Author Archives: Marius

Țeapă cu “livrarea coletului a eșuat” la SameDay

By | May 4, 2026

Un prieten a comandat la muncă ceva de la eMAG iar coletul urma să se livreze prin SameDay. Până aici business as usual. În ziua în care urma să se facă livrarea a venit cu mașina la muncă, pentru că era un colet voluminos.

Cu vreo 20 minute înainte de livrare, primește notificarea de la aplicație SameDay, că este curierul în zonă, mai are x livrări și urmează să-i livreze și lui coletul. Iar partea cu adevărat interesantă abia acum urmează.

După 5 minute de la notificarea aceea din aplicație, primește următorul SMS:

Livrarea coletului a eșuat: Personalul nostru nu a putut să vă contactee. Vă rugăm să actualizați informațiile de livrare în termen de 2 ore. Coletul vs. va fi livrat astăzi: ….

Vă rugăm să răspundeți “Da”, apoi redeschideți mesajul și să faceți clic pe link pentru a verifica starea coletului.

Ultimă reamintire de la Sameday!”

Dacă te uiți la mesaj așa la rece, e evident că este o încercare de țeapă și pare o încercare chiar grosolană. Link-ul acela este clar ceva dubios, iar când încerci să-l accesezi Chrome se înroșește tot. Dar dacă SMS-ul vine la 5 minute după ce ai primit notificare că se livrează coletul, s-ar putea ca în viteza să nu observi și să o pățești.

Foarte dubios timing-ul.

O singură nelămurire am din toată povestea asta. De ce expeditorul SMS-ului ține neapărat să i se și răspundă înapoi cu textul “Da”? 🙂

Din fericire, primul instinct al tovarășului a fost să sune curierul și să-l întrebe ce s-a întâmplat. Curierul probabil că a zis că are de-a face cu un ciudat, l-a asigurat că încă nu a încercat să livreze nimic și că urmează să vină, iar apoi omul meu și-a dat seama de țeapă.

Oricum, scriu acest articol în ideea că poate dacă citiți despre asta mai întâi, nu veți fi luați prin surprindere. Din păcate, la articolul cu țeapa Revolut, sunt oameni care spun că au pățit-o.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Filme: Apex pe Netflix merită văzut pentru rolul făcut de Taron Egerton

By | May 3, 2026

Pe Taron Egerton îl știți din Kingsman. Este băiatul englez care și-a început cariera drept băiețaș de cartier și a învățat maniere doar ca să devină următorul Bond și să-i strice planurile lui Samuel L. Jackson.

Apex este însă un film din alt registru. Este un thriller psihologic cu el și cu Charlize Theron în rolurile principale. Cred că acest film merită văzut din două motive: primul ar fi rolul foarte bun făcut de Taron Egerton iar cel de-al doilea sunt peisajele foarte frumoase din Australia. Ca bonus, nici Charlize Theron nu joacă rău.

Altfel, nota de 6.2 de IMDB cred că e corectă. Nu-i o capodoperă, nu-i nici ceva foarte greșit, dar la fel cum spun despre orice film de la Netflix: putea fi mai mult. Parcă lipsesc momentele de tensiune specifice unui thriller. Parcă acțiunea este un pic cam straightforward și nu prea te lasă pe tine să ghicești ce urmează sau să-ți faci scenarii în minte. Aș zice că nu are nici răsturnări de situație. Odată ce intriga se confirmă, totul este liniar. De asemenea, finalul este cam simplu.

Are însă o singură scenă mai scârboasă dar și o scenă care pentru mine a fost memorabilă. Din nou, Taron mi s-a părut că a jucat de nota 20 acolo. Două zile mai târziu, încă mai ascult The Chemical Brothers – Go. Nu vă spun mai multe, că nu vreau să vă dau spoiler.

Apex mi-a adus aminte de “Surviving The Game” din 1994, cu Ice-T în rolul principal. Coincidență sau nu, și acel film tot nota 6.2 are pe IMDB. Mi s-a părut însă că acolo a fost mai multă acțiune și mai multe răsturnări de situație. Parcă s-a muncit mai mult pentru acel 6.2 🙂

Oricum, Taron Egerton face un rol bun și asta vine după Carry-On, un alt film în care a jucat bine.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Am cumpărat un pat Brimnes de la IKEA și nu înțeleg ce a fost în mintea suedezilor când au gândit sertarele…

By | May 2, 2026

Am renovat un dormitor și vrem să-l transformăm în ceva mai pe feng shui-ul nostru. Drept urmare, ce să facem de 1 mai, dacă nu să mergem la IKEA.

Știm în mare cam cum vrem să arate dormitorul: șifonier cu uși glisante, 2 noptiere și un pat de 160 cm lățime. Mai vine cel mic să ne țină companie noapte și în patul de 140 cm parcă nu prea mai aveam loc.

Am văzut mai multe paturi, care se împart în două categorii: IKEA sau obscen de scumpe. Drept urmare ne-am hotărât să luăm Brimnes de la IKEA, ca să avem și niște spațiu de depozitare sub el. Plus că era singurul fără tăblie, că noi vrem să aplicăm ceva pe perete în locul tăbliei.

Zis și făcut, luat Brimnes, băgat în Kona. Constatat că inginerii geniali din Coreea nu au făcut scaunul pasagerului să se rabateze până în bord, ci rămâne la un unghi puțin sub 90 de grade. Drept urmare am condus cu pachetul ce avea 210 cm lungime printre scaune. Iată un avantaj pentru mașinile care au schimbătorul pe volan. Poți să pui turnuleț peste cotieră.

Până la urmă am ajuns acasă, am cărat apoi 3 pachete care însumau 90 km 3 etaje pe scări. Vă spun, so much fun!

Apoi am petrecut tot restul zilei în dormitor, am asamblat cadrul patului și când am ajuns la sertare mi-a dat cu virgulă. Așa arată patul cu sertarele închise:

Patul are 160 cm lățime, sertarele au 54 cm adâncime. Deci din cei 160 cm, 52 de cm rămân la mijloc nefolosiți. Nu pot să înțeleg care este logica. Fix la nordici, care se laudă că sunt eficienți în organizare și că organizează cât mai bine spațiile mici, îmi lasă atât spațiu nefolosit.

În fine, deocamdată mi se pare cam înalt, mai ales cu o saltea cu arcuri, care este mai groasă. Va trebui să ne obișnuim.

Altfel, se vede că patul e făcut cu economie de costuri în primul rând în minte. Nu a fost niciun șoc aici, mai avem un divan din gama Brimnes care a rezistat surprinzător de bine asalturilor unui țopăitor. Pentru acesta am luat o somieră mai serioasă și sper să nu scârțâie. Bine, și dacă scârțâie, eu de dat afară nu-l mai dau.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Dacia Duster și Bigster 4×4 cu cutie automată și cu motor benzină-GPL. Păreri după ce am urcat cu ele pe munte

By | April 30, 2026

Am condus atât Duster cât și Bigster cu motorizarea hybrid-G 150 și cu 4×4 electric, așa că în acest articol o să vă spun ce impresii mi-au făcut mașinile. Ca un preambul, nu sunt nici jurnalist auto nici specialist în offroad. Dar am condus mult timp un Duster 4×4 cu celebrul motor de 1.5 litri, deci cred că am putut să-mi fac o părere prin comparație despre noua versiune de 4×4.

Dacia Duster 4x4 automată electric păreri

O să vă spun cum funcționează această nouă combinație de la Dacia, cum a fost cu Bigster la drum neted și cum a fost cu Duster la urcat pe munte.

Până acum pe Duster și Bigster, dacă voiai 4×4 puteai pune doar motorul TCe 130, dar aveai transmisie manuală. Dacă voiai transmisie automată, aveai varianta Hybrid 155, care era însă doar tracțiune față. Așadar, Hybrid-G 150 este o combinație pe care românii o așteptau de mult: 4×4 și automată.

Ce este special la motorizarea Hybrid-G 150?

Acestă motorizare este o premieră mondială dacă nu mă înșel. Hybrid-G 150 înseamnă o combinație dintre un motor bi-carburație cu benzină și GPL și două motore electrice. Unul de tip BSG (Bell Starter Generator) pe față și unul electric de 10 CP pe puntea spate.

Motorul termic este unul cu ciclu Miller, în 3 cilindri, cu arbore de echilibrare și EGR. Este un motor de 1.2 litri care este legat la acel BSG de 48 de volți. Practic până aici avem un sistem mild hybrid de 140 de cai putere cu tracțiune față.

Dacia Duster hybrid-g 150

La tot acest sistem se mai leagă un motor electric cu pe puntea spate, care poate livra până la 31 cai putere în regim de vârf. În total, acest sistem ajunge la 154 de cai putere și cuplu de 230 Nm pentru motorul termic și 87 pentru motorul electric. Cei 10 cai putere în plus sunt disponibili doar pe modul “auto”.

Motorul termic este cuplat la o cutie automată cu dublu ambreiaj și 6 trepte, iar motorul electric de pe puntea spate are cu o cutie cu două trepte. Cutia dublu-ambreiaj este umedă și tot ce ai de făcut ca mentenanță la ea este să-i schimbi uleiul la 90.000 km sau la 6 ani.

Dacia motor hybrid-g electric

Deci ca să recapitulăm, până acum avem 1 motor termic, 2 motoare electrice, 2 transmisii și 2 rezervoare: unul de 50L pentru benzină și unul de 50 litri pentru GPL. Ah, și o baterie mică, de 0.84 kWh sub scaunul pasagerului.

Până pe la 30 km/h mașina rulează electric, iar între 30 și 60 km/h rulează în modul dual. Modul 4×4 funcționează până la viteza de 70 km/h, iar peste această viteză ai tracțiune față.

Știu că pare un pic mai complicat, dar în practică, la drum, sistemul se simte foarte bine, cu o mică excepție despre care o să vă spun imediat.

Cum se simte Bigster Hybrid-G 150 4×4 la drum lung?

După cum spuneam, am pornit la drum cu Bigster, de undeva din Militari și am traversat Bucureștiul pentru a a intra pe DN1. Cât timp am condus prin traficul din București mi s-a părut că sistemul acesta hibrid face mașina să pară foarte ușoară. Nu simți că ai un motor care trage din greu pentru a mișca o caroserie grea. Nu că ar fi Bigsterul vreun mastodont, dar mi-a plăcut foarte mult cât de rapid reacționează la accelerări prin București. Cum s-ar spune, mașina are zvâc și nu are latență. Sistemul hibrid ajută foarte mult această motorizare.

dacia bigster interior

Apoi am ieșit pe DN1 unde am condus legal, cu viteze de 70 în localități și 100 pe porțiunile unde se poate. Eh, fix în intervalul ăsta, cam pe la 70 km/h, mi se pare că transmisia este un pic amorțită. Probabil din dorința de a fi economică, cutia ține un pic subturat motorul. Dacă încerci să accelerezi rapid de la 70 la 100, simți o latență a cutiei.

dacia bigster 4x4

Ca să compensezi asta, poți folosi padelele. Eu chiar le-am folosit pentru a retrograda chiar și în 2 trepte inferioare. Mașina nu rămâne însă pe modul “padele” pentru mult timp. După ce ai făcut depășirea sau ce ai vrut tu să faci, mai rămâne preț de câteva secunde pe modul “padele”, iar apoi revine ea singură în modul automat.

Totuși, n-am simțit acea latență decât în intervalul 70-90. Peste 90 mașina este destul de reactivă. Tind să cred că așa este calibrată cutia. Nu-i exclus ca asta să se rezolve dintr-un update sau pe măsură ce circuli mai mult cu mașina și ECU îți învață stilul de condus, dar nu pot garanta asta.

dacia bigster munte

Ce consum are motorul benzină-GPL?

După 63 de kilometri care au inclus traversat Bucureștiul și un pic de mers pe DN1, consumul afișat de mașină era de 8.3 litri GPL. Comparând cu vechiul meu Duster cu care scoteam 11 litri prin oraș, mie mi se pare bine.

dacia bigster consum

Mașina alege singură pe carburant să funcționeze și comută singură. Dacă vrei să rulezi doar pe GPL, ai undeva în stânga volanului un buton pentru asta. Nu am simțit nicio difență în funcționarea motorului între rulare pe GPL sau benzină. Sunetul este același, comportamentul același, accelerația același.

Cum se descurcă Duster Hybrid-G 150 4×4 la urcat pe munte?

Și ajungem la Duster cu aceeași motorizare și cu câteva zeci de kilograme în minus. Poate e doar placebo, dar mie mi s-a părut o idee mai distractiv de condus Dusterul. Poate și din nostalgie. Poate și din cauză că am făcut un pic de off-road cu ea.

dacia duster munte

Am pornit din Covasna și am urcat mai întâi până la Păpăuiți și apoi spre Comandou.

Cum funcționează sistemul 4×4?

Ce-i interesant la sistemul acesta hibrid este că poate trimite toată energia 100% pe față, 100% pe spate, 50-50% sau orice variantă între, am văzut de exemplu 70% față și 30% spate, sau chiar valori de genul 97% față și 3% spate. Un alt lucru care mi-a plăcut a fost că nu am perceput ca sistemul să aibă latență sau să schimbe prea târziu repartiția puterii.

dacia duster 4x4 electric

În fine, am urcat pe un drum care inițial era forestier. Ca să fim sinceri, este un laitmotiv care spune că “pe acolo urcă și Loganul”. Dar apoi acel drum s-a transformat în drum noroios, apoi pietriș, apoi noroi acoperit de gheață, apoi un drum mai serios de off-road, cu șleauri în noroi și cu diverse dâmburi, unde accesul celorlalte mașini le este limitat în primul rând de garda la sol. Simt că nu prea am reușit să surprind în imagini cât de înclinat era drumul. Duster are un unghi de atac de 31 de grade și unghi de degajare de 37 de grade, deci asta îți permite să mergi fără grijă pe majoritatea drumurilor.

dacia duster tracțiune

Inițial n-am mers foarte tare, pentru că eram o coloană de 12 mașini și am zis să nu existe incidente – nu știam ce experiență are fiecare pe off-road. Plus că mașina noastră era pe la mijlocul coloanei. Au fost însă locuri în care am lăsat distanță între mașini și i-am dat 50-60, mai ales la îndemnul conducătorului de drum, care avea și el tot un Duster, evident.

dacia bigster drum forestier

N-am simțit în niciun moment că mașina se chinuie pe acel traseu. Se mișca precum peștele prin apă cum s-ar spune. Unii mai temerari au încercat să o urce pe un deal acoperit de mușchi umed. Era clar că nu putea urca pe acolo în principiu din cauza cauciucurilor, care erau cauciucurile standard de stradă cu care este livrată mașina. Și erau umflate la presiune de stradă, nu de off-road.

dacia bigster urcare munte

Ca să fiu sincer, nu știu dacă m-aș fi încumetat să urc cu Duster 1.5 pe unde am urcat cu acest Duster în 3 cilindri. Probabil m-ar fi durut sufletul de mașină. Din punctul meu de vedere, dacă aveți vreo reținere că acest motor nu trage la fel ca celebrul diesel, nu este cazul. Au fost 12 mașini pe traseu și nu a rămas nimeni în noroi, toate mașinile s-au întors în București pe 4 roți și 3 pistoane fără să bată și fără să troncăne.

dacia duster offroad

Din punctul meu de vedere, este o soluție ok pentru o casă mai pe vârf pe munte sau pentru o mașină de oraș cu ieșiri ocazionale în natură pe drumuri mai greu accesibile. Limitarea mașinii pe teren accidentat nu vine din motor sau transmisie ci din anvelope și gardă la sol. Dacă ar fi după mine, aceasta este motorizarea pe care aș alegea-o dacă aș cumpăra un Duster sau un Bigster.

Prețurile cu această motorizare pornesc de la 26.550 euro pentru Duster și de la 29.150 pentru Bigster.

În concluzie, cam asta am avut eu de spus despre variantele 4×4 automate de la Dacia. Dacă aveți alte întrebări le aștept în comentarii.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Cinci motive pentru care Samsung Galaxy A57 este un telefon pe care te poți baza în orice moment al zilei

By | April 30, 2026

Samsung Galaxy A57 este telefonul pe care îl recomand tuturor cunoștințelor din jurul meu care nu sunt neapărat interesate de flagship-uri și care vor doar un telefon pe care să te poți baza și care să nu îți dea bătăi de cap sau să îți facă surprize neplăcute.

Nu degeaba Galaxy A57 este în topul vânzărilor în fiecare an. Pur și simplu rețeta pe care Samsung a rafinat-o în fiecare an se aplică foarte bine unei categorii foarte largi de utilizatori. Dar haideți să vă spun care cred eu că sunt punctele forte ale acestui telefon, care îl fac o alegere foarte bună pentru mulți.

1. Design premium

Am mai spus-o. De la un punct încolo Galaxy A nu a mai arătat ca un telefon mid-range, ci ca un telefon premium în adevăratul sens al cuvântului. Carcasa telefonului este subțire, are display cu Gorilla Glass Victus+, are rame din aluminiu, are sticlă cu Gorilla Glass Victus+ pe spate. Pur și simplu telefonul arată bine în mâna oricui. Și în mâna cuiva din GenZ, și în mâna unui corporatist îmbrăcat în costum. Iar acesta este criteriul de la care pornesc multe persoane care își caută un telefon.

2. Cameră de calitate

Samsung a lucrat “sub capotă” an de an la sistemul de camere. Samsung Galaxy A57 are:

  • cameră principală wide cu 50 MP și f/1.8;
  • cameră ultrawide de 12 MP cu f/2.2;
  • cameră macro de 5 MP cu f/2.4.

Întotdeauna mi-au plăcut imaginile scoase de Samsung. Camerele lui Galaxy A57 focalizează rapid, scot culori plăcute și apropiate de realitate și se descurcă bine chiar și contre-jour.

Samsung pune mare accent pe funcția lor de “Nightography”, care contribuie la fotografii și videoclipuri clare chiar și în condiții de iluminare slabă. Procesarea pe care o face telefonul îmbunătățește imaginile, reduce zgomotul și accentuează detaliile.

Îmi place și faptul că Samsung a lucrat la algoritmii AI care recunosc scenele și care optimizează astfel încât tonurile pielii să fie naturale. E o chestie de finețe, pe care nu multe smartphone-uri o reușesc. De asemenea, separarea de fundal este de top la Samsung.

Per total, ideea generală este că obții fotografii clare fără setări manuale, indiferent de lumină și că poți face fotografii (sau “content” cum se zice acum), inclusiv noaptea, pentru că selfie-urile și portretele arată natural și echilibrat. Și cam asta își dorește oricine de la camera unui telefon. Chestiile astea sunt vitale. Restul sunt side-quests.

3. Funcții cu AI care produc efectele așteptate

Testez telefoane de la mulți producători. Pur și simplu Samsung are de departe cele mai avansate funcții cu AI. Sau cel puțin le face bine pe cele care contează cu adevărat pentru utilizatori.

Eu sunt genul care este dispus să depună extra-efort pentru fotografia perfectă. Nu editez fiecare fotografie, dar dacă am una care-mi place, sunt dispus să fac un pas în plus pentru a elimina un element din fundal care poate distrage atenția cât de puțin de la subiect. De exemplu o persoană din fundal în cazul unui portret sau o jumătate de șervețel într-un colț atunci când fac o fotografie la o farfurie cu câte vreun preparat arătos.

Îmi place că la Samsung pot face asta direct pe telefon direct din aplicația de Galerie. Fără să fie nevoie să apelez la altă aplicație sau să mai trec fotografia pe laptop pentru a o procesa (sau pentru a mă minți că la un moment dat o voi procesa).

Și la categoria “fotografii de familie”, probabil ai văzut ce se întâmplă când sunt mai mult de 4 persoane în fotografie (și mai ales dacă una dintre ele este un copil). Ajungi să faci 20 de fotografii ca să poți alege una în care toată lumea să iasă bine. La Samsung îmi place funcția Best Face, care combină mai multe fotografii pentru a permite selectarea celor mai bune expresii pentru fiecare persoană.

4. Software foarte bun și suport extins

Samsung Galaxy A57 vine cu cea mai recentă versiune de Android și cu cea mai recentă versiune de One UI. Eu sunt un fan al One UI-ului și o consider cea mai bună interfață pentru Android. Ai Gemini bine integrat, ai Circle to Search, ai deschidere rapidă a camerei prin apăsarea dublă a butonului de power.

Ai un Quick Panel care poate fi foarte bine personalizat, ai moduri pentru diverse scenarii de utilizare, ai SmartThings pentru toate device-urile din casă.

Iar la finalul zilei, Samsung oferă șase ani de actualizări pentru Android și pentru securitate.

5. Performantă și autonomie

Chipsetul nou, Exynos 1680 pe 4 nm, chiar se mișcă bine în jocuri. Samsung a dotat A57 cu cameră de vapori mai mare cu 13%, care ajută la răcirea chipset-ului și care oferă performanță susținută și stabilitate în aplicații care îl solicită mai intens. Fie că vorbim despre mai multe curse de Asphalt sau despre o filmare de durată mai lungă.

Iar în final ai o baterie de 5.000 mAh, care îți permite să folosești telefonul pe parcursul întregii zile fără grija bateriei. Plus încărcare rapidă la 45 W în caz că ai uitat să-l încarci peste noapte.

În concluzie, Samsung pare că a găsit rețeta câștigătoare și nu-i de mirare că își dorește să păstreze această rețetă cât mai stabilă de la an la an. Samsung Galaxy A57 este un telefon care punctează bine la toate capitolele care contează și pare să fie răspunsul pentru cei care caută echilibrul perfect între performanță, inteligență și fiabilitate, fără a trece în zona de preț a flagship-urilor.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Industria auto italiană va avea o problemă serioasă în curând

By | April 29, 2026

E plină Roma de Fiat Topolino electric și de Citroen Ami, iar uneori mai găsești și câte un Microlino ca cel roșu din poză.

Culmea este că am văzut mai mult Ami decât Topolino:

Am mai văzut multe Smart-uri și uneori și câte un Mobilize Duo, care-i un fel de Renault Twizy combinat cu Lamborghini.

Am văzut surprinzător de puține Spring-uri însă. Zici că italienilor nu le place luxul sau ceva de genul.

Știți probabil situația. Roma este un oraș cu multe străduțe înguste și din cauza aceasta este plin de scutere și de mașini mici. Mai toate mașinile sunt zgâriate. Majoritatea Italiei este așa. Nu-și ia nimeni care stă în oraș Audi A8 L, pentru că rămâne cu el de-a curmezișul pe străzi.

Deci scuterul e baza și probabil cine nu vrea să-l plouă apelează la un Topolino, Microlino, Citrolino sau alte asemenea. Vorbim așadar mai mult despre mașini mici și ieftine, de care să nu te doară sufletul când ating pereții sau când sunt atinse de alte mașini.

Problema pe care o văd eu va apărea atunci când se vor prinde italienii că cele mai potrivite mașini pentru astfel de sarcini sunt cele chinezești.

Deocamdată ei sunt boemi, dar cred că chinezii ar putea să înece această industrie a micro-car-urilor din Italia. Și nu numai din Italia.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook