De ieri tot citesc pe subiectul NVIDIA RTX. Pentru cine nu este familiar cu subiectul, NVIDIA a lansat acest chipset care integrează procesor, placă video și memorie în acest chip, iar CPU și GPU au acces practic la memorie unificată. Este ceva în stilul arhitecturii folosite de Apple cu M-urile lor, care a rupt pe genunchi toate laptopurile cu Windows și cu toate Core-urile lui Intel. Doar că acest chipset este gândit pentru laptopuri cu Windows. Deci practic Apple M, dar pentru Windows.
Primul meu gând a fost: RIP Intel. Și probabil și AMD.
În anul cu “criza memoriilor”, NVIDIA RTX Spark are 128 GB de RAM! Și vorbim despre memorie RAM integrată, care este accesibilă mult mai rapid decât stick-urile de memorie instalate separat, “ca pe vremuri”. Iar performanțele grafice sunt similare cu un NVIDIA RTX 5070 pentru desktop. Chipset-ul este pe arhitectură ARM. Intel și Microsoft nu mai par acum legați ombilical. Au mai fost și în anii trecuți încercări de a mai reduce din cota de piață a x86 și de a migra spre ARM (mă refer la Snapdragon X, desigur). Nici NVIDIA nu sunt străini de ARM. Au mai testat apa cu degetul în trecut prin NVIDIA Tegra dacă vă mai aduceți aminte.
Este posibil să asistăm la un moment de cotitură al laptopurilor/PC-urilor.
Sigur, mai sunt multe de discutat. NVIDIA nu au spus încă nimic despre prețuri. Și sunt convins că Intel și AMD, partenerii tradiționali ai producătorilor de laptopuri și sisteme, nu vor sta cu mâinile în sân, uitându-se cum se scufundă. Și nici producătorii de laptopuri nu cred că vor să-și strice parteneriatele de zeci de ani cu cei doi ca să sară în barca unui concept nou.
Dar ce am remarcat de ceva timp, dacă mai are rost să menționez, este vizionarismul lui Jensen Huang, CEO-ul NVIDIA. Și, pe lângă flerul pentru business, are și un stil cool de a prezenta, într-o lume a voltajelor, waților și a graficelor în .xls.
“Microsoft and Nvidia meticulously optimized everything”.
“This computer literally runs everything the world has ever created.”
Declarații mari, dar spuse în termeni simpli, astfel încât să le înțeleagă inclusiv cei care nu sunt din domeniu. Fără neologisme, fără cifre, fără procente.
Vedem în toamnă dacă NVIDIA RTX va fi o schimbare de paradigmă sau va intra în istorie drept o ciudățenie care “s-a născut talent și a murit speranță”.
Astăzi m-am simțit din nou copil și am făcut ceea ce îmi plăcea să fac de când eram mic: wire management.
Am un birou pe care am un laptop conectat la un monitor, plus tastatură și mouse separate. Plus HDD. Plus SSD. Plus o imprimantă. Plus alte două laptopuri care vin și pleacă. În total am două întrerupătoare de câte 9 sloturi sub birou. Ați înțeles ideea. Pe jos era o șerpărie de fire și cabluri. Așa că mi-am comandat un kit din acesta și o chestie de genul acesta (dar de la IKEA) și m-am pus pe treabă. Din tot acel kit, cele mai utile mi s-au părut clemele de genul asta, cu care am împânzit toate zonele biroului care nu sunt la vedere.
Nu mi-a luat decât vreo 3 ore ca să le ascund pe toate. În principiu le-am prins pe toate în așa fel încât dacă voi avea nevoie să iau laptopul de acolo, să o pot face fără să stric tot ce am făcut. În practică… îmi doresc să nu fie nevoie să iau laptopul de pe poziție prea curând.
Oricum, nu-mi pare rău că am pierdut acest timp. Parcă acum mă simt mai zen ca niciodată. Este terapeutică această activitate. Dar ideea cu care am rămas este că e greu să ții cablurile în ordin și că probabil oamenii care au birourile perfect organizate au foarte mult timp liber la dispoziție.
Ah, și încă ceva. Cumva tot nu am destule cabluri USB-C prin casă. Nu știu cum s-a putut întâmpla una ca asta.
Jamie Oliver este probabil primul bucătar showman de care îmi aduc aminte. Am auzit de el chiar de dinainte să aflu de Gordon Ramsey. Omul a făcut show în bucătărie de dinainte să existe MasterChef și de dinainte ca toți bucătarii să se numească “chefi”. I-am urmărit și eu multe rețete, pe care le preparăm și acum cu plăcere.
Jeremy și-a deschis bineînțeles și restaurante prin mai multe locuri din lume. Se pare însă că în domeniul acesta nu a avut neapărat succes prea mare și multe dintre restaurante au dat faliment.
Eu am decolat zilele trecute de pe aeroportul din Viena și pentru că era ora prânzului, am intrat în restaurantul său (care aparent nu mai este al său) să mâncăm ceva.
Am ales un burger, care arăta cam așa:
Gustul a fost exact așa cum mă așteptam: mediocru. Chifteaua respectivă era făcută un pic cam prea bine, ușor sfărâmicioasă, iar pe deasupra avea niște roșii, 3 franjuri de salată și o amestecătură de sos maioneză cu legume. Mi s-a părut că gustul era destul de plat și că niciun ingredient nu ieșea în evidență.
Cel mai bun lucru din acest burger au fost cartofii de lângă. Mai ales că aveau și niște ardei iute uscat pe deasupra.
Am dat vreo 25 de euro pe burger + cartofi, 33 euro în total, cu tot cu un zwickl la 330 ml și tips. Ceea ce s-a dovedit până la urmă o afacere foarte bună, pentru că zborul a avut vreo oră întârziere și am ajuns în București pe la ora 19. Adică ora 20, cu tot cu așteptat bagajul de cală.
Mă gândeam însă că Jamie Oliver n-ar avea nicio șansă cu un astfel de burger în București. Cred că ar trebui să stea vreo 2-3 luni în bucătărie la Vivo ca să învețe meserie.
Am stat un pic și m-am gândit și cred că este prima dată când am comandat bere la easybox. Nu știu de ce nu am mai făcut asta până acum. Pur și simplu nu s-a nimerit.
Am găsit această bere la eMAG și am comandat-o cu livrare la easybox. Este produsă de AHA Craft Beer, o berărie din Neamț. Mi s-a părut și un preț bun, 9 lei per sticlă de 500 ml, pentru bere craft.
Așa a venit berea împachetată a doua zi:
Credeam că-i doar cutia, dar în realitate cutia era capitonată cu un strat gros de polistiren (tăiat manual).
În interior, 6 beri: 2 Weissbier, 1 IPA, 1 Porter, 1 Red Ale și un Pilsner. Am băut deja un Weissbier și un Red Ale și mi-au plăcut ambele. Weissbier-ul mi s-a părut foarte fresh. Parcă un pic mai citric sau mai proaspăt decât restul berilor albe nefiltrate, care uneori par cam grele.
Cert este că aceasta mi-a deschis apetitul pentru a doua, și am zis să o luăm pe cea roșie.
Și aceasta a fost foarte bună. Din nou, foarte fresh, nu foarte amară și parcă m-a dus mai degrabă cu gândul la un IPA decât la un Red Ale.
Oricum, mai am câteva de încercat, dar până acum mi-au plăcut. Par o berărie mică, par recent intrați pe eMAG (după numărul de review-uri), produsele sunt vândute și livrate de ei. Pentru mine a fost o surpriză plăcută și am zis să scriu acest articol, în caz că vreți să încercați o bere nouă.
Alături de smartphone-urile din gama 17T, Xiaomi a lansat astăzi mai multe produse pentru a-și extinde portofoliul de wearables. Este vorba despre Xiaomi Watch S5 de 46 mm, Xiaomi Smart Band 10 Pro, dar și căștile lor de top: Xiaomi Buds 6. Pe lângă asta, anunță și oferte la produse deja existente în portofoliu, cum ar fi televizoarele din gama Xiaomi S Mini LED și aspiratorul robot Xiaomi H50 Pro.
Xiaomi Watch S5 46 mm
Ceasul acesta arată foarte bine și este destul de performant. Are un display AMOLED de 1.48″, ramă de oțel, are grosime de 10.99 mm și cântărește 46 grame. Cu toate acestea are baterie de 815mAh, care-i oferă până la 21 de zile de autonomie. Bine, 21 de zile de utilizare scăzută. În realitate rezistă vreo 14 zile cu utilizare medie și vreo 9 zile cu display-ul mereu pornit.
Are detecție pentru peste 150 de moduri sportive și senzor de ritm cardiac îmbunătățit cu 4 LED-uri și 4 fotodiode. Are chip GNSS, are detecție de cădere, monitorizare de somn, plăți cu NFC, tot ce trebuie.
Are Xiaomi HyperOS 3, deci se integrează bine cu restul produselor Xiaomi. Îl poți folosi pe post de declanșator pentru camera telefonului, are funcție de găsire a telefonului, comenzile pentru căști și sincronizarea automată a datelor sportive și de sănătate, plus integrare cu Xiaomi Home.
Din punctul meu de vedere, marele său atuu este că arată bine. În varianta Black/Silver, prețul recomandat este de 899.99 lei, iar în varianta Ceramic Blue/Forged Carbon, preț recomandat de 999.99 lei. Promoțional, timp de o lună, clienții primesc și un voucher echivalent a 10% din valoarea produsului. Îl găsiți pe www.mi.com/ro, MiStore, la eMAG, Flanco, Altex și la un moment dat va ajunge și în Carrefour.
Xiaomi Smart Band 10 Pro
Aceasta este o brățară inteligentă de zi cu zi. Este fabricată din aluminiu, are grosime de 9.7 mm și cântărește 21,6 grame. Are un display AMOLED de 1,74 inch (luminozitate maximă de 2000 niți) și vine cu o baterie de 350 mAh, care printr-o combinație cu un chipset cu consum redus de energie duce autonomia maximă tot la 21 de zile. Cam la fel ca la Watch S5, în funcție de utilizare.
Tot așa, avem recunoaștere pentru 150 de sporturi, senzor PPG îmbunătățit cu precizia ritmului cardiac la 98,2%, detecție somn cu tot cu HRV, iar fetele primesc un abonament gratuit de 3 luni la Clue Plus. Există și o versiune cu NFC, pentru plăți.
Versiunea standard, costă 409.99 lei, versiunea cu NFC va costa 499.99 lei și va fi disponibilă de la jumătatea lunii iunie. Au aceeași promoție cu voucher de 10% iar disponibilitatea în magazine este aceeași, cu mențiunea că este mai limitată pentru versiunea cu NFC (nu se va găsit decât în magazinele Xiaomi și la Altex + Carrefour mai târziu).
Căști Xiaomi Buds 6
Aceste căști sunt noul model flagship de la Xiaomi, cu design semi-in-ear. Bine, designul este unul familiar. Au driver de 11 mm, au licență de la Qualcomm pentru aptX Lossless, Hi-Res Audio și Harmand Golden Ear.
Au ANC, suprimă zgomot de până la 95 dB cu ajutorul a 3 microfoane. Controlul se realizează, așa cum vă așteptați probabil, prin strângerea codiției căștilor. Cântăresc 4.4 grame fiecare, sunt rezistente IP54 și oferă o autonomie de 6 ore doar pentru căști și 35 de ore împreună cu cutia lor.
Căștile costă 609.99 lei, cu aceeași ofertă cu voucher echivalent a 10% din valoarea produsului și cu disponibilitate în aceleași magazine precum celelalte două produse.
Xiaomi TV S Mini LED Series 2026
Vă spuneam că vor avea prețuri promoționale și la gama TV S Mini LED Series 2026.
55”, preț recomandat de 3.499 lei
65”, preț recomandat de 4.599 lei
75”, preț recomandat de 5.999 lei
85”, preț recomandat de 8.999 lei
98”, preț recomandat de 13.999 lei
Se aplică și aici oferta cu voucher echivalent a 10% din valoarea produsului timp de o lună.
Xiaomi Robot Vacuum H50 va fi disponibil din 6 iunie, cu oferta cu voucher de 10%, în două variante:
Standard, preț recomandat de 2299,99 lei
Pro, preț recomandat de 3099,99 lei
Din toată gama de produse, mie ceasul și căștile mi se par cele mai interesante.
Xiaomi a sărit de la modelul 15T direct la Xiaomi 17T. Haideți să vedem împreună de ce au ales să treacă peste numărul 16 și ce știe să facă noul 17T.
În primul rând, noua gamă 17T este alcătuită din două modele: 17T și 17T PRO. Eu am testat varianta de bază, cea care cred eu că va fi și cea mai cumpărată. Este un model cu baterie de 6500 mAh, cu cameră foto cu lentile de la Leica, cu zoom 5x și cu display de 6.59 inch. Este vorba despre un telefon care în esență se poziționează premium, dar nu drept un flagship.
Design sobru
Designul este foarte plăcut din punctul meu de vedere. Este un design plat, cu display-ul, cu partea din spate și cu muchiile destul de plate. Sistemul de camere este un monobloc care este poziționat excentric. Cântărește cam 200 de grame și este un smartphone foarte echilibrat, care stă bine în mână și care se simte premium. Are și certificare IP68, deci rezistă și la o oarecare doză de umezeală și praf. În varianta neagră este chiar sobru aș putea spune, dar parcă într-un sens bun. Sunt telefoane care arată banal așa doar cu negru, acesta mi se pare că arată foarte ok.
Îmi place că Xiaomi 17T vine cu folie deja montată din fabrică și cu o husă în pachet. Un lucru care începe să fie destul de rar în zilele noastre.
Tot în cutie găsim și cablul de încărcare, care la un capăt este USB-C, iar la celălalt are mufa mare, clasică. Apropo, voi mai aveți încărcătoare cu mufă din aceasta mare prin casă, că la mine au cam început să dispară.
Display
Display-ul este un AMOLED de 6.59 inch, cu rezoluție 1.5K, cu rată de refresh de 120 Hz, cu luminozitate maximă de 3500 de niți, cu vreo 4 certificări de la TUV Rheinland și cu certificare HDR10+ și Dolby Vision. Este un ecran de calitate, care este perfect pentru orice tip de conținut, care oferă o reproducere bună a culorilor și o luminozitate foarte bună chiar și în lumina soarelui. Ca nivel de protecție are Gorilla Glass 7i, care-i o variantă de protecție sub cea oferită de Victus, concepută pentru telefoanele de buget.
Cum se comportă Xiaomi 17T în utilizare zilnică?
Chipset-ul este un MediaTek Dimensity 8500 Ultra, iar eu l-am primit cu 12 GB de ram și 512 GB spațiu de stocare. Configurația aceasta mi se pare că este de ajuns pentru a face telefonul să se simtă foarte bine prin meniu. Nu bate, nu troncăne, nu agață, nici măcar când sunt foarte multe aplicații deschise și vreau să fac switch între ele. Pot să spun că sunt impresionat la acest capitol, deoarece tocmai ce am testat un telefon cu chipset Exynos, care nu se mișca așa bine prin meniu. Mă rog, ca să fim corecți până la capăt, Xiaomi 17T este și în altă categorie de preț și are și 4 GB de RAM în plus, deci bănuiesc că aceștia își fac simțită prezența. De asemenea, nici nu am sesizat că se încălzește. Se pare că acea cameră cu vapori pentru răcire își face treaba.
Cât ține bateria lui Xiaomi 17T
Xiaomi a pus pe acest smartphone o baterie de 6500 mAh de tip silicon carbon, iar Xiaomi 17T suportă încărcare rapidă la 67W prin tehnologia celor de la Xiaomi, precum și la rândul său poate încărca un alt dispozitiv cu 22.5 W.
Cu această baterie ar trebui să obții o autonomie de minim 1 zi de utilizare intensă sau maxim 2 zile cu utilizare moderată și cu ecranul ținut destul de puțin aprins.
Android, HyperOS și AI
Ca software avem cea mai recentă versiune de Android, adică Android 16, care mută bara de search aici jos, ceea ce mi se pare foarte convenabil. Iar peste Android 16 avem Xiaomi HyperOS 3. Iar în interiorul HyperOS 3 avem HyperAI. Adică suita de unelte cu AI a celor de la Xiaomi. Gemini este setat ca asistent personal, bineînțeles, avem Circle to Search și tot ceea ce oferă Google. Apoi Xiaomi a mai adăugat mici unelte cum ar fi un translator, un interpretor, recunoaștere vocală, subtitrări, care funcționează și în limba română.
Pe partea de creativitate, Xiaomi are o unealtă de îmbunătățit rezoluția pozelor, o funcție de optimizare automată a peisajelor, o funcție de expandare a imaginilor și bineînțeles ai posibilitatea de a șterge obiecte din fotografie. Avem inclusiv posibilitatea de a transforma fotografii în clipuri video, dar aici nu văd nici urmă de AI, ci doar un colaj clasic.
Mai are o funcție interesantă, denumită Xiaomi Offline Communication. Pe scurt, dacă ai două telefoane Xiaomi și rămâi fără semnal la ambele, acestea tot vor putea să comunice între ele, inclusiv prin apel. Xiaomi spune că e utilă pentru un drum printr-o locație unde nu există semnal. Cu mențiunea că ambele telefoane trebuie să fie în câmp deschis. Funcția este gândită pentru o drumeție sau pentru deșert.
Ce-mi place la acest telefon este faptul că spre deosebire de seriile entry level, acesta este livrat fără niciun pic de bloatware sau reclame.
Cum sunt camerele foto ale lui Xiaomi 17T
Probabil că ați văzut deja sistemul de camere pe care scrie mare și frumos Leica. Așadar avem un sistem foto cu 3 camere care beneficiază de pe urma parteneriatului dintre Xiaomi și Leica și care oferă o procesare a culorilor cât mai aproape de original. În interfața camerei ai de ales între două profiluri de culori denumite Leica Authentic și Leica Vibrant.
Xiaomi 17T este echipat cu două camere de 50 de MP: cea principală și cea tele cu zoom 5x și o cameră ultra-wide de 12 MP.
Camera ultra-wide mi se pare foarte bună, spre deosebire de celelalte camere ultra-wide din zona de mid-range. Am obținut fotografii cu detalii bune și culori foarte bine interpretate. Ce am observat în schimb este că în anumite fotografii, din dorința de a oferi un contrast mai mare, sistemul întunecă un pic cadrul. Pe timp de noapte este… decentă. Se vede că telefonul lucrează din greu în post procesare pentru a scoate o fotografie ok.
Există și un mod Super Macro, care trebuie însă activat dintr-un meniu secundar. Fotografiile macro sunt în general bune, chiar și în lumina de la interior.
Camera principală face o treabă excelentă și produce niște fotografii cu foarte multe detalii, cu culori foarte bine interpretate și fără saturarea aceea artificială pe care o recunoști de la o poștă. Îmi place acest stil mai neutru, mai apropiat de realitate, al fotografiilor realizate de Xiaomi 17T.
Xiaomi face și un zoom 2x prin crop pe această cameră și mi se pare că nu se pierde mai deloc din calitate. Chiar am făcut mai multe fotografii pe 2x pentru că îmi place perspectiva mai apropiată pe care o oferă. Și noaptea mi se pare că telefonul se descurcă foarte bine, mai ales pe această cameră principală. Este genul de telefon care te pune să aștepți 1-2 secunde pentru a face expunerea, dar scoate niște fotografii parcă o idee mai bine luminate decât în realitate și cu temperatură de culoare foarte bine reglată.
Dar dintre toate, cel mai mult m-a impresionat camera tele cu zoom 5x. Pur și simplu această cameră se comportă excelent. Această cameră reușește foarte bine să înghețe fotografiile și nu avem parte de fotografii mișcate nici măcar în lumină mai slabă, cum ar fi la umbră, cum se întâmplă în cazul celorlalte smartphone-uri cu cameră tele.
Și această cameră oferă un zoom 10x prin crop și din nou am fost impresionat. Mi se pare că și acest zoom se poate folosi fără nicio problemă, fără teama că fotografiile ar putea ieși mișcate. Singurul scenariu în care nu o recomand este pe timp de noapte, așa cum era de așteptat.
Mi se pare că Xiaomi a reușit să pună pe acest telefon un sistem foarte complet de camere, care îl face util în foarte multe scenarii. Ai camera ultra-wide, wide 1x, ai zoom la 2x utilizabil în orice situație, ai zoom 5x optim și nu în ultimul rând un zoom 10x mai mult decât acceptabil.
Modul portret își face treaba foarte bine și reușește să decupeze foarte precis portretul față de fundal. Și culorile pielii sunt destul de naturale. Camera de selfie de 32MP își face și ea treaba foarte bine. Este și aceasta o cameră foarte bună, nu este pusă doar ca să fie.
Filmarea se poate face 4K până la 60 de cadre pe secundă și din nou nu am nimic de reproșat aici. Culorile sunt plăcute ochiului, detaliile sunt reproduse bine. Am filmat inclusiv din mers și stabilizarea își face foarte bine treaba, chiar și la zoom 5x sau 10x.
Telefonul filmează bine și pe timp de noapte, cu mențiunea ca filmarea să se facă cu camera principală. Mi-au plăcut culorile, mi-a plăcut și faptul că nu introduce un tremurat foarte mare în timpul mișcării.
Preț Xiaomi 17T și Xiaomi 17T Pro și ofertă de precomandă
În perioada 28 mai – 30 iunie, cei care vor plasa comenzi vor primi și un voucher în valoare de 600 de lei, pentru device-uri achiziționate pe www.mi.com/ro, MiStore și în rețele Orange România, Vodafone, dar și la eMAG, Flanco și Altex.
Ca alte beneficii, clienții care cumpără telefonul în primul an de la lansare primesc o schimbare gratuită a ecranului în service-ul Xiaomi în primele 6 luni de la achiziție. De asemenea, seria Xiaomi 17T oferă 3 luni gratuite de abonament Google AI Pro, alături de un abonament gratuit de 3 luni la YouTube Premium.
Concluzie
În concluzie, prin Xiaomi 17T, Xiaomi reușește să vină pe piață cu un produs bun, foarte echilibrat și care chiar excelează la anumite capitole, cum ar fi sistemul de camere foto, unde se vede amprenta Leica. Mi se pare că sunt niște îmbunătățiri consistente față de 15T, cel puțin la cameră și la baterie, și acesta este motivul pentru Xiaomi spune că a sărit de la 15 direct la 17. Dacă scădem și voucherul de 600 de lei, 3.300 de lei pentru varianta de 512 GB de stocare mi se pare un preț foarte bun. Voi ce părere aveți? Îmi scapă mie ceva ce îi lipsește acestui telefon.
Ah și încă mai am telefonul la mine, așa că dacă vreți să știți ceva în plus despre el, lăsați-mi un comentariu și vă răspund.