Author Archives: Marius

Tech News – 9 iunie 2026

By | June 9, 2026

Revoluția prețurilor la eMAG.

Google va adăuga funcții noi în Android în luna iunie. Tare funcția de fake call detection.

Tot ce a anunțat Apple aseară. Not much, ca să fiu sincer.

Și cea mai importantă știre de aseară. Apple se răzbună pe utilizatori pentru că nu se înțeleg cu UE.

Revolut ia în calcul deschiderea unui sediu central în București. Ciudată alegere, să fii corporație și să vii în România în 2026.

Samsung a avut afaceri în scădere în România.

SameDay pare că părăsește Ungaria. E o piață ciudată acolo. Oamenii sunt obișnuiți cu livrări mai lente.

NASA are avion nou și silențios. Dar unde mai este distracția, dacă nu face acel zgomot când depășește viteza sunetului?

Audi Nuvolari. Din spate pare Lamborghini, din față pare Bugatti, dar din Minecraft.

Hyundai va anunța 5 modele noi în 2026. Ioniq 3 mi se pare că arată foarte bine.

Zvonurile spun că OpenAI va face o modificare radicală la ChatGPT. Pare că vor face un shift de la ideea de “chat”.

Vom avea și Eclipsa Video. După Eclipsa Audio.

ChatGPT va avea o memorie mai bună. În sensul că va “ține minte” mai multe detalii.

Apare un nou tip de baterii externe, mai stabile. Cine știe, poate vom putea încărca telefonul în timpul zborului cu ele 🙂

Cele mai rapide chipset-uri puse pe smartphone-uri. Primul chipset este de 15 ori mai puternic decât ultimul.

Fabrica Sennheiser din Brașov nu o duce tocmai minunat. Sau altfel spus, e prima contracție în 8 ani.

Specificațiile lui Watch9 și Watch Ultra 2. Vor include noua aplicație de Health, evident.

Această consolă XBOX aniversară arată foarte bine. Mi-a plăcut moda aceasta a device-urilor translucide.

The Virtual OS Museum. Foarte frumoasă această idee de a colecțion OS-uri.

Inteligență artificială folosită în dezvoltarea unui vaccin. AI și vaccin în aceeași propoziție. Suverniștii fac implozie.

Grătar pentru balcon?

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

eMAG vinde la ofertă un air fryer cu 98 lei

By | June 9, 2026

Dacă vreți să vedeți cum v-ați înțelege cu un air fryer, dar nu vreți să faceți o investiție o mare, eMAG are astăzi în ofertă la Revoluția Prețurilor un air fryer la 98 de lei.

air fryer ofertă

Este un model de 2400 W, cu capacitate de 6 litri, cu 6 programe de gătire și cu temperatură reglabilă între 50 și 200 de grade Celsius (nu au toate temperatură reglabilă?!).

Produsul nu este vândut direct de eMAG ci de Vivendo și are nota 4.39 din 36 de review-uri. Am citit acele review-uri și cele de o stea mi se pare că sunt date de persoane care aveau alte așteptări de la un air fryer sau nu s-au documentat foarte bine. Două persoane se plâng că durata efectivă de pregătire nu coincide cu ce scrie în manual, altă persoană se plânge că tava de la interior a ruginit după o săptămână. Singurul semn de întrebare ar fi la tavă, dar nu știu cum l-a folosit persoana respectivă. Ca să previn deteriorarea tăvii, dacă știu că am gătit ceva cu multă sare, îl pun imediat la mașina de spălat, pentru că sarea este dușmanului oricărei suprafețe. Mai util mi se pare un comentariu care spune că air fryerul nu se oprește automat când este scoasă cuva din el (ar fi fost bine să facă asta) și că timpul de gătire nu poate fi ajustat decât pe plus, nu și pe minus (nici al nostru nu știu dacă face asta).

emag air fryer 98 lei

Oricum, nu trebuie pierdut din vedere că este totuși un produs sub 100 de lei.

Cum folosim noi air fryer-ul

Ce vă pot spune ca om care este la al doilea air fryer este că cei 6 litri sunt mai degrabă pentru a prepara mâncare pentru 2 persoane de-odată. Mi se pare exagerată imaginea de prezentare cu un pui băgat acolo. Probabil că merge să faci un pui mai mic dacă-l înghesui bine… și dacă aștepți vreo 4 ore să fie gata.

Rolul air fryer-ului este de fapt să fie un fel de cuptor mai mic, care nu necesită încălzire. Bagi ceva acolo și îi dai drumul direct. Scutești timpul de care cuptorul ar avea nevoie să se încălzească.

Noi am avut unul mai mic și am cumpărat de curând unul mai mare. Ce facem la el? Peștele iese bine, legumele ies bine (broccoli, morcovi, cartofi dulci), pulpele de pui superioare cu tot cu piele ies senzaționale, fish fingers, chifteluțe de la IKEA, mozzarella sticks, crispy de la Edenia, pastrama de oaie de la WAU iese minunată, cârnații ies buni, cartofii congelați ies ok, în caz de maximă urgență se pot face și niște mici.

Dacă-l luați însă în special pentru cartofi prăjiți, nu-l recomand. Cei proaspeți nu prea au gust de cartofi prăjiți ci de cartofi copți.

cartofi prăjiți air fryer

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Un gadget super tare de la IKEA (care costă 30 de lei)

By | June 8, 2026

Am văzut aceste produse la IKEA și am fost uimit când am aflat că nu costă decât 30 de lei. Drept urmare am cumpărat două.

Este vorba despre o lampă… sau mai bine zis decorațiune luminoasă cu LED, care are intensitate reglabilă, 7 culori, funcție de iluminat dinamic, efecte de curcubeu și pe lângă asta, poate să și pulseze în ritmul muzicii. Are pe spate două butoane. Unul pentru on/off și unul cu ajutorul căruia se poate regla jocul de culori.

O astfel de lampă are 25 cm înălțime, 6 cm lungime și 6 cm lățime și poate fi amplasată atât în poziție verticală, cât și pe orizontală. Iată-le în acțiune atât vertical:

Cât și orizontal:

Evident, au și mici neajunsuri. De exemplu baza aceea pe care ar trebui să stea lampa vertical e cam instabilă. Iar cablul USB de alimentare este prins direct în carcasa lămpii, deci nu se poate înlocui cu unul mai lung. Și în caz că se strică vreodată, adio lampă cu totul. Dar hei, costă 29 de lei!

Bine, în caz că aveți nevoie de cablu mai lung cred că puteți rezolva cu un prelungitor USB-C care probabil costă cât toată această lampă. Și în caz că se strică, dacă vă doriți foarte mult asta, bănuiesc că se poate dezasambla lampa.

Bineînțeles, am mai văzut astfel de lămpi inclusiv pe Temu. Dar prețul mi se pare greu de egalat și de Temu (cred că acolo erau 60-70 lei). Plus că prefer un produs de la IKEA decât unul de la Temu. Există și variante smart la eMAG, fie de la Govee, fie de la Wiz, dar prețurile sunt doar.. “un pic mai mari”.

Nu o văd potrivită ca în scenariul de mai sus, lângă televizor, eu am cumpărat două pentru birou, ca să fie o pată de culoare când mai filmez câte un video. Și evident că se joacă cel mic cu ele de fiecare dată când își aduce aminte de ele.

În caz că vreți să le comandați online, se numesc SKAFTSÄRV. Dacă nu, le găsiți direct în magazin.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Filme: Heads Of States cu John Cena și Idris Elba este foarte tare

By | June 7, 2026

Ca să continuăm pe ideea cu băieți răi care nu se iubesc între ei, m-am uitat și la Heads Of State, cu John Cena și Idris Elba.

Filmul este surprinzător de amuzant. Nu o să vă vină să credeți, dar rolul lui John Cena este cel de președinte al SUA, iar Idris Elba este PM Marii Britanii. Ei se iubesc precum se iubesc în general americanii cu britanicii, însă cineva pune la cale un plan pentru a-i elimina.

Nu doar că tot filmul este plin de bătăi, explozii, cuțite, arme, elicoptere șamd. Dar pe parcurs, majoritatea glumelor sunt chiar bune. Așa cum este de așteptat, John Cena e glumeț în stilul unchiului Sam, iar Idris trebuie este deosebit de sobru, de unde rezultă și o bună parte din umor.

Și colac peste pupăză, pe lângă acțiune și umor, filmul încearcă să transmită și un mesaj secundar interesant, mai ales în contextul în care trăim acum, cu Donald Trump amenințând de 3 ori pe zi că se retrage din NATO.

Oricum, nu mă așteptam. Toți actorii joacă bine în acest film, e plin de acțiune, nu sunt momente moarte, are umor, are muzică bună, are tot ce trebuie. Este o comedie/acțiune foarte plăcut de văzut seara.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

The Wrecking Crew cu Jason Momoa și Bautista: n-am mai văzut de mult un film așa

By | June 6, 2026

M-am uitat la The Wrecking Crew, un film în care Jason Momoa și Dave Bautista sunt doi frați vitregi care încearcă să își dea seama în ce circumstanțe a murit tatăl lor.

E genul de film pe care l-am mai văzut. Doi băieți duri, care nu prea se iubesc, dar care încearcă să colaboreze cumva ca să fie bine să nu fie rău. Acțiune, bătăi, explozii, poate și un pic de comedie.

Dar ce nu mă așteptam era ca în acest film să fie chiar reușită combinația. Nu știu de ce, n-am mare încredere nici în Momoa nici în Bautista. Însă de mult n-am mai văzut un film de genul acesta la care chiar să râd. Bautista este cam insipid, ca de obicei. Nu reușește să pară nici îndeajuns de dur, nici amuzant.

Momoa chiar reușește să fie un tăntălău cu mușchi. I se potrivește rolul de minune. Chiar cred că ar trebui să renunțe la oricare alt tip de rol și să facă mai multe filme de genul ăsta.

Un alt lucru pe care l-am observat pe parcurs este că scenariștii nu s-au ferit de înjurături. Parcă în acest film am auzit mai multe și mai “sincere” decât în altele. Parcă mi-a dat un vibe de filme “cum se făceau odată”.

În rest, filmul nu-i vreo capodoperă. Are niște scene trase de păr… #cumseface. Dar are meritul că Momoa m-a făcut să râd de vreo 2-3 ori. Îl găsiți pe Amazon Prime dacă vreți să-l vedeți.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Dacia Manifesto poate fi văzut la Romanian Design Week

By | June 5, 2026

Manifesto este un concept car care a făcut furori la momentul lansării, în 2022. A fost concept-car-ul prin care Dacia și-a redefinit direcția de design și a început să se îndrepte în direcția de mașină cool, robustă, outdoor. Din punctul meu de vedere, acest concept a marcat momentul în care Dacia s-a transformat dintr-o mașină accesibilă într-o mașină cool.

Dacia Manifesto România

Conceptul acesta a fost un laborator de idei la momentul respectiv, care a stat la baza modelelor precum Duster și Bigster. De asemenea, și Dacia Sandrider împrumută destul de multe de la Manifesto.

Manifesto nu are nici uși, nici geamuri, nici parbriz și nici lunetă. Roțile sunt mult ieșite în afara caroseriei și sunt “adăpostite” de niște carenaje generoase. În partea din față are un singur proiector, care poate fi mutat sau direcționat și manual, pentru a fi folosit pe post de lanternă la camping.

Pe laterale are niște cordeline de care poți agăța diverse obiecte. În partea din spate, în locul hayonului este o suprafață plată, care imită un banc de lucru. Pe plafonul plat pot fi transportate diverse obiecte.

Și interiorul este destul de ingenios. Bordul este acoperit de plută, iar “husele” scaunelor se pot extrage pentru a fi transformate în saci de dormit. Toate aceste alegeri au fost făcute pentru a avea un interior complet impermeabil, care la nevoie să se poată spăla cu un furtun. Tot pe Manifesto am văzut pentru prima dată și accesoriile YouClip.

Eu am asistat la o scurtă prezentare susținută de oamenii de la Dacia Design Center, care au lucrat atât la acest concept cât și la actualele modele de serie. Așa am aflat că dezvoltarea lui Manifesto a durat aproximativ 7 luni, că la exterior designul a fost făcut de francezi, iar că la interior au lucrat cu precădere românii. La Dacia Hipster în schimb s-au inversat rolurile. Oricum, echipele de design sunt mixte, indiferent de țara în care se află.

Mi se pare în continuare că Dacia are unul dintre cele mai îndrăznețe designuri dintre toate brandurile europene mass market. Mă bucur de fiecare dată când văd un Duster pe stradă, mai ales când îl văd în afara țării.

Țin minte că atunci când am văzut prima schiță cu Duster mi s-a părut fantezistă. Deși știam că și primul Duster a fost foarte apropiat de concept și Dacia anunțase că așa se va întâmpla și cu Duster 3, parcă tot îmi venea greu să cred că va arăta precum conceptul. Nici măcar când am văzut Duster 3 în “carne și oase”, parcă tot nu îmi venea să cred că mașina chiar arată așa.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

God Of War Laufey a fost anunțat, dar nu este ce îmi doream

By | June 4, 2026

Eram super entuziasmat pentru ideea de a juca un nou God Of War cât mai curând, mai ales că zvonurile (sau mai degrabă dorințele fanilor) se duceau către mitologia egipteană. Ei bine, Santa Monica Studio a prezentat oficial God of War Laufey, care o are în centru pe Faye, cunoscută și ca Laufey, soția lui Kratos și mama lui Atreus.

Povestea începe după moartea lui Faye și are loc în The Everywhen, locul în care ajung zeii după moarte. Intriga se declanșează atunci când Faye realizează că planurile pe care le făcuse pentru Kratos și Atreus sunt în pericol, așa că trebuie să se lupte ca să sscape de acolo.

Ce-i drept, zvonurile nu erau complet false, din moment ce în trailer descoperim doi dintre antagoniști, care sunt Sekhmet (zeiță din mitologia egipteană) și Begtse (zeul războiului în budismul tibetan).

Companionii lui Faye sunt… panglica unei săbii legendare… și un cub… care pare că are și atitudine. Cumva am reușit să mă uit la toate cele 23 de minute din acest Gameplay Reveal Trailer și mi-a plăcut ce am văzut.

Nu sunt însă complet convins de ideea unui cub care atacă și el odată cu tine. Maybe it will grow on me. Maybe not.

Oricum… noul God Of War… sau Goddess Of War pare mult mai colorat, iar stilul de joc este bazat mai mult pe agilitate și luptele pare că au loc mai des și prin aer.

Ce să zic, nu e ce mă așteptam. N-am nimic cu această direcție narativă, însă eu îmi doream mai mult Kratos și acțiune de tip Hulk-smash! Voiam să mai aud din nou replicile filozofice ale lui Kratos, precum: “Boy!”. Probabil că asta își dorea majoritatea.

În fine. Îmi place personajul? Sigur că da! Îl voi juca? Cel mai probabil. Va fi bun? Cel mai probabil.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook