Tech News – 13 ianuarie 2026

By | January 13, 2026

Revoluția prețurilor!

Ghișeul.ro a fost atacat de hackeri. Hackeri care voiau să își plătească și ei impozitele.

Nicușor Dan înființează un departament care să combată dezinformările. O idee bună, dar să vedem cât succes va avea.

Directorul Autorității Aeronautice e mega profesionist. Și AA e top pe securitate cibernetică. Doar că invers.

OpenAI anunță ChatGPT Health. Eu nu aș da toate datele mele medicale unui AI.

Siri va folosi Gemini. Dacă bagă și Circle To Search, I’m sold!

Google anunță introducerea AI Mode în Gmail. Nu mi se pare o idee rea. Parcă prefer în Gmail decât în Search.

Google pregătește un protocol prin care magazinele online pot fi pregătite pentru “AI shopping”. Adică pentru agenți AI care comandă în numele utilizatorilor.

HP are o idee senzațională și lansează un PC integrat în tastatură. Cum de nu s-a mai făcut asta până acum!?

Walmart extinde livrările cu drone. S-ar părea că nu Amazon vor fi primii cu livrări cu drone până la urmă.

American Airlines va introduce wifi gratis în toate avioanele sale. Whoa! Sper să vedem asta în toate avioanele cândva.

S-a încercat un mare hack asupra Instagram. Cel mai bine este să vă schimbați parolele, oricum.

CloudFlare se ceartă cu italienii. Și-a luat amendă și acum amenință că pleacă din țară.

NVIDIA prezintă DLSS 4.5. Super Resolution 2.0 și un nou mod Multi Frame Generation.

Meta lucrează cu Garmin pentru noi scenarii de utilizare are brățării sale. Mă scuzați, dar noul scenariu mi se pare prostesc.

Indonezia a blocat Grok pentru că generează imagini aiurea cu minori. Bravo Indonezia!

Țara cu cea mai mare rată de adopție a AI-ului conform Microsoft. Eu nu m-aș fi gândit la UAE.

Mașina anului 2026 în Europa. Citiți articolul meu dacă vreți să aflați celelalte mașini nominalizate și cum se decide COTY.

Motorola Signature tocmai ce s-a lansat la CES și deja e la precomandă la noi. Bun prețul!

De asemenea, Motorola a prezentat succint Razr Fold. Și are stylus!

Și Dreame are acum un robot de aspirare cu mânuță. Și aparent mânuța lui știe să facă mai multe.

Iar roboții de la Roborock sunt acum cu un pas înainte. La propriu. Au picioare.

Știu că-i blog mostly de tehnologie dar… bun prețul la acest set de 10 piese de la Tefal.

Șosete încălzite, anybody? Sunt curios dacă a testat cineva.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

4 comentarii la “Tech News – 13 ianuarie 2026

  1. Dan Pavelescu

    “HP are o idee senzațională și lansează un PC integrat în tastatură. Cum de nu s-a mai făcut asta până acum!?”

    Cum bre.. Raspberry Pi 400/500/500+

    Reply
    1. Marius Post author

      E ceva total diferit. La HP e plug & play, Raspberry Pi e o placă de dezvoltare la care trebuie să șurubărești tu.

    2. Marius Post author

      Ha, ce tare! Nu mai eram la curent cu ce fac de când erau o plăcuță de dezvoltare. Nu știam că au scos și integrat în tastatură. Mersi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *