium, etc.

Dar ce te faci când logo-ul unui brand care nu este afiliat cu FIFA tronează mare pe fațada stadionului? Păi… îl acoperi, așa cum a făcut FIFA cu logo-ul Levi’s de pe Levi’s Stadium din San Francisco.

Drept urmare… Levi’s a decis să profite de situație și să-și schimbe și poza de profil într-un logo acoperit cu un cearceaf alb, ca cel de pe stadion. Și apoi au postat și un reel pe tema asta:

Iar descrierea reel-ului mi se pare genială: “Welcoming the world to the beautiful [redacted] stadium!

Mi se pare absurd ca FIFA să decidă că un meci se va juca pe acel stadion și că tot ei să se dea peste cap să nu care-cumva să apară pe undeva logo-ul stadionului pe care ei au decis să joace meciul.

Și nici măcar jucătorii nu scapă de regulile FIFA. De exemplu Jamal Musiala a ieșit pe gazon înaintea meciului cu Curaçao cu o pereche de căști Beats cu logo-ul acoperit. Un titlu bun scria că “FIFA Wants Jamal Musiala to Forget About Dre”.

Oricum, chestiile de genul acesta desenează o imagine foarte bună despre cât de preocupați sunt cei de la FIFA de aspectele financiare (ca să nu zic direct că se simte lăcomia). Îmi imaginez că venea noaptea Gianni Infantino cu șișul după Musiala dacă i se vedea logo-ul acela de la căști. Mă gândesc însă și ce echipe de avocați pe steroizi au, dacă toată lumea se teme să nu care cumva să încalce din greșeală pretențiile FIFA.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Boții au depășit pentru prima dată traficul online făcut de persoane adevărate. Cum văd eu știrea asta…

By | June 17, 2026

Șeful Cloudflare a declarat că în această lună, pentru prima dată, request-urile generate de boți și agenți AI le-au depășit pe cele generate de oameni online. Este vorba despre request-uri HTTP, unde raportul stă acum la 57.5% vs. 42.5% în favoarea boților.

CEO-ul Cloudflare, Matthew Prince, a declarat că asta s-a întâmplat mult mai repede decât se aștepta, predicția lui anterioară fiind că acest lucru se va întâmpla undeva prin 2027.

Nu vorbim despre boții tradiționali precum crawlerele web, cei specifici pentru căutare și programe dăunătoare precum boții construiți pentru a frauda sau pentru a abuza de anumite funcții. Aici este vorba despre agenți care navighează pe web într-un mod foarte asemănător oamenilor, acționând în numele acestora.

Cloudflare spune că acești agenți AI citesc pagini de produse, extrag date (scraping), fac diverse task-uri precum compararea zborurilor, indexează conținut web pentru modelele AI (nu pentru motoarele de căutare) și acționează ca asistenți personali pentru a comanda mâncare, a compara și a face cumpărături, precum și pentru a gestiona interacțiunile cu servicii de asistență pentru clienți.

Sigur, aceste metrici urmăresc strict request-urile HTTP, nu “engagement-ul”, adică nu cât timp se petrece pe o pagină web, într-o aplicație, în streaming sau scrolling pentru a citi un feed. Aici este normal ca oamenii să fie încă pe primul loc, pentru că AI-ul găsește repede informația și a ieșit.

Cum văd eu treaba asta?

Practic avem parte de o activitate “paralelă” față de ceea ce facem noi pe internet, care se ocupă de diverse task-uri în background. Probabil că dacă punem la calcul și acei boți care fac lucruri nasoale, raportul este înclinat și mai mult în favoarea roboților.

Cred că primul efect pe termen lung va fi că mai multe site-uri vori începe să producă conținut în primul rând pentru roboți. Așa cum exista optimizarea SEO înainte pentru Google, probabil că așa va transforma paginile web și GEO (Generative Engine Optimization). Așa cum totul s-a transformat în mobile first, probabil că va fi și AI first. Nu-i exclus ca acest conținut să fie produs chiar de roboți. Deci să avem majoritar conținut produs de roboți pentru roboți.

Apoi, în particular, nu știu dacă în acest raport Cloudflare ia în calcul și boții de Facebook. Dar extrapolând, îmi imaginez că și acolo este foarte probabil să avem aceeași situație. Dacă există atât de mulți boți pentru diverse sarcini web, probabil că există la fel de mulți și pentru social media. Poate doar nu la fel de accesibili publicului larg. Îmi place să cred că atunci când vreun nene de la AUR postează vreo imbecilitate și primește foarte multe aprecieri de genul “felicitări pentru inițiativă!”, e posibil ca 60% dintre comentarii să fie boți, iar celelalte 40% să fie doar prostănaci care văd ce scriu boții și simt și ei nevoia să aplaude. Sau cel puțin așa îmi place să cred.

Oricum, trăim timpuri interesante.

sursă

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Tech News – 16 iunie 2026

By | June 16, 2026

Aeroportul Otopeni introduce AI pentru a estima timpul de livrare al bagajelor. Am râs. Luna trecută am așteptat o oră după un bagaj pe Otopeni.

Wizz Air a anunțat internet la bordul aeronavelor începând cu 2027. E de săptămâna trecută știrea, voiam să fac un articol separat, dar nu am mai ajuns.

Fox cumpără Roku. De fapt cred că Fox cumpără date mai multe despre utilizatori.

Guvernul SUA a suspendat accesul străinilor la Mythos. Nici nu știu ce să zic, Trump e genial.

Acum UE investighează ce ar putea să facă în privința asta. Se va lăsa probabil cu niște rapoarte dure!

Se pare că China oricum a accesat deja Mythos. At this point, nici nu știu de ce se mai chinuie să-l blocheze.

Meta vrea să vândă ochelari și la polițiști. Oh wow, sigur vor deveni super cool așa.

Digi România par abonați la contracte cu statul mai nou. Nu-i neapărat rău, până la urmă sunt singurul operator românesc de telecom.

SpaceX s-a listat cu succes. Mai face și Musk un ban.

Booking.com a dus-o bine în România. Sunt pe creștere. Se vede că am mai rezervat câteva vacanțe prin ei.

Shein vrea să fie marketplace în România. Practic și mai multe vești proaste pentru eMAG și Fashion Days.

Bruxelles interzice trotinetele electrice în regim de self-service. Și la noi sunt un pic scăpate de sub control.

Lista cu țările care au interzis sau urmează să interzică social media copiilor. UK este următoarea pe listă.

DJI dă în judecată Insta360. Întotdeauna mi se pare amuzant când chinezii se ceartă între ei pe proprietate intelectuală.

Insta360 Luna în stoc la eMAG.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Acum mi-am dat seama cu ce rimează Nicușor

By | June 15, 2026

N-am mai scris despre politică în ultimul timp pentru că sunt scârbit de situația în care am ajuns și pare că nici nu există o ieșire, așa că orice discuție pe margine mi se pare inutilă.

Dar nu mă pot abține totuși să nu fac niște comentarii despre Nicușor. Având în vedere modul în care s-a comportat în ultimul an, am ajuns la două concluzii amare.

1. Nu mai pot avea încredere în niciun om politic și nu mai am nicio speranță că România se poate redresa.

    L-am văzut practic pe Nicușor crescând lângă noi. De la ONG-is / activist care era toată ziua în stradă ca să își susțină punctul de vedere, până la ceea ce a ajuns acum. De la om anti-sistem la om al sistemului. Nu cred că rolul lui Nicușor a fost de la bun început să ajungă un președinte maleabil. Nu cred că atunci când era luat de jandarmi și băgat în dubă, cineva îl sponsoriza pentru ca pe termen lung să ajungă un om în vârful statului care să facă jocul unui grup de interese. Presupunerea este deci că undeva pe parcursul drumului, a fost deturnat.

    Poate atunci când a câștigat Primăria prima dată, poate când a câștigat-o a doua oară, poate când a candidat pentru Președinție, poate după ce a ajuns președinte. Cumva cineva a ajuns la el și l-a deturnat, iar el este acum o marionetă.

    Este cea mai tristă constatare a mea. Nu știu în cine mai pot avea eu încredere vreodată ca cetățean al țării. Nu știu pe cine aș mai putea vota vreodată cu inima împăcată. Nu știu pe cine aș mai putea vota cu speranța că va face lucruri în interesul țării sau al cetățeanului. Dacă unul din afara politicii, dacă un luptător înverșunat anti-sistem a ajuns un om al sistemului, de la cine să mai ai speranțe că nu va mai ajunge în halul ăsta? De la un politician? Lăsați…

    2. Statul Român este capturat.

    Din punctul meu de vedere, nu mai există niciun dubiu. Poate este capturat de PSD, poate de securiști, poate de securiști pesediști, nu știu. Statul paralel, masoni, reptilieni, MAGA, ruși, suveraniști, nici nu mai contează. E clar că este capturat și că există o entitate mai presus chiar și decât președintele care dictează direcția.

    Singura mea curiozitate ar fi când s-a întâmplat asta. Oare este aceeași grupare de după Revoluție și până acum? Oare au luat o pauză pe mandatele lui Băsescu? Este o grupare nouă care acționează acum?

    De fapt, dacă e s-o luăm așa, mandatele lui Băsescu au rămas a fost o singularitate. Pare că a fost singurul care nu a pupat ghiulul. În rest, toți s-au transformat în ghiocei după ce au fost aleși. Iliescu a fost omul sistemului, Constantinescu a aruncat prosopul, iar Iohannis și Nicușor, după cum puteți vedea…

    În fine. Cel mai trist este că Nicușor rimează cu trădător, dar nu s-a prins nimeni de asta până acum.

    Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

    Share pe Facebook