Author Archives: Marius

Aviației este cel mai bun loc pentru a testa camera foto a telefonului în lumină slabă

By | June 14, 2026

Am ieșit pe la 22:30 de la metrou Aurel Vlaicu și era beznă. Dar benză din cea în care nu eram sigur pe pașii pe care îi fac. Când am coborât de pe ultima treaptă a scărilor de la metrou am călcat în gol, că trotuarul era mai jos decât mă așteptam. Am fost nevoit să aprind lanterna telefonului ca să văd pe unde merg. Vedeți mai jos stâlpii de iluminat din fața stației de metrou:

Dacă vi se pare poza relativ luminoasă, să știți că e datorită senzorului telefonului. În realitate era beznă. Am făcut o poză și în direcția cealaltă, către Globalworth Tower (care era cunoscut ca Bucharest One înainte).

Am făcut o fotografie și de pe partea cealaltă a podului Pipera, la fel.

Și mai încolo, la baza podului Pipera, tot la fel. Sunt 3 stâlpi de iluminat în fotografie, toți stinși.

Luminile apar în capătul dinspre Bulevardul Nicolae Caranfil.

Veți spune probabil că a fost vreo defecțiune temporară.

Ei bine, nu-i chiar așa. Acum vreo 2-3 săptămâni am ieșit în jurul orei 22 să fac niște fotografii pe timp de noapte cu un telefon pe care îl aveam la test.

Tot așa, mai bine de jumătate de Pipera era în beznă. Cadrul de mai jos era mai este de acum 2-3 săptămâni și este mai aproape de adevăr și de modul în care se vedea și în seara asta.

Totul beznă. Dacă vii acasă cu câteva beri on board, riști să-ți rupi gâtul.

Deci asta zic, nu știu exact ce se întâmplă. Se pare că Primăria Sectorului 1 sau Primăria Generală ori nu mai au bani de iluminat public, ori au decis să facă economie după ora 22. Dar dacă vreți să testați camere foto pe întuneric sau să vă împiedicați pe stradă, Aviației este cel mai întunecat cartier din București.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Noul BMW M3 arată ca un muscle car electric?

By | June 13, 2026

BMW a prezentat BMW M Concept Neue Klasse și având în vedere istoricul BMW, în care mașinile de serie arată în proporție de 90% precum conceptul, cred că putem spune lejer că acesta este noul BMW M3.

noul bmw M3 2027 păreri

Mașina va fi lansată mai întâi cu sistem de propulsie electric și are design-ul derivat de la noul Seria 3, despre care v-am povestit acum 2 luni. Trebuie să recunosc însă că design-ul lui M3 arată mult mai bine față de ce așteptări aveam.

BMW M3 Concept

Deși s-a pornit de la Seria 3 (sau noul i3, depinde cum vreți să-i spuneți), M3-ul pare mult mai sportiv. Din față, acea grilă în care capota vine un pic peste botul mașinii și cu acel spațiu mult negru parcă mă duce cu gândul la un Dodge Charger.

BMW M3 electric

Îmi place foarte mult profilul în “V” al capotei, care îmi aduce aminte de BMW Seria 8 (E31). Nu îmi place neapărat acel element din plastic care întrerupe V-ul capotei. Nici nu îi văd rostul, mai ales pe o mașină electrică.

Din lateral arată foarte bine. Din nou, parcă îmi dă un vibe de “muscle car”. Ford Mustang Much?

Îmi plac jantele acestea care aduc un omagiu jantelor BBS de pe M3-ul original.

Să vă spun însă ce nu-mi place. Mânerele de uși, mutate undeva la nivelul geamului, care arată ca niște aripioare.

Din spate arată mai bine decât noul Seria 3, dar asta nu spune foarte multe.

În continuare avem acele stopuri care se îngustează spre centrul mașini. Avem însă parcă mult mai puțin spațiu negativ sub siglă și stopuri, ceea ce face spatele să arate mai digerabil. Îmi place acest eleron integrat în caroserie:

La interior avem, în primul rând, Slavă Domnului, un volan mai normal, nu ca pe ix3 și i3! Spun asta de parcă eram pregătit cu banii în valiză să cumpăr noile modele BMW și volanul acela mă împiedica 🙂

În fine, avem Panoramic Vision la intersecția dintre bord și parbriz și avem acel nou display înclinat spre șofer. Plus multe elemente roșii specifice BMW M.

Ce mi-ar fi plăcut să văd? Fiind vorba de un M, parcă mi-ar fi plăcut să văd un instrumentar digital în spatele volanului.

Despre partea “de sub capotă” știm că va avea sistem electric pe 800V, 4 motoare electrice și o capacitate a baterie peste 100 kWh. Nu au dezvăluit câți CP va avea modelul, dar cred că ar trebui să ne așteptăm pe undeva pe la 800 CP, ceea ce probabil va însemna că va fi cel mai puternic M din istorie. Probabil va exista și posibilitatea de a decupla motoarele de pe roțile față pentru a transforma noul M3 într-o mașinărie de drift #cumsecuvine.

Ușor, ușor, nu vă agitați! Vor veni și niște versiuni cu motor pe combustie, dar un pic mai târziu.

Anyway, eu zic că e frumoasă mașina. O puteți vedea și în acest video:

Și închei articolul cu cea mai frumoasă fotografie cu M3:

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Mi-aș dori ca producătorii de jeans să ajungă la un moment dat cu designul măcar în secolul 21 dacă nu chiar în anul 2026

By | June 12, 2026

Jeans. Denim. Blugi. S-au inventat prin secolul al nouăsprăzecelea și design-ul a suferit diverse evoluții, dar în aspecte mai puțin importante din punctul meu de vedere.

Ce vedeți în imagine este un buzunar de jeans care are niște capse (sau nituri) de cupru. Scopul lor principal este durabilitatea. În secolul al XIX-lea, minerii, muncitorii feroviari și fermierii care purtau acești pantaloni din denim se confruntau des cu o problemă: buzunarele se rupeau sau se desprindeau de la cusături din cauza tensiunii materialului și a uneltelor grele introduse în ele.

Un croitor a avut ideea de a adăuga nituri de cupru în punctele de maximă tensiune, cum ar fi colțurile buzunarelor și așa s-au născut blugii. Doar că acum suntem în anul 2026, iar procesele de fabricație sunt mult mai avansate decât acum 150 de ani.

Știți ce nu mai bagă oamenii în buzunarele blugilor? Unelte grele. Dar știți ce bagă în schimb? Telefoane cu display-uri frumoase și lucioase. Iar acele nituri sunt dușmanul natural al display-urilor. Atât îți trebuie, să nu-i pui folie și să-l bagi vreodată mai neglijent în buzunar.

Secolul 21 a început în 2001. Existau și pe atunci telefoane de băgat în buzunar. iPhone-ul cu display-ul său gigant (3.5 inch) a apărut în 2007. D-asta zic. Niturile acelea nu mai au rol funcțional, ci de design. Poate vor intra și producătorii de blugi în secolul 21 măcar, să renunțe la ele.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Iulian Stanciu iese din Grupul eMAG și vinde partea deținută către Prosus

By | June 11, 2026

Iulian Stanciu este fostul CEO eMAG, despre care putem spune că, împreună cu echipa sa, a adus eMAG-ul acum unde este astăzi. A preluat compania în urmă cu 17 ani și a negociat și semnat parteneriatul cu Naspers (Prosus) în urmă cu 14 ani. În urma parteneriatului cu Prosus, Stanciu a rămas cu 25,8% din Grupul eMAG, iar grupul Naspers deținea 74,2%.

De acum 17 ani de când a preluat compania, eMAG nu a fost decât pe creștere. În 2021 Iulian Stanciu a plecat din funcția de CEO al eMAG și a devenit Președinte Executiv eMAG. Acum a vândut și partea de 25.8% către Prosus, deci Prosus devine acționar majoritar.

Iulian Stanciu și marchează astfel trecerea de la antreprenor la investitor. Conform comunicatului: “În noua etapă, Iulian Stanciu va accelera investițiile în companii și proiecte care pot crea valoare adăugată în România și se va implica în dezvoltarea antreprenoriatului, cu focus pe acces la capital, mentorat, know-how și conectarea companiilor locale la piețe mai mari. Obiectivul este susținerea infrastructurii de antreprenoriat de care România are nevoie pentru a dezvolta mai multe companii capabile să devină lideri regionali.“.

L-am cunoscut personal pe Iulian și știu cât de pasionat era în legătură cu creșterea eMAG. Știu că era implicat deja în mai multe proiecte antreprenoriale și chiar atunci când a plecat din funcția de CEO eMAG spunea că vrea să se implice în proiecte românești, care să creeze valoare pentru România. Îi țin pumnii să reușească ce își propune. Cred că acest exit era un lucru firesc și ar fi venit mai devreme sau mai târziu. Nu cred însă că i-a fost ușor să ia această decizie și feeling-ul meu este că decizia a fost accelerată și de contextul nefavorabil a tot ceea ce presupune comerțul în general în România. Așa cum se așteaptă toată lumea, urmează vremuri tulburi.

Poate este de vină nostalgia, dar nu pot să zic că sunt încântat de faptul că partea din România va avea probabil mai puțină influență asupra direcției în care se îndreaptă eMAG. Știu că Prosus are încredere în conducerea eMAG din România, dar în același timp este o companie care vrea să-și maximizeze profitul, iar unele decizii se mai lua și cu inima la eMAG (de exemplu programul Deschide România). Vom vedea ce ne rezervă viitorul.

UPDATE, cu declarația lui Tudor Manea, CEO eMAG Group:

“La 17 ani de la preluarea eMAG și la 14 ani de la începutul colaborării cu Naspers (Prosus), Iulian Stanciu anunță transferul integral al participației sale către Prosus. Această etapă nu schimbă angajamentul eMAG față de piețele în care activăm, iar Prosus, acționarul majoritar în ultimii 14 ani, rămâne alături de țelul nostru, acela de a crește ecommerce-ul în regiune.

De-a lungul celor 25 de ani de activitate, eMAG a rămas opțiunea de încredere pentru cei 9 milioane de consumatori atunci când vine vorba de cumpărături online. Mai mult, ne continuăm planul de investiții în următorul an fiscal, cu un buget record de 1,2 miliarde de lei. Investițiile vor merge predominant către infrastructura logistică și de livrare, AI și servicii financiare, consolidând baza pentru o economie digitală solidă în regiune.

Vreau să-i mulțumesc lui Iulian pentru dedicarea, viziunea și faptul că ne-a ținut focusați pe client și pe dezvoltare personală continuă”.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Dacia Striker pe străzile din București. Cum vi se pare că arată în realitate?

By | June 11, 2026

Ieri, o turmă formată din trei Dacia Striker și-a făcut apariția prin jungla din București. Timide, pare că s-a plimbat un pic pe Dorobanți spre rondul de la Charles de Gaulle. Cineva le-a fotografiat și le-a pus pe Reddit, iar de acolo în toată presa din România. Din ce văd, este una verde, una bleumarin și una neagră. Las și eu pozele mai jos:

Dacia Striker a fost prezentată oficial pe 10 martie 2026, însă doar la exterior. Interiorul rămâne încă un mister. Din acest motiv se pare că și aceste 3 mașini aveau bordul mascat. De fapt Dacia nu a dat prea multe detalii despre mașină.

Știm doar că avem de-a face cu o mașină lungă, probabil cel mai mare model produs vreodată de Dacia. De asemenea, Dacia a confirmat că Striker va fi disponibil cu motorizări hibrid, 4×4 și LPG și că va avea un preț de pornire de sub 25.000 euro.

Sunt curios cum vi se pare că arată mașina în realitate față de imaginile de la prezentare.

Rămân la părerea că mașina are forme frumoase, deși nu sunt fan combi-uri. Spatele arată foarte bine, deși are mult spațiu “gol” acolo sub lunetă. Un alt lucru pe care îl observ din profil este faptul că mașina pare că are o înălțime destul de mică.

Oricum, pe baza acestor poze îmi dau seama cât de mult contează vopseaua/culoarea la o mașină. Cea mai reușită culoare mi se pare cea verde. Banda aceea care unește stopurile mi se pare că se vede frumos pe hayon. Negrul este așa-și-așa, parcă devine prea sobră. Cureaua aceea bleumarin nu-mi place însă de nicio… culoare. Probabil că dacă aș fi văzut mașina prezentată cu această culoare pentru prima dată, aș fi zis că nu-mi place modelul.

Ce ziceți, va avea probleme serioase Skoda Octavia?

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

PlayStation 5: Am fost lovit de drift

By | June 10, 2026

Sunt destul de dezamăgit de fiabilitatea controller-ului de PS5. Am luat consola în august 2020 și iată că nici șase ani nu a trecut și în timp ce jucam Ghost Of Tsushima am constatat că butonul L3 (stick-ul rotativ) a început să dea singur impuls astfel încât caracterul să se miște stânga. Știam deja de problemă. Din păcate este o problemă comună, denumită “stick drift”.

controller ps5 stick drift

A fost totul super brusc. În seara #1 am constatat că personajul se mișcă ușor spre stânga și am început să îmi pun întrebarea “oare asta se întâmpla mai demult și nu am observat eu?”. În seara #2 deja personajul fugea la stânga. În seara #3 deja mă luptam cu controller-ul să selectez opțiuni prin meniu-ul consolei.

Așa că m-am enervat și am zis fuck it, ia să văd cât costă un controller la eMAG. Și am văzut. Și m-am enervat și mai tare.

Drept urmare, am două opțiuni acum. Prima ar fi să conectez controller-ul la PC și să încerc să-l recalibrez și să-i “anulez” din acel drift. Am văzut că există tot felul de utilitare în sensul acesta. A doua este să apelez la skill-urile mele de electronist, să-l fac bucăți și să curăț acolo sau să înlocuiesc cu totul senzorul acela. Dar din ce am văzut… e muncă migăloasă și probabil trebuie investite vreo 2-3 ore.

Oricum, revin la dezamăgire. Nu e ca și cum am abuzat controller-ul respectiv în fiecare zi. Consider că sunt un gamer cel mult… moderat. Iar prin comparație, după atâta timp încă mai am PS4 cu ambele controllere intacte. Deci good job Sony! Ai reușit să faci un produs mai puțin fiabil decât generația precedentă. Bine că creștem prețurile la console.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Revoluția prețurilor la eMAG. Am selectat ofertele care mi se par bune

By | June 9, 2026

eMAG a pornit astăzi o nouă campanie de reduceri denumită Revoluția Prețurilor. De regulă aceasta e campania lor cu cele mai mari reduceri, pe care o derulează doar o dată pe sezon, aceasta fiind ediția de vară. Cu alte cuvinte, dacă vreți să faceți vreo achiziție, acum sunt șanse mai mari să găsiți produsul dorit la reducere.

Pe lângă oferte, au și o tombolă prin care puteți câștiga diverse premii, cum ar fi un iPhone 17 Pro Max, un TV Samsung OLED, trollere, lăzi frigorifice, seturi de cosmetice sau carduri cadou.

Am avut puțin timp liber la dispoziție și oricum această campanie ne-a prins cu stocurile pe terminate la multe consumabile, așa că am dat o tură printre oferte și am selectat câteva produse care mi se par o afacere bună:

Friteuza cu Aer Cald Vivendo, 2400W, 6L, 6 Programe

friteuză eMAG reducere

Am scris despre el și aici. Mi se pare un produs pentru cei care nu sunt siguri dacă le va fi util un astfel de aparat în bucătărie și vor să se convingă.

Vin Rose, Catleya, Freamat, Sec, 0.75l

În mod normal este 43 de lei o sticlă și este destul de bun. Similar cu Purcari Rose. La 35 lei merge o sticlă.

Combină frigorifică SAMSUNG 390 l, No Frost, clasa C, H 203 cm, WiFi

Este un preț foarte bun pentru acest model. Anterior a mai fost pe la 2.300 de lei doar de Black Friday 2025.

Laptop Gaming ASUS TUF F16 FX608JMR cu Intel Core i5 14450HX pana la 4.8GHz, 16”, Full HD+, 144Hz, IPS, 16GB DDR5 RAM, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB

Nu-i vreo mare reducere față de prețul de obicei. Dar 5.400 lei pentru un laptop cu Core i5 și RTX 5060 mi se pare un preț bun. Cred că este laptopul best buy din această ofertă cu Intel și RTX 5060.

Espressor automat Philips EP5543/90, presiune 15 bari, LatteGO, 20 tipuri de bauturi, ecran tactil, râșniță ceramică

espressor philips

Genul acesta de espressor super-automat are cam tot ce îți poți dori. De la râșniță ceramică și până la aparat de spumat laptele. Și review-urile sunt foarte bune din câte văd. Și prețul este foarte bun acum, în condițiile în care a fost 2.500 lei de Black Friday.

Soundbar Sonos Ray, 5.1, Dolby Digital, Alb

E soundbar-ul pe care îl avem și noi și pe care l-aș recomanda oricând. N-a mai fost la 600 de lei din decembrie 2025.

Aspirator profesional cu spalare Ryer Carpet Cleaner COMPACT PLUS

Este un aspirator cu spălare cu injecție-extracție. L-am cumpărat de Black Friday și l-am returnat pentru că m-am gândit că unul mai mare face treabă mai bună. Face, dar e și foarte dificil de folosit. Între timp l-au cumpărat 2-3 prieteni cititori pe acesta și mi-au spus că e foarte util. Drept urmare dacă vreți să dați ocazional pe o canapea sau pe bancheta mașinii, vă recomand mai degrabă acest model.

Suflanta aer fara fir

Este utilă pentru suflat praf de pe tastatură, suflat frunze de pe mașină, suflat aer pentru grătar sau alte asemenea. Am cumpărat una de pe Temu cu 80 lei acum jumătate de an. La eMAG sunt mai multe modele cu ~50 lei.

Dacă vreți să facem ceva mai interactiv, scrieți în comentarii ce ați cumpărat 🙂

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook