Author Archives: Marius

Dungi verticale pe televizor pe Netflix

By | May 9, 2022

Aseară după ce ne-am uitat la Wrath Of Man, am avut un pic de palpitații. Când să ies din Netflix văd aceste dungi verticale pe ecranul televizorului:

Și cum știam că l-am și atins cu ceva în ziua respectivă zic “pfoa, gata, s-a dus rama aceea de pe margine care asigură iluminarea, e clar”. Totuși, ia hai să verific dacă se vede așa și în altă parte. Ies din sumarul de la acest film, intru la altul, la fel. Încă unul, la fel. Deja adăugam QLED-ul în coș la eMAG și îi explicam lui Alice că “asta e, ăsta s-a dus, ne trebuie altul mai mare”. Și apoi ne-am gândit să ieșim și din Netflix. Am deschis HBO Max, nu părea nimic în neregulă. Amazon Prime? La fel, nimic. Și până la urmă am intrat pe YouTube și am găsit un video cu “24 hours of black screen”. Și tot nimic. De unde rezultă că Netflix are o problemă.

Am mai investigat un pic prin aplicație și se pare că așa se vede la majoritatea filmelor care au un o imagine cu fundal negru la descriere. Apoi când începe filmul acele dungi dispar. Nu am mai observat aceste dungi verticale până acum pe Netflix, așa că tind să cred că-i după update-ul recent al aplicației.

Sunt vizibile doar pe TV-uri LCD/LED, nu și pe OLED și doar atunci când e întuneric în cameră. În pozele de mai sus face și telefonul un HDR mai agresiv și parcă sunt un pic și mai evidente. Ideea este că dacă se întâmplă să le vedeți, nu vă palpitați, nu vi s-a stricat TV-ul. E de la Netflix.

P.S: Filmul e amuzant. Are atât de mult testosteron și scene macho încât e la limita dintre amuzant și ușor penibil. E ca un film d-ăla cu “good guys vs bad guys” de pe vremuri. De la Jason Statham n-am pretenții, că știu că ăsta-i stilul lui (și îmi place), dar parcă mi-ar fi plăcut să văd mai multă substanță în scenariu de la Guy Ritchie. Merită văzut dacă vă plac “cop movies” cu arme, FBI, SWAT și bombe, dar să nu aveți așteptări prea mari.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Teoretic mâine (poate) începe Rabla pentru electrocasnice 2022. Practic? Mai vedem…

By | May 5, 2022

Așa cum scrie și în titlu, teoretic Rabla pentru electrocasnice 2022 ar trebui să înceapă mâine, 6 mai, iar apoi va mai fi o ediție în decembrie. Aceste dat vin dintr-un calendar pe care AFM l-ar fi publicat la început de an. Practic, ca și în cazul programului Rabla pentru autoturisme, AFM (Administrația Fondului pentru Mediu), comunică la fel de prost și nu se știe nimic concret.

Ultima știre oficială de la AFM este că din 14 februarie ghidul pentru Rabla pentru electrocasnice 2022 este în dezbatere publică. Cel puțin așa scrie pe site-ul AFM, la secțiunea Programe. Iar dacă intru la secțiunea “Rabla Electrocasnice 2022“, well … informațiile de acolo sunt din 2021. Iar site-ul dedicat rabla pentru electrocasnice este cu datele din 2021.

Nu se știe dacă cei care și-au creat cont în 2021 pot folosi acele conturi pentru logare și în 2022. Oricum, mie mi se pare o tâmpenie să nu permiți tuturor accesul pentru înregistrare de dinainte să dai drumul la program. Iar apoi ne mirăm de ce se blochează serverele.

În fine, iată ce se știe concret până acum.

Valoare vouchere Rabla pentru electrocasnice 2022

Valorile voucherelor sunt următoarele:

  • 400 lei pentru mașini de spălat rufe (inclusiv cele cu uscător integrat), care au noua clasă energetică cel puțin C;
  • 400 de lei pentru mașini de spălat vase cu clasă energetică nouă cel puțin D;
  • 400 de lei pentru frigidere, combine frigorifice, lăzi frigorifice, congelatoare de clasă energetică cel puțin E;
  • 400 de lei pentru aparate de aer condiționat (inclusiv A/C portabil) , cu eficiență energetică la răcire cel puțin A++;
  • 400 de lei pentru uscătoare de rufe cu eficiență energetică cel puțin A++;
  • 200 de lei pentru aspiratoare cu un consum de energie mai mic de 43 kWh/an;
  • 500 lei pentru laptopuri;
  • 300 lei pentru tablete;

O diferență este că față de anii trecuți a dispărut categoria de televizoare. De asemenea, se mai știe că voucherele pentru aceste categorii de electrocasnice vor fi disponibile etapizat. Pentru o parte din ele ar fi trebuit să fie disponibile din 6 mai (bănuiesc că pentru aer condiționat cel puțin), iar celelalte în decembrie.

Cum se procedează pentru obținerea unui voucher rabla pentru electrocasnice?

Te înscrii pe site, când va fi disponibil. Nu-i complicat, trebuie trecute datele din buletin, iar apoi trebuie bifate două declarații: cea conform căreia nu ai datorii la bugetul de stat și local și cea care spune că ești de acord cu prelucrarea datelor.

Apoi selectezi categoria de electrocasnice pentru care vrei să generezi voucherul și îl primești pe mail. Va trebui să îl folosești în termen de 7 zile (față de 14 anul trecut), pentru cumpărarea unui produs nou din aceeași categorie, de la unul dintre comercianții autorizați din program.

Dai comanda, și când vine livrarea cu cel nou, curierul va prelua gratis și aparatul vechi.

Ce se întâmplă dacă nu folosești voucherul?

Dacă ai generat un voucher și nu l-ai folosit, nu vei mai putea aplica pentru alt voucher în anul respectiv. Cu alte cuvinte, chiar dacă tu ai generat un voucher pentru aer condiționat și nu l-ai folosit, dacă mai târziu vei vrea să generezi un voucher pentru un laptop, programul nu te va lăsa.

De asemenea, e disponibil un singur voucher per persoană per categorie per an. Adică dor un singur aer condiționat îți poți cumpăra cu reducere, nu mai multe.

În concluzie, dacă vă bate gândul să schimbați vreo electrocasnică din vreuna din categoriile de mai sus, accesați programul dacă puteți. Pentru noi anii trecuți a fost un motiv să schimbăm diverse electrocasnice mari. De exemplu am fi vrut să schimbăm mai de mult mașina de spălat rufe și frigiderul (deși ambele funcționau), dar amânam pentru că nu voiam să mă car trei etaje cu cele vechi pe scări pentru a le da afară din casă. Așa a venit cineva și ne-a scăpat de ele.

UPDATE: Programul nu va începe cu siguranță luni, 6 mai. “Se va amâna puțin” pentru că “s-a modificat puțin ghidul”, iar luni cel mult va exista o conferință în care se va anunța data oficială de start a programului. [sursă]

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Cum te poți uita la TV pe posturi românești pe telefon sau laptop de oriunde din țară (sau de oriunde din Uniunea Europeană)

By | May 4, 2022

Simplu. De pe telefon, tabletă, laptop sau chiar de pe orice Smart TV cu TV Online din aplicația Focus Sat.

Poate te duci de sărbători în vizită și te plictisesc discuțiile și TV-ul dat pe același post TV. Poate ieși la o bere cu prietenii intelectuali și vrei să comentezi pe loc ce are de spus CTP-ul despre “Eveniment deosebit de important”. Sau poate te duci în vacanță în Cehia și te-ai cam plictisit de limba lor și vrei să vezi finala Masterchef. Sau poate te-ai stabilit în altă țară și cauți cel mai simplu mod de a te uita la TV la programele românești. Pentru genul acesta de chestii, aplicația Focus Sat este foarte bună. Știți probabil că celelalte aplicații sunt blocate pe România. Focus Sat este singura aplicația despre care știu că funcționează oriunde în UE.

Am instalat-o pe telefon înainte să plecăm de acasă pentru o perioadă un pic mai lungă. E destul de tare aplicația. Sunt 63 de canale în pachetul Play TV și peste 100 de canale TV live în pachetul Play TV Extra. Poți să îți faci un cont gratuit timp de 7 zile pentru a o testa. Avantajul lui Play TV Extra față de Play TV simplu este că pe lângă programele TV în plus, oferă acces gratuit și la HBO Max, AntenaPLAY și FilmBox+.

Aplicația de pe smartphone este destul de bine făcută. Are interfața foarte ok și nu mi-a făcut probleme: nu s-a întrerupt transmisiunea, nu mi s-a închis aplicația fără motiv șamd. E același feeling ca la orice aplicație de streaming. Îți poți crea profile și te poți uita în același timp de pe 3 dispozitive.

Dacă dai swipe stânga-dreapta schimbi canalul, iar dacă dai swipe în sus, apare un overlay peste ce te uiți cu programele tale favorite și cu restul canalelor clasificate pe categorii.

Și pe lângă canalele TV, aplicația are și o bibliotecă video cu filme, seriale, documentare și programe pentru copii. Not bad.

Ce mi-a plăcut în mod special este că există anumite programe TV care au funcții de restart și replay. Adică dacă n-ai prins show-ul de la început, îi poți da restart. Ca în exemplu de mai jos, cu Survival.

Emisiunea începuse deja de juma’ de oră când am deschis eu … telefonul:

Dar dacă apeși pe acea săgeată din stânga, pornește de la început:

Iar apoi poți apăsa pe butonul de “Live” pentru a o vedea în timp real.

De fapt sunt disponibile reluări ale emisiunilor difuzate cu până la 7 zile în urmă. Chestie care ajută dacă ești ca mine și vrei să vezi Imperiul Leilor, dar nu reușești niciodată să te uiți atunci când e efectiv la TV.

Am pair-uit aplicația și pe Smart TV-ul Samsung din dotare. Nu de alta, dar am văzut un show cu Gordon Ramsay (Ultimate Home Cooking) și am zis să-l vedem totuși pe un display mai mare.

Am deschis aplicația pe TV, am scanat un cod QR cu telefonul și aia a fost.

Mișto și aplicația de Smart TV. Funcționează pe un Smart TV “vechi” de 7 ani, pe care altele fac figuri.

În concluzie, țineți minte această aplicație pentru următoarea vizită plictisitoare la rudele care se uită pe același post plictisitor sau pentru momentele în care ieșiți din țară și vreți să vă uitați la vreun meci de fotbal sau mai știu eu ce show românesc. Are interfață ok și merge bine pe orice platformă.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Business: PSD și PNL își mai bat joc un pic de antreprenorii români (taxa CCIR și faza cu certificatul de competență)

By | May 3, 2022

Prima bătaie de joc e taxa abuzivă pe care vrea s-o impună Camera de Comerț și Industrie a României. CCIR care, să fie clar, e o organizație căpușă, care există ca să existe.

“Toate firmele, inclusiv PFA, întreprinderi individuale şi întreprinderi familiale, vor achita anual o taxă, cuprinsă între 10-100 euro, pentru înscrierea obligatorie în ”Catalogul firmelor”, întocmit de Camera de Comerț și Industrie a României. În plus, depunerea situațiilor financiare la Ministerul Finanțelor va fi condiționată de înscrierea în acest catalog, dar și de obținerea unui certificat de competență de către un reprezentant legal al firmei, document achitat tot către CCIR.” [sursă].

Nici nu știu cum a putut să supraviețuiască firma mea fără această taxă până acum!

Domnu’ Mihai Daraban, președinte CCIR, îți las aici numele scris, ca să nu cumva să uit de tine peste ani. Poate te decizi să candidezi pe la ceva funcție de căpușă pe listele vreunui partid, și atunci e bine să știm cu cine avem de-a face.

A doua bătaie de joc e cea cu certificatul de competență.

“În primul an de la înființare şi până la depunerea primelor situaţii financiare prevăzute de lege, profesionistul are obligaţia de certificare a administrării propriei activităţi prin obţinerea unui certificat de competenţă acordat reprezentantului legal al acestuia, ca persoană fizică împuternicită să îl reprezinte în raporturile cu terţii şi în justiţie. Certificatul de competenţă se eliberează de către camera judeţeană din judeţul în care îşi are sediul profesionistul, ca urmare a îndeplinirii condiţiilorde mai jos şi a dovedirii absolvirii unui curs de instruire în domenii specifice administrării şi managementului afacerilor de către reprezentantul legal al profesionistului.” [sursa]

Și asta a doua mă irită de-a dreptul. E cumva adding insult to injury.

Prima mi se pare taxa clasică de mafioți. Aproape că o înțeleg într-o țară ca România. “Iar n-ai șapcă? Iar vrei să faci afaceri în România? Ia cotizează tu’ la domnu’ Mihai Daraban”. “Ok, bine, poftiți domnul om-inapt-pus-de-partid-în-funcție, aceștea sunt banii dumneavoastră, acum lăsați-mă în pace, că am treabă”.

A doua însă eu o traduc la modul: “Fraiere! Nu doar că o să-ți luăm banii! Dar o să te și punem să muncești pentru a ne da banii!“. Ia să aduci tu niște acte ca să arăți că tu ești reprezentantul legal. Ia să aduci tu niște acte care să arate că ești apt din punct de vedere psihologic să ai o firmă, ia să aduci tu o adeverință de la medicul de familie. Ia să aduci tu un cazier fiscal. Ia să faci tu niște cursuri cu una din cele trei firme-căpușe inventate de noi! Ia să dai tu un test ca să iei un certificat de competență. Și în final … ia să plătești tu și pentru toate astea și pentru timpul tău pierdut, #sărakule.

Și partea bună? “De aceste obligații și tarife vor fi scutite însă persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, celor încadraţi în categoria de “întreprinderi publice”. Prin întreprinderi publice se înţeleg cele la care statul este acţionar majoritar sau unic.”

Da, la întreprinderile publice nu e nevoie de certificat de competență, că acolo #seștie că toți sunt numiți pe criterii de competență.

Da, economia bubuie “big time”, dragă Cîțu. Bine că ai readus PSD la guvernare și acum plângi ca o fetiță că viața e greu și coaliția cu PSD “nu e naturală”.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Primul model Dacia hibrid va fi prezentat în toamnă

By | May 2, 2022

Și va fi chiar un full hybrid. Adică un hybrid classic, cu o mică baterie, care nu doar folosește energia recuperată de la frânare (ca în cazul mild hybrid-urilor), pentru a scădea consumul. Ci efectiv va avea o baterie și un mic motor electric care vor putea propulsa mașina și complet electric. Cel puțin la plecarea de pe loc.

Sistemul folosit va fi cel de la Renault, denumit E-Tech Hybrid, care este acum și pe Renault Clio. Adică va fi un motor de 1.6 litri, cu o baterie de 1.2 kWh și cu două mici motoare electrice.

Care va fi primul model Dacia hybrid?

Surpriză, nu Sandero sau Duster, așa cum m-aș fi așteptat eu. Ci … drum rolls … Dacia Jogger E-Tech. Va fi prezentat la salonul auto de la Paris iar în 2023 va fi pe stradă.

Eu m-aș fi aștept să fie ori Sandero, care este o mașină gândită pentru oraș sau Duster, pentru că are prețul un pic mai mare (și caroserie și consum) și astfel poți integra în el mai ușor și prețul tehnologiei hibride.

Se pare însă că Jogger va fi primul model full hybrid de la Dacia. Ciudat, eu îl vedeam mai mult un vehicul pentru afara orașului. Se pare însă că Jogger se vinde foarte bine în Europa și că numărul de comenzi depășește așteptările celor de la Dacia.

dacia jogger e tech hybrid

O altă explicație ar mai putea fi faptul că Jogger probabil că va fi folosit și în regim de taxi pentru conexiuni la aeroport șamd în alte țări. Țări în care pe vremuri era folosit Logan-ul MCV pentru asta, însă între timp probabil că municipalitățile au forțat transportatorii să treacă pe mașini din ce în ce mai puțin poluante.

Sau poate motorul hybrid ar fi un impuls pentru un segment de clienți care și-ar dori un Jogger pentru că-i mai mare, dar se tem să nu vină la pachet și cu un consum mai mare.

Oricum, nu-i rău. Chiar mă gândeam când scriam acest articol, că-i păcat că Dacia nu are un model măcar mild hybrid, pentru taxi. Iată! Acum municipalitățile nu mai au niciun motiv să nu forțeze transportatorii să treacă pe mașini mai puțin poluante.

Și dacă tot nu-i pe Duster, cine știe, poate Renault decide să pună varianta plug-in hybrid E-Tech pe Duster sau pe Graster Bigster.

P.S: Nu știu, oare pe viitor să scriu “hibrid” sau “hybrid”? Teoretic hibrid este cuvântul corect în română, dar poate descrie mai multe lucruri. Pe când “hybrid” mi se pare că se referă mai mult la motor.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Numere verzi de înmatriculare pentru mașinile electrice în curând pe străzi

By | April 29, 2022

Mașinile cu zero emisii de CO2 vor primi în curând numere verzi de înmatriculare. Ordinul a fost publicat astăzi în Monitorul Oficial și va intra în vigoare în 60 de zile.

Care va fi scopul acestor numere verzi? Guvernul spune că aceste numere vor funcționa ca un pașaport verde pentru mașinile nepoluante complet. Adică doar pentru mașinile electrice și pentru cele cu pilă de combustie pe hidrogen. Și cum nu prea am văzut mașini cu pilă de combustie pe hidrogen pe la noi prin țară, în principiu pentru cele electrice.

Teoretic, ideea este bună. Astfel identifici mai ușor mașinile nepoluante și le poți acorda facilități precum parcare gratuită, acces în zone cu emisii reduse, scutiri pentru anumite taxe șamd. Problema este că ar mai fi multe lucruri de rezolvat până la aceste numere verzi. Numerele verzi deocamdată sunt doar o măsură vizibilă, dar cu efect zero. Se vor învârti niște bani și atât.

În realitate noi nu avem acele zone în care să fie interzis accesul mașinilor care poluează. Nu avem stații de încărcare destule, nu avem infrastructură, nu avem o lege care să forțeze transportatorii (măcar taxiurile) să treacă la mașini mai puțin poluante (măcar pe gaz sau mild hybrid). În Munchen încă din 2011 majoritatea taxiurilor erau Prius. În Madrid, la fel, Prius de prin 2012. Londonezii și-au făcut black cab-uri hibride speciale.

Noi nu avem nimic din toate acestea. Dar hei, numere verzi!!!

Iată și cum arată numerele verzi:

numar verde inmatriculare

Ca să fiu sincer, mie nu prea îmi plac. Când am auzit prima dată despre această propunere mi le imaginam mult mai verzi (și mai frumoase). Cel din poză arată ca atunci când vrei să tragi ceva la imprimantă și ți s-a terminat cartușul negru, așa că îl folosești pe cel color.

În cazul mașinilor electrice deja înmatriculate, numerele vor putea fi preschimbate la cerere. Dacă nu voi fi forțat de împrejurări, eu nu mă voi grăbi. După cum spuneam, nu prea îmi plac.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Samsung are o strategie interesantă cu Galaxy A33 și A53 în România

By | April 28, 2022

Smartphone-urile din seria Galaxy A a sunt cele mai bine vândute smartphone-uri Samsung în România (și cred că la nivel mondial de fapt). Dacă anul trecut existau 6 modele în gamă, anul acesta exista doar două … care de fapt sunt destul de apropiate ca dimensiune a display-ului. Deci forțând nota, am putea să spunem că mai degrabă este vorba despre unul singur în două variante “de echipare”. I present to you…

Galaxy A33 5G și Galaxy A53 5G

Ambele au Android 12 și vin cu 4 ani de update-uri de Android și 5 ani de update-uri de securitate. Ambele au același chipset (Exynos 1280 pe 5nm), ambele au slot pentru microSD, ambele au senzor de amprentă sub display, ambele baterie de 5.000 mAh și încărcare rapidă la maxim 25W.

Update: Prețurile la lansare sunt următoarele.

Care sunt diferențele între Galaxy A33 5G și Galaxy A53 5G?

Au dimensiuni aproape identice. Galaxy A33 are 6.4 inch, în timp ce A53 are … 6.5 inch. Ambele au Super AMOLED, dar A33 are refresh rate de maxim 90Hz, în timp ce A53 urcă până la 120 Hz. În partea din față se poate vedea că A33 are un decupaj pentru camera frontală un pic mai mare față de A53.

Iată-le cum arată din față:

samsung galaxy a33 5g și galaxy a53 5g

Și din spate:

comparație între galaxy a33 și galaxy a53 2022

Cealaltă mare diferență este la modulul de camere foto. Deși modulele lor arată la fel, sunt diferențe la hardware.

  • Cameră principală: A33 are de 48 MP, f/1.8, 26mm, în timp ce A53 are de 64 MP, tot f/1.8, 26 mm;
  • Camera ultrawide: A33 are de 8 MP, A53 de 12 MP;
  • Cea de zoom-in e la ambele de 5MP, însă diferența este că la A33 senzorul de adâncime are 2 MP, în timp ce la A53 este de 5 MP;
  • Camera de selfie este de 13 MP la A33 și de 32 MP la A53;
  • A33 filmează maxim 1080p la 30 fps, A53 filmează și 4K.

Iată și toată paleta de culori disponibilă:

samsung galaxy a33 și a53 păreriOk, recunosc, parcă șase erau cam multe. Dar să reduci de la șase la două unu mi se pare foarte îndrăzneț. Sunt curios care dintre ele se va vinde mai bine.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook