Monthly Archives: January 2013

Best buy de la Orange: Acer CloudMobile S500

By | January 19, 2013

Dinainte de Crăciun, toata populatia amatoare de oferte bune si telefoane tari cauta telefonul asta. Ce are asa de special un telefon Acer ? Costa doar 868 RON si are ecran mai bun decat cel de la iPhone 5. Din start trebuie sa  stii ca Orange este unicul importator. Deci daca nu-l gasesti la Orange singura varianta ar fi … la baieti. Pentru cei care sunt pe Orange este ok pentru ca il pot cumpara codat. Insa daca esti pe Vodafone, cam greu sa gasesti unul deblocat. Majoritatea se vand la contract.

acer cloudmobile s500 1Am cumparat si eu un unul pentru cineva si m-am jucat un pic. Pot spun ca ecranul nu este singurul avantaj al telefonului. Are mai multe plusuri:

  • Ecran IPS cu densitate de pixeli un pic mai mare decat la iPhone 5. Rezolutie HD
  • CPU Dual Core la 1.5 GHz
  • Slot de card
  • Camera de 8MPx cu led si autofocus
  • Filmare video la 1080p

Specificatii complete ale telefonului pe gsmarena.

 

Orice dorinta in plus la capitolul hardware sau software ar fi o nesimtire din partea oricui pentru un telefon la pretul asta. Telefonul are insa si niste minusuri serioase care nu tin neaparat de el:

  • Orange nu asigura service pentru telefon. Nu au piese, Acer nu-i lasa sa-si bage nasul. Asa ca daca l-ai scapat pe gresie si i-ai spart displayul, nu vei avea cu ce sa-l inlocuiesti. La fel daca i-ai pierdut incarcatorul.
  • Unele modele au probleme cu ecranul. Grave. Datorita neglijentei in testarea calitatii, pe piata scapa unele modele cu pixeli morti. Nu apar imediat, dar in scurt timp de la cumparare poti sa-i observi in zona dreapta a displayului. Eu cunosc 4 persoane cu astfel de telefoane dintre care una are probleme cu pixelii.
  • Nu exista ROM-uri custom. Avand in vedere ca este un telefon vandut in putine unitati, nu stiu cine se oboseste sa porteze un ROM ptr. asa ceva. Iar telefonul deja vine cu versiunea veche de Android (ICS 4.0).

acer cloud mobile s500 2

Concluzie:

Gandeste de 2 ori inainte sa-l cumperi. Daca stii ca esti o persoana care le cam scapa … mai bine stai pe bara. Mie imi place in mod special telefonul pentru ca arata cat de mult se plateste “brandul”. Desi este un telefon apropiat ca performante de HTC One S, este cu 1000 de lei mai ieftin. Sa spunem ca banii in plus dati pe HTC se duc pe testarea calitatii.

Daca l-as gasi decodat si daca as fi sigur ca-mi vand rapid Nexusul dupa, l-as lua fara sa clipesc.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Cum iti poate schimba viata un jumper

By | January 18, 2013

Cu multi ani in urma, pe vremea cand exista Ultra Pro Computers si Depozitul de Calculatoare, mi-am configurat sistemul actual. Am pus mana pe un Intel P4 524 si o placa de baza Asus P5ND2 SLI.

Procesorul s-a dovedit a fi foarte prost. Ceva timp mai tarziu Intel a dat un comunicat recunoscand aceasta serie ca fiind una cu probleme de disipare a caldurii. Dupa 2 ani de folosire coolerul mârâia ca un caine si a trebuit sa-l schimb pentru ca se restarta PC-ul.

Peste inca 2 ani si cel de-al doilea cooler (un Spire) a inceput sa aduca la zgomot a curea de distributie de la Dacia 1310.  Nu m-a preocupat prea mult.

Acum 2 saptamani mi s-a ars sursa si am fost nevoit sa desfac carcasa. Am zis ca daca tot am desfacut cutia pandorei sa il curat de praf si sa-i dau cu pasta termoconductoare pe la procesor. Ma gandeam sa-i pun si un cooler de carcasa asa ca ma uitam pe .pdf`ul placii de baza ca sa vad de unde pot sa trag 12V. Placa de baza care este geniala, apropo. E cea mai buna afacere din tot PC-ul. Data viitoare cand o sa-mi iau un desktop, o sa caut sa vad daca are revision placa si tot p-asta o s-o iau.

Si cum ma uitam si vedeam numeroasele posibilitati, dau peste un 3 pini numiti FANSEL, un pic mai in dreapta mufei de la cooler. Ce-o face minunea asta ? Ma uit in manual si:

asus p5nd2 fansel cooler

 

Niciodata nu mi-am pus problema ca mufa de la cooler are 3 pini si slotul de pe placa de baza 4. Ma sa fie ? Adica trebuia sa modific jumperul asta daca am mufa cu 3 pini la cooler ? Hai sa-l pun pe pozitie sa vedem ce face.

Pus pe pozitia corecta, desfacut si curatat coolerul dupa tutorialul de aici, montat cooler la loc, dat drumul la PC si …. liniste totala. Niciun bazait, niciun cârâit … liniște.

Ceea ce are sens. Al 4-lea pin este ptr. coolere care au senzor de temperatura. Un voltaj pe pinul ala si sistemul iti trimite forta maxima in cooler, crezand ca ti-a luat foc PC-ul. Deci tot timpul asta n-a fost numai din vina procesorului.

Asadar, jumperul ala a schimbat total atmosfera din camera. Dupa ani de zile, prietenii nu ma mai intreaba daca sunt la aeroport cand vorbesc din dormitor la telefon. Incepe sa-mi creasca respectul de sine.

Bine … acum am alta problema. Am inceput sa aud zgomotele facute de harduri …

 

 

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

niste filme (9)

By | January 17, 2013

I, Robot – Unul dintre cele mai bune filme ale lui Will Smith, insa cred ca filmul ar fi fost si mai bun per total cu altcineva in rolul principal. In rest, partea facuta pe calculator exceleaza, robotii sunt facuti exceptional.

Ninja Assasin – Oshikuru, Ozunu … ganditi-va la o cascada de ciocolata. Cu sange in loc de ciocolata. Un film in care cred ca s-a consumat mai multa vopsea rosie decat in 5-6 ani de Paște la noi. Ceva in genul Kill Bill dar mai penibil.

wall.e – Amuzant, relaxant, de vazut cu familia. Mi-a placut dar mi se pare supraapreciat. Oricum, merita mai multe laude fata de alte animatii.

Thinker Tailor Soldier Spy – Ok, filmul este despre razboiul rece, inteleg, regizorul a vrut sa simuleze atmosfera aia cand totul se intampla exact ca pe o tabla de sah. A iesit un film ca un joc web-based. Numai text. As fi putut sa ma ma uit la alt film in pararel fara sa pierd din actiunea astuia. Daca adormiti greu, incercati-l.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Rugaminte @ revoblog

By | January 11, 2013

Dupa cum stiti, blogul are mai nou si pagina de facebook. Asadar ma gasiti cam pe orice canal de comunicare. Messenger, facebook, twitter, youtube. You name it, i’ve got it.

Rugamintea mea urmatoarea. Daca va place un articol si vreti sa comentati ceva in legatura cu el, prefer sa comentati pe blog. De ce ? Pentru ca daca o faceti pe unul din canalele mentionate mai sus, nu este vizibil decat pe canalul respectiv. As prefera ca toata “comunitatea” sa se reuneasca aici. Comentand pe blog puteti intalni pe cineva care are o problema similara sau o completare la ce aveti voi de spus. Sau, de ce nu … puteti glumi intre voi in lipsa mea.

Nu e greu. Prima data cand comentati trebuie sa completati un formular cu nickname, e-mail si site (daca este cazul). Nu va speriati daca nu apare imediat comentariul. Plugin-ul il baga in moderare si asteapta permisiunea mea de a fi publicat. Dupa ce va public primul post, plug-in-ul intelege ca nu sunteti spammer si restul comentariilor vor aparea instant.

Si nu in ultimul rand … comentariile voastre ajuta blogul sa creasca.

Multumesc!

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

M-am înrolat în BLOGWARS!

By | January 10, 2013

A trecut ceva timp de cand a aparut actuala versiune a blogului si pana acum nu m-am inscris la niciun concurs. Trebuia remediata situatia. Asadar … M-am înrolat în BLOGWARS!

Daca am citit bine regulamentul, concursul presupune scrierea unui articol pe teme tehnologice / saptamana. Tema este propusa de ASUS si va avea legatura cu vreun produs de-al lor. Eu oricum fac articole pe teme tehnologice, asa ca este binevenit concursul.

Concursul poate dura 1 saptamana (1 articol) sau pana la 11 saptamani daca trec de prima etapa. Wish me luck ! 🙂

asus blogwars

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Real slow food in Sibiu

By | January 10, 2013

Un articol care sta in drafts de la prima mea vizita in Sibiu (2010).

Ne era foame rau si eram grabiti sa vizitam Sibiul. Am tras la The Gallery de pe Lipscaniul lor (Str. Nicolae Balcescu). Am avut de-aface cu un veritabil tourist trap (la care ma asteptam de altfel).

Am preferat sa nu vorbim in engleza asa ca am asteptat vreo 10 minute fara sa ne bage nimeni in seama. Apoi m-am dus sa-i intreb daca pot lua un meniu de pe masa ospatarilor. Mi s-a dat permisiunea si apoi inca 30 minute nu ne-a mai intrebat nimeni nimic. A venit in sfarsit osparatul care ne-a anuntat cu tristete in suflet ca mancarea dureaza in jur de 30 de minute de preparat. Am acceptat si am comandat bauturile. Din a 2-a incercare (prima data a adus alte beri) ospatarul a adus bauturile comandate si si-a cerut din nou scuze pentru comanda care va dura 45 de minute.

Eu am comandat “frigarui” care s-au materializat intr-o frigaruie si cartofi umpluti cu branza si bacon. 3 jumatati de cartofi mai exact. Sunt curios ce`o fi facut cu a 4-a jumatate … Dupa “festin” n-am mai avut rabdare sa treaca el pe la noi asa ca m-am dus eu la el sa-i cer nota. Am platit si am plecat.

Trei ore ne-a luat sa mancam.

Long story short, evitati The Gallery daca vrei sa mancati in Hermannstadt.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

O chestie buna de la Politia Rutiera din Moldova.

By | January 9, 2013

La faza asta ne cam domina moldovenii:

Poliția Rutieră din Moldova are un portal unde utilizatorii pot trimite imagini cu automobile care încalcă codul rutier. Dacă aceste imagini se dovedesc a fi adevărate, șoferul respectiv este sancționat contravențional.

Va rog va rog va rog faceti asta si la noi! Promit sa devin uploaderul nr. 1. As fi mai eficient decat jumatate din efectivul politiei din tara. Si m-as recompensa cu cate o caramea la fiecare caz “sancționat”.

Chiar daca ar fi sanctionate 1% din cazuri, tot le-ar incolti un pic paranoia in creierul nesimtitilor.

stirea completa aici.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook