Monthly Archives: January 2013

Cum sa cureti cuptorul cu microunde ca un Boss

By | January 9, 2013

Daca arabii au facut-o cu un avion, eu as fi putut sa daram turnurile gemene cu un cuptor cu microunde. Ultima mea isprava este asta:

In situatia de fata am fost obligat sa-l curat instant. Dar daca n-ai timp sa-l cureti, mancarea se va intari in timp. E destul de incomod de racait cand vrei sa-l cureti. Eu fac altceva. Inainte sa ma apuc de operatiune pun un vas cu apa in cuptor. Ii dau drumul pe High si opresc inainte sa inceapa apa sa fiarba.

Ideea mi-a venit cand am auzit cum functioneaza functia de auto-curatare la unele cuptoare electrice. Apa se evapora si inmoaie murdaria de pe pereti. Scoti apa, scoti farfuria care se roteste si stergi cu o carpa. Ai grija cu farfuria sa n-o spargi. E greu de gasit alta.

Sau daca esti un pic mai inteligent, pui o farfurie deasupra a ceea ce incalzesti. Eu nu sunt.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

O poveste de Duminica

By | January 6, 2013

Anul trecut, tipul din spatele site-ului BlameTheMonkey.com si-a vandut casa si totate bunurile ca sa plece alaturi de sotia lui intr-o calatorie in jurul lumii. Calatoria va dura 2-3 ani iar anul 2012 a fost primul an de hoinarit. 22 de tari si 55 de orase intr-un an. Nu stiu cine nu si-ar dori asa ceva.

Daca aveti chef sa va relaxati si sa va clatiti ochii cu fotografii minunate, citit review-ul lui despre anul 2012. M-am simtit ca atunci cand aveam 7 ani si citeam cartile alea mici din seria Disney. 15-20 de pagini de poze cu 2-3 fraze sub poza. Echilibrul ideal intre text si poza.

Mai jos aveti o mostra din pozele lui:

blame the monkey dubai

Cheers George pentru linkul lasat pe facebook.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Dacoserv sau Meridian ?

By | January 5, 2013

De cand am devenit posesor de tehnologie frantuzeasca (faimosul Renault Megane 1.6 16v), am inceput sa fac cunostinta si cu service-ul. Sa zicem doar ca nu degeaba francezii sunt singura natie din lume care foloseste “sourie” si “ordinateur”. Prefer sa ma frece cineva cu zapada decat sa mai pun mana pe ceva electronic facut de francezi.

Ieri am suit-o pe Megane Fox pe elevator la Meridian. Au o promotie cu verificare gratuita pe elevator ptr. orice marca, profitati. In timp ce o pipaia, mecaniul ma intreaba:

-Ati mai dus-o si in alt service ?
-Da.
-Care?
-Pai … Dacoserv.
– Si cum vi s-a parut ?
– Cam scump…
-De ce ? Ce i-ati facut acolo ?
– Kit distrubutie, schimb ulei, filtre, d-astea
– Si cat v-a costat ?
– 1700 de lei
– … Pai nu e scump domne. La noi schimbul de distributie e cam 2800.

Asadar, daca va intereseaza ce este mai ieftin dintre Dacoserv si Meridian, prima varianta este cea corecta. Calitativ nu stiu. La 5000km dupa ce am schimbat distributia mi s-a rupt cureaua de la alternator. Unii zic ca trebuia sa ma atentioneze ca trebuie si asta schimbata cand am facut distributia, altii zic ca nu.

renault 18

 

In poza este prima masina din familie.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Pariul meu ptr 2013 ? Mini PC-uri

By | January 4, 2013

Sper ca in 2013 lumea isi va da seama ca nu folosesc cutia aia mare si patrata de sub birou decat pentru browser, filme, muzica, poze si instant messaging. Atunci de ce sa ocupi atat de mult spatiu cu o chestie urata cand poti sa-ti iei un Mini PC ?

APC si Raspberry Pi au facut deja primul pas in directia asta. 2 calculatoare bazate pe Android care costa sub 100$. Le bagi intr-o cutie de conserva si iti faci treaba. Acum am vazut la eMAG un anume Himedia Q5. Mie mi se pare o super afacere. Cortex A9 la 1Ghz, 1GB RAM, ruleaza ICS 4.0. Are WIFI, HDMI, SATA si 3 USB-uri. Ii pui o tastatura si n-ai probleme.

Ca un fel de Mac Mini, doar ca de 10 ori mai ieftin …

apc

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Taranul pirat

By | January 3, 2013

Pe forumuri sau bloguri, uneori, cineva mai cu bun simt, recomanda o carte, un joc sau un film original. Asta e, unii inteleg ca trebuie sa fie macar 2-3 clienti pentru ca un al 4-lea sa primeasca filmul gratis pe trackere. Daca nu esti tu “fraierul” care cumpara filmul original, macar ai decenta sa taci in uTorrent-ul ma-tii din gura.

De fiecare data trebuie sa fie un imbecil care sa se laude ca el ia gratis filmul de pe trackere. No shit Sherlock !? Spune-ne si noua, ce e TPB asta ? Un centru de ajutor social, un economat ?

piraterie

 

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Like revoblog.ro on facebook

By | January 3, 2013

De cand am pus pe blog la contact link catre contul meu de facebook, primesc friend requests la intervale regulate. Nu ma deranjeaza asta, doar ca as vrea sa stiu care sunt oamenii care m-au cautat exclusiv pentru blog.

Alta problema este ca n-as vrea sa-mi agasez prietenii cu linkuri de pe blog. Asa ca incepand de aseara s-a nascut revoblog.ro pe facebook.

Scopul meu este sa incerc sa creez o comunitate. Asa ca daca vreti sa mai primiti linkuri pe facebook de la revoblog, va astept cu un like pe facebook. Oricum voi da un mass invite tuturor prietenilor. Nu va simtiti obligati sa dati si like paginii. O invitatie poate fi acceptata sau refuzata. Nu sunt suparacios 🙂

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Cum alegi o sursa pentru un PC

By | January 3, 2013

In primul rand, cand PC-ul se restarteaza din senin, una dintre simptome ar putea sa fie o sursa defecta. Urmatorul pas in evolutia problemei ar fi sa ti se inchida efectiv. Deja de aici poti fi sigur ca e de la sursa. Daca vei continua sa-l folosesti asa cum am facut eu, urmatorul pas este explozia.

Daca vrei sa cumperi o sursa noua ar trebui sa stii niste chestii:

Primul pas este un calcul dimensional ptr a vedea de cati Watti ai nevoie. Te uiti pe cutiile componentelor (placa de baza, procesor, DVD-RW, HDD, cooler, placa video, etc) si vezi fiecare cat consuma. Aduni toate alea si ar trebui sa-ti dea o cifra frumoasa.

Cumpara o sursa cu cel putin 100W mai mare decat valoarea pe care ai obtinut-o. De exemplu daca ai obtinut valoarea 450W , nu cumpara o sursa de fix 450W. Cumpara una de 550W macar. Puterea din realitate a sursei nu coincide cu ce scrie pe hartiile producatorului. Mai ales in cazul surselor ieftine, chinezesti, sub 200 lei.

Alege o sursa cu ventilator mare. Daca ai de ales intre una cu ventilator de 120mm si una cu ventilator de 80mm, alege-o pe prima. Un ventilator mai mare inseamna rotatii mai putine, deci zgomot mai mic.

Nu cumpara Delux. Stiu ca pare tentant, stiu ca vei zice “dau 40 de lei pe asta ca macar am 2 ani garantie si in 2 ani schimb si mama lui de PC”. Nu e asa. O sursa proasta poate sa nu-ti trimita toata puterea de care are nevoie procesorul, poate sa-ti incetineasca efectiv PC-ul, poate sa ti-l restarteze, poate chiar sa-ti arda componente. Nu-ti complica viata pentru 50 de lei in plus.

OVP, OCP, SCP (Over Voltage Protection, Over Current Protection, Short Circuit Protection) sunt si ele bune. Insa nu le-am testat si nu stiu daca chiar isi fac treaba sau sunt puse de marketing.

Restul sunt briz-brizuri. Si ma refer aici din perspectiva unui low-end user. PFC (Power Factor Correction) are orice sursa de acum. Sursa modulara inseamna ca daca ea are 3 fire de alimentare pentru HDD-uri si tu ai doar un HDD, poti deconecta 2 din fire. Ajuta doar la aspect (cred).

Eu am o epava de calculator. Prima generatie de Intel P4 (3.06 GHz), GeForce 9500GT, 2GB DDR2, 2 HDD-uri, un Soundblaster si un TV Tuner. Pana acum mergea cu o sursa chinezeasca de 300W (deci cam 200-250W reali).  Cea mai jalnica sursa din comert ar fi ok ptr. mine. Totusi, m-am gandit sa aleg ceva dintre Inter-Tech Booster 520W si Inter-Tech SL-500A.

Desi pe prima scrie ca are 20W mai mult, am ales-o pe a doua pentru ca are ventilator mai mare, OVP, OCP, SCP si pentru ca pe cealalta n-am gasit-o pe site-ul producatorului. Maine dau comanda.

Mai jos aveti o comparatie intre 2 surse. Prima e un Antec generatie mai veche de 350W si 3 KG cu 2 ventilatoare si tot felul de protectii. A 2-a e pocnitoarea chinezeasca ce s-a detonat acum cateva seri la mine in camera. Desi teoretic are 400W si e de generatie mai noua se vede cata economie au facut chinezii de la radiatoare, ventilatoare, filtre si circuite de protectie. Cred ca are pana intr-un KG, facea caldura mai multa decat caloriferul si zgomot mai mult decat masina de spalat.

surse

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook