Monthly Archives: January 2013

Cum să folosești MEGA și de ce ar trebui să-l folosești

By | January 30, 2013

Pentru cei care nu sunt în temă cu subiectul, MEGA este cea mai nouă platformă de piraterie file-sharing.  Este lansată de Kim Dotcom, tăticul Megaupload, site care a fost închis cu surle și trâmbițe de către FBI și Homeland Security în toamna anului trecut. Între noi fie vorba, Kim deja începuse să fie cam arogant, o merita…

Cu ce e mai bun MEGA decât Megaupload ?

Nu cred că Dotcom credea că Megaupload va avea succesul care l-a avut. D-asta site-ul stătea prost la unele capitole, mai ales pe hârtie, la partea cu drepturile de autor. De fiecare dată când Warner Bros. își vedea câte un film postat pe vreun forum, le cerea celor de la Megaupload să șteargă legătura către link iar ei trebuiau să facă asta. Acesta este motivul ptr. care pe forumuri erau așa de multe linkuri moarte.

Din punctul de vedere al securității utilizatorilor, MEGA este mult mai sigur decât orice platformă actuală de file sharing. Inclusiv decât trackerele. În momentul în care uploadezi ceva pe MEGA, fișierul ți se encodează cu o cheie pe care nici măcar administratorii site-ului nu o știu. Ei nu știu nici măcar ce uploadezi. Se spală pe mâini în cel mai legal mod posibil. Așa că Worner Bros. poate să se dea cu fundul de pământ. MEGA nici dacă ar vrea, n-ar putea să distrugă un link.

mega

De ce ar trebui să foloseștie MEGA ?

În primul rând pentru că îți dau 50GB accesibili în cloud. În al 2-lea rând pentru că ar fi mult mai rapid decât transfer.ro de exemplu. Ca și proces. Vitezele variază intre 1.4 si 4 MB/s. Depinde și de mărimea fișierului, de ISP, de mai multe. Oricum, eu zic că e suficient.

Cum folosești MEGA ?

Poți să downloadezi și fară sa-ți faci cont. Dacă vrei totuși să uploadezi, îți trebuie un cont. După ce ți-ai făcut cont, e destul de intuitivă interfața. Pentru a da cuiva acces la un fișier trebuie să apeși pe butonul Get Link.

Atenție: Dacă vrei să aibă acces instant la fișier, selectezi și “File Key”. Dacă vrei să pui fișierul pe un forum și să nu dai acces decât anumitor persoane, deselectezi “File Key” și pui doar prima bucată din link. Cheia le-o poți trimite prin mesaj privat.

mega 2 - click dreapta pe file

Exemplu:

Când vrei să downloadezi .mp3-ul ăsta : https://mega.co.nz/#!H9hSzAzY îți cere cheia ptr. decriptare.
Aceasta este: MY4Y_XBb4D6m8WuquSuDdRAqCDVdhm-7lKjATbvmrZ0 .
Ca să-ți dai seama care e cheia, te uiți după al II-lea semn al exclamării când apeși pe “Get Link”.

mega 5 - decryption key

Același fișier, linkuit cu tot cu cheie de decriptare: https://mega.co.nz/#!H9hSzAzY!MY4Y_XBb4D6m8WuquSuDdRAqCDVdhm-7lKjATbvmrZ0

mega 4 - get link

Încă ceva bine de știut. După ce a ajuns in bara de jos la 100% un downlod la un fișier mai mare, browserul are un delay până îți arată căsuța cu “Save As”. Keep calm …

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Avem si blogroll serios la blog

By | January 27, 2013

De regulă adopt foarte greu un blog nou. Nu știu de ce am amânat până acum să fac lista asta. Am împărțit in 2 categorii:

Oameni pe care îi citesc zilnic:

Zoso – Cred că este primul blog pe care l-am citit vreodată. Cred că din liceu de pe la vreo 16 ani. La un momentdat a citat un articol de la neuronu’  în care porcăia adolescenții și m-am enervat așa de tare încât nu l-am mai citit 1 an. Am fost amuzant. Am reînceput apoi sa-l citesc ușor ușor și mi-am dat seama că așa este el. Un “rău necesar” ptr. online-ul românesc. Trăiesc zilnic cu spaima că o sa-mi citească vreun articol si mă trezesc injurat la el pe blog.

Arhi – Al II-lea blog pe care am început să-l citesc, concomitent cu cel al lui nwradu. M-a ajutat total dezinteresat cu un articol prin 2011. I remained loyal ever since. Îmi plac foarte mult articolele în care povestește întâmplări din copilărie. E un fel de Nică 2.0. Mă enervează când scrie “rromâni” în loc de români 🙂

nwradu – Un inginer electronist care a reușit să concentreze în jurul lui majoritatea inginerilor pasionați de tehnologie și blogging. Mai toți colegii și prietenii mei îl citesc. Înainte mă speria când incepea să-și dea cu părerea despre femei. Acum are prietenă. Încerc pe cât posibil să fac posturile mele să nu semene cu ale lui. Scopul nu este să-i fac concurență.

Oameni care scriu bine, dar cu o cadență mai mică:

Andi Moisescu – Un băiat excepțional. Mă-nclin.

Bunescu – Tip popular care scrie despre muzică, petreceri și chestii stylish. Suntem vecini de cartier.

Alice – O fată care ține foarte mult la mine. Atât de mult încât periodic scrie câte un articol pentru că știe că doar așa mai citesc și eu chestii care au legătură cu facultatea. Articolele sunt in general extrem de tehnice. Dacă nu sunteți inginer (de preferat electronist) o să vă scada respectul de sine știind că o fată scrie chestiile alea. Daca sunteți în domeniu, vă pot fi de folos articolele. Tot ea este prima persoană care îmi citește posturile și mă trage de mânecă atunci cand fac propoziții care-ți scrântesc limba. Evident .. și eu o iubesc pe ea!

Vali – Un fost coleg care scrie poezii. De altfel, printre puținii oameni în viață care scriu poezii.

Sma – O prietenă care e fașion. Citesc pozele în marea majoritate a timpului. Uneori și articolele, când sunt pentru bărbați.

Nicu – Singurul photoblog pe care îl urmăresc.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Fantezii cu Nexus 7

By | January 26, 2013

Mai demult am citit o analiză care spunea că în cazul iPhone 5, Apple a renunțat să mai fie trend-setter și a devenit follower prin adoptarea unui ecran mai mare pentru telefon. Acest lucru îl făceau de obicei alte corporații la cererea consumatorilor. Dar nu Apple. Eu aș vrea să merg mai departe și sa spun că singurul motiv pentru care există iPad Mini pe piață este … Nexus 7 !

Trebuie să vă mărturisesc că sunt mândru posesor de Nexus S și știu ce implică asta. Nexus înseamnă garanția calității. De ce ? Pentru că Nexus este divizia Google care aduce în mod constant pe piață device-uri high-end la un preț convenabil.

 

Dasus nexus 7ar de data asta, articolul nu este un review tehnic. La sugestia celor de la blogwars, vă voi prezenta un mod inedit de a folosi tableta într-un spațiu neconvențional.

Poate că ideea în sine nu este nouă, dar modul de implementare gândit de mine cu siguranță este inedit. Concret, aș vrea să-mi deschid un restaurant în care interacțiunea cu clienții să se facă prin intermediul tabletelor. Și aici vorbesc foarte serios. Dacă cineva este dispus sa se înroleze cu mine într-o astfel de afacere, aveți mailul meu la secțiunea Contact.

  • Vi s-a parut de multe ori că meniurile dintr-un restaurant sunt fie prea stufoase fie prea laconice ? Cum ar fi să fie meniul pe tabletă ? Un titlu sugestiv, dacă vrei să aflii mai multe despre ingrediente sau mod de preparare … dai un tap pe titlu. Vrei să afli și alte lucruri despre mâncarea respectivă ? Le cauți pe net dacă nu le găsești în meniu.
  • Vrei să comanzi ceva ? Comanzi de pe tableta. Iar comanda se duce direct la bucătărie. Fără confunzii făcute de ospătari, fară timpi morți.
  • Vrei să vezi cum îți este preparată mâncarea ? Facem un live streaming din bucătărie ca să poți spiona bucatarul.
  • Vrei să știi cât mai durează ? în momentul in care faci comanda se înregistrează un ticket în sistem care îți arată câte minute mai ai până ce comanda îți va fi servită.
  • Vrei să ceri nota ? Cere-o prin tabletă. Îți vine tot pe tabletă. Și pe mail în același timp. Ba chiar poți plăti cu cardul online … de pe tabletă.
  • Vrei să faci o plângere ? Dai un tap și vine managerul la tine. Nu stai tu sa aștepți după el.
  • Vrei să înveți sau să te documentezi pentru o întâlnire de afaceri ? Ai net pe tabletă , poți să cauți ce vrei.

Aș merge chiar mai departe ….

  • Îți place muzica, nu ? Eu sunt înebunit după tonomatele alea din barurile americane. Cum ar sta o tabletă pe post de tonomat ? Te duci, selectezi melodia și ea se adaugă in playlist.
  • Vrei să micșorezi intensitatea luminii de la masa ta ? Se poate face de pe tabletă.

asus nexus 7 3Un laptop ar ocupa toată masa. Poate chiar și 2 tablete mai mari. Însă cu siguranță e loc pe masă pentru 2 tablete Nexus 7.

Sper că v-ați făcut o idee despre avantajele unei dimensiuni mai mici. Iar daca cineva imi copiază ideea și veți vedea în curand în România un restaurant de genul celui descris de mine … să știți măcar că aici ați citit prima dată despre așa ceva.

Ah și dacă nu merge afacerea cu restaurantul … mai sunt și alte modalități inedite de a folosi tableta.

  • Am văzut că unii o folosesc pe post de evantai pentru grătar.
  • Preoți care țin slujba de pe tabletă ?
  • Tăviță de cafea ?
  • Frisbee ?
  • Tocator ?

Evident … glumesc.

Ia uitați ce utilizare i-am găsit noi dupa un examen:

Și pentru că nu pot să termin articolul fără să va spun nimic despre specificațiile tabletei, le-am lăsat pe final. Mai jos aveți niste plusuri și minusuri trecute prin filtrul personal.

Plusuri:

  • Preț mic, foarte mic pentru ce știe să facă.
  • Dimensiune de 7 inch, portabilitate mai mare, o poți băga în geantă și la limită chiar in buzunar. Alt lucru bun care derivă de aici este că nu îți obosește mâna când o ții.
  • Display excepțional, rezoluție de 1280 x 800, iar tehnologia IPS oferă un unghi de vizionare până la 178 de grade.
  • Autonomie mare, 9.5 ore.
  • Doar 10mm grosime.
  • Spatele carcasei cauciucat (ați văzut în video de ce este bun :))
  • Și … avantajul cel mai important din punctul meu de vedere … primește update-uri instant de la Google. Pot trece luni până ca celelalte companii să scoată propia versiune de software bazată pe Google. Degeaba ai o tabletă mai bună ca performanță daca software-ul este învechit. Pot să vă spun ca a fost minunat să fiu primul din cercul meu de prieteni care a primit update la JellyBean 4.1 (același soft pe care îl are și tableta).

Minusuri ?

  • Nu are Gorilla Glass ? Nu-i nimic, are Corning FIT, alt tip de sticlă rezistentă la zgârieturi.
  • Nu are slot de card SD ? Asus oferă ca de obicei, stocare în cloud.

Prețuri (la eMAG, 26.01.2013):

Google Nexus 7, 16GB, Wi-Fi , Brown – 999 lei
Google Nexus 7, 32GB, Wi-Fi , Brown – 1299 lei
Google Nexus 7, 32GB, Wi-Fi  si 3G, Brown – 1349 lei – Pentru 350 lei in plus față de prețul de bază, asta mi se pare cea mai bună variantă.

 

asus nexus 7 3

Multumesc,

Cristi – pentru ca ai avut curaj sa-mi dai tableta pe mână sa joc ping pong.

George – pentru filmare și un pic de regie.

Tommy – pentru suport la editarea video.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

O sa am carti de vizita la revoblog

By | January 25, 2013

Una dintre fanteziile mele legate de terminarea facultatii implica si carti de vizita. Mai precis, dupa ce ma vad cu licenta-n mana, mi-am propus sa-mi fac 100 de carti de vizita pe care sa scrie :

 

 

Marius Vasilescu

Inginer Electronist

– atât –

Dar asta va trebui sa mai astepte cateva luni. Pana atunci, citind blogul unui senior al internetului, am aflat ca celor de la printcenter.ro le plac bloggerii.  Altfel nu pot sa-mi explic de ce sunt asa darnici cu noi. Ofera 100 de carti de vizita oricui argumenteaza motivul pentru care si le doreste.

Stiu ca sunt un mare pișcotar, dar varianta mea preferata sunt cartile de vizita din aluminiu. In primul si-n primul rand pentru ca vad ca d-astea are si Master Woz. Asta a fost primul lucru care mi-a sarit in ochi cand ma uitam pe categoriile de carti de vizita disponibile.

Dar sa nu fim fantezisti. Si modelul asta este de foarte mare efect.

Promit sa va pun o poza pe blog sa vedeti cum arata. Asta daca nu ne intalnim intre timp …

carte_vizita_woz

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Laptopuri la preturi bune de la eMAG

By | January 24, 2013

Zilele astea stati cu ochii pe eMag pentru ca au scos din palarie … “Saptamana Reducerilor“.

Eu tocmai ce mi-am cumparat laptop asa ca inca stiu preturi si configuratii. Imi pare rau dar n-am putut sa nu observ niste oferte foarte bune. Cum ar fi:

Laptop HP 655 – Un laptop nou cu placa video dedicata (AMD Radeon HD 7310) la 1200 de lei. E un pret fenomenal. Sunt modele cu placa video dedicata care sar lejer de 1500-2000 de lei fara sa aiba nimic in plus.

Update: M-am înșelat, Radeon HD 7310 este integrată. Tot este un preț bun.

Laptop HP Pavilion G6-2245sq – Asta e laptopul pe care mi l-am luat eu de Black Friday. L-am luat cu 2500 lei redus de la 3100, acum este 2600 de lei redus de la 2900 de lei. Are Core i7 Ivy Bridge, AMD Radeon HD 7670M de 1GB, 4GB RAM, 500 GB HDD. Recent am aflat ca ruleaza fin in Battlefield 3. Vi-l recomand cu cea mai mare caldura. Din moment ce mi l-am cumparat EU, ce alta garantie ai mai vrea de la un laptop ca e bun ? Mai au si alte laptopuri cu pana la 400 de lei discount.

Alta oferta buna ar fi la Ultrabook-uri. 400 de lei discount pe loc. Tot vorbeam de ASUS acum 2-3 zile. Poate v-am facut pofta. Ia uitati-va la aluminiul ala slefuit …

 

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Asus VivoBook S200 și S400: Veni, Vidi, Vivo

By | January 21, 2013

Zilele trecute mi-a pus un coleg de serie mâna pe displayul laptopului. Nu știu cum să zic dar de 1 luna și ceva de când l-am luat am reușit să ii păstrez displayul 100% touch free. Mi-am păstrat calmul dar în imaginația mea deja ii dădusem 3 bucăți omului dupa ceafă.  Şi i-am dat și unfriend pe facebook. Dacă avea câine i l-aș fi furat și-l dresam să mă placă pe mine mai mult decât pe el.

Intr-o contradicție totală cu obsesia mea nefirească pentru ecranele lipsite de amprente, piața laptopurilor cu touch screen crește din ce in ce mai mult. Asus vine în întâmpinarea iubitorilor de stil și portabilitate  cu seria VivoBook. Mai precis, 2 portabile noi  (S200 și S400) cu ecran tactil și Windows 8 preinstalat.

Să analizăm pas cu pas cele 2 portabile și să vedem împreună dacă merită sau nu să-ți cumperi un laptop cu touch screen.

asus vivobook 1

Clasificarea “speciei” de laptop.

Seria VivoBook de la Asus se vrea a fi câte puțin din toate. Şi reușește să puncteze în mai multe clase. Oferă productivitatea și puterea unui laptop dar și portabilitatea unui ultrabook. Şi dacă asta nu este de ajuns,  te poți distra ca pe orice tabletă folosind interfața tactilă Windows 8. Să zicem că este un ultraportabil.

Design și construcție.

În stilul caracteristic Asus, ambele laptopuri sunt construite din aluminiu. Îmi place acest finisaj pentru că este undeva la jumătatea drumului dintre o suprafață glossy și una mată.  Pe spate au folosit un plastic cauciucat. Fiind așa de ușor, o să vrei să-l fluturi prin aer, iar acel cauciuc este binevenit. Că tot vorbim de greutate, ambele laptopuri stau foarte bine. S200 are doar 1,4Kg iar S400 e doar cu 400g mai greu. Şi asta cu tot cu baterie în ele. Grosimea este în jur de 22mm. La granița dintre un laptop pus la o dietă drastică și un ultrabook căruia îi plac dulciurile.

Porturi și conectică.

Un lucru foarte bun este mufa HDMI, chiar și pe micuțul S200 (lucru intâlnit mai rar la o asemenea dimensiune). Ambele au 2 porturi USB 2.0, un port Ethernet, un card reader SD și … încă un port USB 3.0. Parcă “de 3 ori mai rapid decât USB 2.0” sună bine, nu ?

asus vivobook 3

Display și touch screen.

S200 are 11.6″ iar S400 14″. Ambele 1366 x 768 , LED backlit. Ecranul tactil capacitiv acceptă până la 10 puncte multi-touch în același timp.

Tastatură și touch pad.

Tastatura chiclet. Lucrul bun la tastatura asta este că există foarte puțină toleranță între tastă și locașul în care intră. Dacă s-a întâmplat să verși berea pe tastatură, lichidul pătrunde o idee mai greu în interior. Măcar cât să ai timp sa-l opresti și să-l scoți din priză.
Bineînțeles, touch pad-ul suportă și el multi-touch, iar Windows 8 are câteva gesturi implementate. După caz, acestea  iți pot face viața mai ușoară sau te pot enerva. Dar parcă nu contează așa de mult touch pad-ul când ai touch screen, nu ?
Se pare că nu se încălzește foarte tare așa că nu trebuie să-ți faci griji că-ți trebuie cool pad.

asus vivobook 4

Sunetul.

Alt capitol pe care cei de la Asus au mizat. L-au înzestrat cu tehnologia SonicMaster care presupune multe optimizări atât hardware cât și software pentru a obține o plajă largă a semnalului audio. Nu am testat tehnologia dar știu că un laptop cu placa de sunet la care s-a muncit un pic face diferența. O pot simți chiar și cei care nu sunt audiofili. Mai ales când conectezi căștile.
Boxele au dimensiuni considerabile și sunt amplasate pe marginea laptopului. Mișcarea asta mi se pare genială. În primul rând nu iți vor intra firimituri în ele ca în cazul celor amplasate deasupra tastaturii. În al 2-lea rând, suprafața pe care pui laptopul poate reflecta undele sonore astfel încât sunetul să se distribuie mai frumos în cameră.

Specificații hardware.

Asus VivoBook S200: Procesor Pentium 987, Celeron 847 sau Core i3. HDD  320GB/500GB, 5400rpm, memorie  2 sau maxim 4 GB @ 1333MHz DDR3 și placă video Intel HD Graphics 4000.

Asus VivoBook S400: Pe lângă cele 3 procesoare menționate mai sus, S400 mai ofera și varianta unui Core i5 sau Core i7.  Stocare de 320GB/500GB 5400rpm + 24GB SSD (cache). Memorie la o frecvență mai mare: 1600MHz DDR3 până la 8GB. Aceeași placă video.

Ca extra feature, Asus oferă și 32GB în ASUS WebStorage (cloud-ul lor) timp de 3 ani.

Foarte util este faptul că se poate scoate capacul de pe spate pentru a-ți upgrada singur sistemul. Deci nu o să mori cu configurația cu care-l cumperi. Tot sub acest capac găsești și bateria, care ține 4-5 ore în cazul ambelor modele. Parcă acum rentează cei 4mm în plus față de un ultrabook.

Windows 8

Asta este direcția în care Microsoft se duce. Fie că-ți place sa nu, mai devreme sau mai târziu, va trebui să renunți la Windows 7. Pentru laptopuri este superb. Mie îmi bootează în 10 secunde. Asus spune că funcția lor, instant on, permite revigorarea laptopului în 2 secunde din stand-by. Pentru asta este Windows 8, pentru rapiditate.

asus vivobook 2

 

În final, reiau întrebarea din debut. Are vreo utilitate ecranul tactil pe notebook-uri ?

Mulți spun că touch screen-ul este greu de folosit pentru că dacă ai sta să comuți între aplicații toată ziua ți-ar obosi mâinile din cauză că le ții întinse. De aceeași părere sunt și eu. Totuși, eu îmi imaginez altfel folosirea ecranului tactil.

În primul rând, touch-screen-ul este o extensie a portabilității. Eu nu mă înțeleg bine cu touch pad-ul însă dacă stau în pat nu pot să folosesc mouse-ul. Cu siguranță aș folosi ecranul.

Altceva. Un scroll down cu mouse-ul durează ceva timp dacă documentul are 200 de pagini. Prin mișcarea mâinii poți să-ți dozezi dintr-un singur gest cantitatea pe care vrei s-o derulezi.

Lucrul care-mi place mie cel mai mult: ajută la sharing. Când 2-3 oameni încearcă sa demonstreze ceva folosind un laptop se înghesuie pe un touch pad de 4″. În cazul unei hărți, mult mai ușor ar merge treaba dacă fiecare ar arăta pe ecran. 11.6″ inch este o suprafață considerabila mai mare decât 4″.

Acestea sunt doar câteva dintre utilizările care mi-au venit în minte pe moment. Chiar dacă nu te atrage nimic din toate astea, ține cont de faptul că Windows 8 este la început. Sigur va apărea un feature, o aplicație peste 2 ani pe care să vrei s-o folosești.  Posibil să regreți în viitor că nu ai touch screen.

asus vivobook 5

Prețuri

S200 – Laptop Asus X202E-CT009H cu procesor Intel® CoreTM i3-3217U 1.80GHz, Ivy Bridge, 4GB, 500GB, Intel® HD Graphics, Touch Screen, Microsoft Windows 8, Grey – eMAG, 2.349 lei, 20 ianuarie . În România, S200 se mai numște și X202. Varianta cu 4GB este la acelasi preț cu cea cu 2GB la eMAG, nu știu de ce.

S400- Ultrabook Asus S400CA-CA021H cu procesor Intel® CoreTM i7-3517U 1.90GHz, Ivy Bridge, 4GB, 500GB + SSD 24GB, Intel® HD Graphics, TouchScreen, Microsoft Windows 8 – eMAG, 3.699 lei, 20 ianuarie.

 

Concluzie.

Un astfel de laptop este util pentru persoanele care vor să combine distracția unei tablete cu productivitatea oferită de un laptop. Deși am deja un laptop, nu m-ar deranja un S200 pe care să-l iau peste tot cu mine. Aș putea chiar să joc cu prietenii niște clasice în LAN. Dintre toate versiunile, aș recomanda S400, varianta cu Core i5. Nu știu dacă aș alege Core i7 pentru că în cazul acestui device, limitarea este impusă de placa video. Din păcate, este cam greu de găsit varianta asta. Este laptopul potrivit pentru cei care vor să ruleze fară probleme un film HD, să asculte muzică la o calitate bună și poate chiar să editeze câte ceva în Photoshop.

Sigur, mai sunt laptopuri care fac asta, doar că au un preț mai ridicat și o greutate mai mare. Cel puțin în magazinele unde am căutat eu, VivoBook este cel mai ieftin laptop cu touch screen. Pentru mine asta înseamnă Customer Happiness. Plus că aluminiul … iși face treaba cu stil.

 

Bonus: în pachet vine și cu o cârpă pentru curățarea displayului. Asta pentru cei ca mine care se plâng de amprente.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QRmg4kWZqJU

credit poze

link producător S200 si S400.

În caz că încă nu v-ați prins, acest articol participă la blogwars.ro

 

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook