The Beer Institute este un magazin specializat în comercializarea de bere artizanală românească. Primul magazin l-au deschis pe Dorobanți, în spatele ASE-ului, iar cel de-al doilea se deschide astăzi, în complex Agora Floreasca.
![](https://i1.wp.com/www.revoblog.ro/wp-content/uploads/2019/02/the-beer-institute-1.jpg?fit=665%2C443&ssl=1)
Agora Floreasca este un nou food hall, similar cu ce vă povesteam săptămâna trecută despre Carnivale Food Market. În puținele informații pe care le-am găsit despre Agora Floreasca, se menționează că aici vor fi 15 restaurante cu specific diferit. Deci The Beer Institute s-ar potrivi printre ele.
Magazinul cu bere va fi la etajul 1 al complexului și va fi deschis între 9.00 și 21.00. Găsiți pe Facebook evenimentul de lansare.
În comunicat se vorbește despre 150 de varietăți de bere artizanală românească, de la micro-berării din București, Iași, Cluj, Timișioara, Sibiu, Buzău, și cidru din Sălaj și Argeș. Nu vor vinde doar bere, ci și obiecte beer-related (pahare, postere) și gustări, produse tot la noi în țară (chipsuri, crackers, popcorn, grisine). Magazinul va avea, evident, și 16 locuri unde se pot degusta berile.
Ca o notă personală, mi se pare foarte tare că un magazin de bere are drept fondatoare două fete 🙂
![](https://i1.wp.com/www.revoblog.ro/wp-content/uploads/2019/02/the-beer-institute-2.jpg?fit=665%2C373&ssl=1)