Author Archives: Marius

Probabil vom mai avea filme cu Schwarzenegger și Stalone încă 50 de ani de acum încolo

By | May 23, 2022

Iată o idee interesantă. S-ar putea ca pe viitor actorii consacrați să trăiască mai mult. Arnold are 74, Stalone 75. Și cu toate astea e posibil să mai avea parte de filme cu ei încă vreo 50 de ani de acum încolo. Poate chiar și cu staruri mai noi precum The Rock, Robert Downey Jr. sau Jason Statham. Că de Chuck Norris știam deja că-i nemuritor.

Și nu pentru că duc ei un stil de viață sănătos și pentru că se păstrează bine. Ci pentru că a început să fie din ce în ce mai folosită tehnologia AI în filme. S-ar putea, așadar, să-i vedem că joacă în filme inclusiv după ce nu vor mai fi. Iar imaginea lor probabil că va deveni un “asset” pe care îl pot lăsa moștenire familiei, să îl administreze în continuare cum cred de cuviință, după trecerea lor în neființă.

Primii pași au fost deja făcuți.

Val Kilmer, un actor super celebru în anii ’90 (Top Gun, Heat, Batman, vocea lui KITT), și-a pierdut vocea în 2017. Totuși, joacă în Top Gun: Maverick care va fi lansat pe 27 mai. Vocea lui a fost reconstituită cu ajutorul AI-ului, pe baza unor sample-uri mai vechi cu el. Tare, nu?

Și mai impresionant va fi ce se va întâmpla cu Stan Lee, care a fost practic creatorul întregului univers Marvel. El a creat benzile desenate după care se fac acum filme cu bugete de sute de milioane de dolari. Tradiția era ca Stan Lee să aibă câte o apariție de scurtă durată în roluri minore (poștaș, șofer, turist random) în toate filmele Marvel. Deși a decedat în 2018, va apărea în continuare în viitoarele filme Marvel. Pentru încă 20 de ani.

Probabil exemplele de acest gen vor continua să apară, până când va apărea un film în care va juca cap coadă un actor celebru simulat de AI. Sau poate va fi vreun actor care-și va “închiria imaginea” ca să poată trage și un film în AI în același timp în care filmează un film pe bune. The Rock și Ryan Reynolds ar putea fi candidați la asta, la cât de multe filme scot pe bandă rulantă.

Eu nu-s sigur ce să cred despre acest viitor. Pe de-o parte îmi plac actorii ăștia. Pe de altă parte … și așa mi se pare că Hollywood-ul reciclează aceleași fețe și aceleași rețete (Avengers, 7 Batman-uri, Superman, Spiderman, X-Men, Hulk șamd). Sper să nu ajungem într-o situație în care actorii noi să nu mai aibă loc de copiile în AI ale celor vechi.

Oricum, e interesant ce se întâmplă. Iar posibilitățile sunt nelimitate.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Am dat o tură pe la Burgerfest 2022

By | May 22, 2022

Am fost ieri la Burgerfest 2022 pe la ora 17 și m-am bucurat că nu a fost așa aglomerat.

Bine, probabil că organizatorii nu sunt la fel de bucuroși ca mine.

Nu era coadă la bilete, nu era coadă la reîncărcarea cardurilor decât la tonetele de la intrare. Nu era coadă la baruri. Poate și din cauză că la bar au doar Birra Moretti, Silva și Ciuc Radler. WTF? Ce sa întâmplat cu berea craft?! Am fost trist și în semn de protest nu mi-am luat decât două beri.

Mesele la umbră erau însă ocupate aproape în întregime. Dacă mergeți astăzi, nu vă bazați că găsiți mese la umbră decât dacă mergeți mai din timp sau dacă aveți norocul să vă întâlniți cu vreun prieten care este deja la masă.

Și la majoritatea corturilor cu burgeri era liber. Doar la două-trei erau câte cinci-șase persoane în așteptare. Am așteptat în medie cam 10-12 minute pentru un burger. Destul de bine zic eu.

Ce burgeri am mâncat (și ce mi-a plăcut)

N-am poză cu toți burgerii pe care i-am mâncat. Prima dată luat un Triple Truffle de la Burgerati (40 lei), cu maioneză, valeriană, carpacio de trufe, pudră de trufe și salsa de trufe. Apropo, v-am zis că-mi plac trufele? A fost ok burgerul și în ciuda faptului că era “plin de trufe”, gustul lor nu a acoperit restul gusturilor. Chifteaua a fost ok făcută, l-aș recomanda celor care le plac trufele. Bineînțeles, micuț burgerul pentru 40 lei.

Alice a luat de la ei un Crunchy Ranch Burger (38 lei) și o porție de cartofi cu parmezan (16 lei parcă). Burgerul avea ceapă caramelizată, ceapă crocantă și bineînțeles – sos ranch. Am întrebat-o cum i s-a părut și a zis că a fost bun dar nu ceva special. Apoi i-am spus că avea două tipuri de ceapă și a fost uimită. Întrebarea ei a fost “Pe bune, chiar avea ceapă?!”. Pentru un burger două tipuri de ceapă, nu prea s-a simțit ceapa.

Apropo, burgerii de la Burgerati au fost foare mici (ca peste tot de altfel) iar prețurile la Burgerati cel puțin au fost mai mari decât în restaurantul lor. Știu scuza cu “hai să facem burgerii mici ca să puteți încerca mai mulți”, dar nu îi faci și mai mici și le crești și prețul.

Apoi am luat un Spicy Angus (sau ceva de genul) de la Casa Angus (35 lei). Burgerul conținea printre altele o felie subțire de piept de porc și niște brânză topită care aducea un pic a brânză de burduf. Chifteaua era făcută cam well done după gustul meu, dar mi-a plăcut gustul neaoș și faptul că avea sos din plin. Mi-a plăcut în ciuda faptului că nu mă omor cu brânza de burduf și chifteaua era well done. Deși îi zice “Spicy”, a fost total nespicy. Culmea, dintre cei trei de până acum, parcă l-aș recomanda mai degrabă pe acesta. Mi se pare mai cinstit ca raport burger-preț.

Nu în ultimul rând, am luat și un burger de berbecuț de la Arrosticini (30 lei). L-am luat pentru că ne place berbecuțul și pentru că ne place Arrosticini. La burgeri însă mai au de lucrat. Cel puțin acesta avea doar chifteaua și două tipuri de sos (salsa de roșii și maioneză parcă). Fără salată, fără castraveți murați, fără orice urmă de legume. Alice spune că nu prea a simțit nici gustul de berbecuț nici gustul sosurilor din cauza chiflei mari. De fapt eu aș zice că nu chifla era prea mare, ci chifteaua prea mică și prea puține ingrediente. Eu am simțit gustul cărnii de berbecuț la ultima îmbucătură și mi-a părut rău că n-a fost mai multă. Vorba lui Alice, între frigărui sau burgeri de la ei, nu există niciun semn de întrebare. Frigărui all the way!

Încă o chestie amuzantă legată de organizare. Pui niște bani pe card și cam trebuie să ții minte ce sold ai. Pentru că cei de la corturile de mâncare nu îți pot arăta ce sold mai ai după (sau înainte) să faci plata. Așa că dacă nu mai ții bine minte, poți să stai la o coadă (mică din fericire), să ajungi în fața tejghelei și să constați că ai stat degeaba pentru că nu mai ai destui bani pe card. Soldurile cardurilor nu se pot verifica decât la corturile tonetelor unde ai făcut încărcarea. Dar asta presupune să stai la o mini coadă.

În fine, vom mai da și azi o tură mai mult pentru iarbă verde. Și pentru a încerca acest burger.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Care-i jucăria care ți-a marcat copilăria?

By | May 19, 2022

N-am dus lipsă de jucării când am fost mic, dar nici n-am fost genul căruia să-i toarne părinții un morman de jucării în cap și asta mi se pare un lucru foarte bun. În principiu am avut cam toate jucăriile care erau “la modă”, de la mașinuțe cu telecomandă și până la celebrul joc Nintendo (nu, eu n-am avut Terminator) cu Mario, Duck Hunt, Wild Gunman și Tank 1990 . Știam însă că ai mei făceau sacrificii să îmi cumpere jucării, așa că mă străduiam să am grijă de ele, le păstram în ambalajul original și rareori se întâmpla să stric vreuna. Cred că multe dintre ele le-am păstrat în stare intactă până pe la 16-17 ani și le-am donat în cele din urmă.

În fine, dintre toate acestea, am avut o jucărie (dacă pot să îi spun așa), care a făcut cât o mie de alte jucării. O jucărie care mă făcea să petrec ore și chiar zile la rând în casă. Fără să-mi pese de ce se întâmplă afară, de televizor, mâncare sau apă. O jucărie care mi-a arătat ce înseamnă perseverența și satisfacția dar care m-a și făcut să plâng de nervi când nu îmi ieșea ceva. Am primit-o în a doua parte a copilăriei, undeva în intervalul 10-14 ani aș spune. Nu știu de unde au găsit să cumpere așa ceva și de unde a apărut, nu știu în ce context am primit-o. Cred însă că a fost printre primele dăți când ai mei m-au văzut așa de nervos și ambițios și probabil că s-au gândit atunci în sinea lor: “God!! What have we done?!” Probabil că această jucărie mi-a modelat viața și m-a făcut să ajung inginer.

Iar această jucărie este un set de construcții de la Meccano. Meccano Erector se numea (acum că mă gândesc, are un nume ciudat nume pentru o jucărie, știu), iar sloganul care era trecut pe cutie era “If you can’t have it, build it!”. Pentru cei care nu au auzit de chestia asta, e un fel de Lego Technic dar mult mai mișto. În set erau sute de piese, de la panouri perforate dintr-un plastic flexibil (unele galbene, altele albastre, altele transparente) și conectori, la diverse rotițe, tije, piulițe, șuruburi, chei franceze, inbusuri și chiar și două motorașe alimentate de bateri AAA. Iar la finalul setului era un manual cu instrucțiuni pentru a asambla vreo 50-70 de jucării din acel set. Mașini de F1, camioane, motociclete, robot, avion, elicopter, moară de vânt, sondă de petrol, you name it. Iar frumusețea era că fiecare model avea părți în mișcare și era alimentat de cel puțin unul din cele două motorașe. Plus că dacă erai destul de creativ, puteai să construiești și modele în afara celor din manual.

Și acum imaginați-vă cum mă frustram încercând să asamblez toate astea și cum dădeam cu inbusul în piese de nervi, de stătea jumătate de zi să caut piulițele prin casă. E ca și cum asamblezi mobilă de la IKEA și la penultimul pas realizezi că ai montat ceva greșit și trebuie s-o iei de la capăt.

Acum că mă gândesc realizez că era destul de periculos, pentru că multe din piesele acelea ar fi putut fi înghite dacă-l primeam când eram mai mic. Probabil că este și motivul pentru care nu mai există exact aceeași variantă pe piață. Există ceva mult mai scaled down, în care piesele sunt mai mari și nu poți construi decât un singur model din set. Deh, probabil nu era nici un model bun de business ca dintr-un singur set să poți construi zeci de modele, că eu m-am jucat ani la rândul cu el.

Am fost însă plăcut surprins să descopăr o variantă preistorică de Meccano, când am vizitat secțiunea de jucării a Deutsches Technikmuseum. Am fost brusc cuprins de nostalgie gândindu-mă la setul meu și mi-a dat o lacrimă în germană. Bine, recunosc, setul din imagine arată ca un set de tortură.

Brandul Meccano a fost fondat în 1898, în Liverpool, a trecut prin trei războaie și a rezistat până în zilele noastre. Mie unul mi se pare mult mai mișto ce poți face cu acest set decât cu Lego și l-aș alege oricând cu ochii închiși în detrimentul Lego. Sper să nu dea vreodată faliment. Mi-ar plăcea să îi cumpăr un set copilului și să mă joc alături de el.

Voi? Cu ce v-ați jucat în copilărie?

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Topul celor mai vândute mașini din România la început de 2022

By | May 16, 2022

A dat APIA săptămâna trecută un top cu cele mai vândute autoturisme în primele 4 luni din 2022. M-am uita și eu pe top, că-s curios cum s-au mișcat cu livrările producătorii. Că practic topul cam asta înseamnă: cine are în stoc vinde, cine nu … mai vedem.

Iată-l:

  1. Dacia Logan – 3.200 unități (+64% față de 2021);
  2. Dacia Duster – 2.600 unități (+68%)
  3. Dacia Sandero – 1895 unități (+30%)
  4. Dacia Spring – 1458 unități
  5. Ford Puma – 1303 unități ( +64%)
  6. Hyundai Tucson – 835 unități
  7. Hyundai Kona – 785 unități
  8. Skoda Octavia – 742 unități
  9. Toyota Corolla – 672 unități
  10. Renault Clio – 667 unități

Interesant topul. Logan, Duster și Sandero sunt modele noi, din zona accesibilă. Fiind și modele accesibile, nu-i de mirare că-s în top 3. Spring-ul este o surpiză plăcută, devansând Ford Puma care-i produs tot la noi. Practic aproape că avem o mașină electrică în top 3, ceea ce-i mare lucru.

Aș fi pariat că și Tucsonul e în top, modelul nou este reușit. N-aș fi zis că e în fața Kona, care-i o mașină mai accesibilă, dar hei, aici sunt datele doar din primele 4 luni.

Totuși, niciun VW în top?! Am trăit s-o văd și pe asta. D-abia o Skoda pe locul 8. Ce să zic, acum se vede pe cine a afectat mai tare criza semiconductoarelor. VW oricum se livra cu durată mare de așteptare. Acum probabil că pur și simplu nu mai sunt oamenii dispuși să accepte.

Pe 9 e altă surpriză. Corolla? Berlină? But why? Dacă mi-ai fi zis că-i o Toyota în top, aș fi zis că-i CH-R-ul, că-i plin Bucureștiul de ele.

Și nu în ultimul rând, Clio d-abia pe 10. Eu m-aș fi așteptat să-l văd mult mai sus în top, că până la urmă e o mașină accesibilă și se mai cumpără și flote.

Iată și cum arată înmatriculările pe 2022 față de 2021:

În creștere, în ciuda creșterii prețurilor și a inflației. Dar nu cred că ar trebui să ne amăgim, pentru că acolo intră și multe modele comandate în noiembrie-decembrie 2021 sau ianuarie 2022.

Iată și segmentarea automobilelor în funcție de tipul de combustibil folosit.

Benzină a ajuns la 65%, iar electricele și hibridele sunt, pentru prima dată, mai multe decât cele pe motorină. O veste excepțională, însă vom mai avea ceva până să simțim pe pielea noastră aceste cifre. Asta pentru că avem multe automobile vechi pe motorină și astfel, “la general”, diesele-urile sunt mult mai multe decât HEV-uri, PHEV-uri și electrice la un loc.

Topul celor mai vândute mașini electrice

Dacia Spring pe locul 1 cu 1.458 de unități, practic cât toate celelalte mărci adunate la un loc. Tesla se luptă cot la cot cu Volkswagen, iar pe 3 este Hyundai. În segmentul premium pare că Mercedes i-a cam luat fața BMW-ului, care a cam rămas în urmă cu i3-ul și cam atât.

Interesante și încurajatoare datele după primele 4 luni.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

AFM a anunțat pe 9 mai că Rabla pentru electrocasnice 2022 care trebuia să înceapă pe 6 mai începe de fapt pe 17 iunie

By | May 12, 2022

spuneam acum câteva zile că Rabla pentru electrocasnice ediția 2022 ar fi trebuit să înceapă pe 6 mai și cu toate acestea, pe 5 mai, AFM (Administrația Fondului de Mediu) dormea în papuci și nu spunea nimic.

Ei bine, au venit cu un anunț oficial și cu mai multe detalii pe 9 mai. Dar hei, măcar acum se știu detaliile oficiale. Așadar, Rabla pentru electrocasnice 2022 va avea două sesiuni (în vară și pe final de an), iar prima sesiune este împărțită în 3 etape.

Prima etapă: 17 iunie – 24 iunie, cu buget de 25 milioane lei. Se pot achiziționa mașini de spălat rufe, mașini de spălat vase și frigidere.

A doua etapă: 1 iulie – 7 iulie, cu buget de 10 milioane lei. Se pot achiziționa laptopuri și tablete.

A treia etapă: 8 iulie – 14 iulie, cu buget de 15 milioane lei. Se pot achiziționa aparate de aer condiționat, uscătoare de rufe și aspiratoare.

Așadar, pentru sesiunea din vară este alocat un buget de 50 de milioane de lei, iar celelalte 50 de milioane anunțate vor fi repartizate în toamnă/iarnă.

Ce să zic, îi felicit că au lăsat aparatele de aer condiționat pentru a treia etapă, din 8 iulie, când deja se vor scumpi și va fi coadă de o lună la montaj. Sper că le vor include și în sesiunea din noiembrie/decembrie, că atunci este cea mai mare nevoie de ele.

Rămân valabile cele două schimbări față de anul trecut: valabilitatea voucherului este de 7 zile, nu mai este de 15, iar cine aplică pentru un voucher la o etapă și nu-l folosește, nu va mai putea aplica pentru același voucher la altă etapă. Și este adevărat că nu vor mai exista vouchere pentru televizoare în niciuna dintre sesiuni.

De asemenea, cei care au cont pe site-ul AFM Electrocasnice de anul trecut, îl vor putea folosi și anul acesta. Înregistrările nu sunt încă deschise pentru cei care nu au cont. Vedem, să sperăm că nu-și aduc aminte să le deschidă după 14 iulie 🙂

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Sunt creștin ortodox, dar m-am declarat agnostic la recensământ

By | May 11, 2022

Ați văzut documentarul Clanul Marelui Alb scos de Recorder anul trecut? Ați văzut cum este finanțată de către Stat Biserica Ortodoxă Română? Cum e condusă ca o societate obscură și unde ajung banii voștri de fapt, nu? Ați văzut cum manipulează preoți și enoriași și cum ajung să influențeze deciziile politice? Ați văzut ce statut de super vedetă are Patriarhul Daniel, nu? V-ați enervat? V-ați indignat? Ei bine, acum aveți ocazia să faceți ceva în privința asta.

Și ce ați putea să faceți ar fi să vă declarați atei sau agnostici la referendum. Asta pentru că BOR primește bani direct proporțional cu numărul de enoriași declarați la referendum. Mai puțini enoriași ==> mai puțini bani.

Eu m-am declarat agnostic. Spre deosebire de atei, care neagă existența lui Dumnezeu sau a oricărei divinități, agnosticii spun că gândirea umană este incapabilă să ofere suficiente argumente raționale pentru a justifica existența sau neexistența lui Dumnezeu. Un fel de “nu știu man, mai vedem…”.

Am stat un pic pe gânduri, dar m-am convins că am făcut bine când am văzut această postare de INS:

sursă

M-am săturat ca BOR să se bage cu forța în orice subiect (de la alegeri până la vaccinuri), să manipuleze și să încerce să tragă foloase în orice circumstanțe. Cumva diametral opus față de ce ar trebui să facă Biserica. Dacă-i ceva ce m-a îndepărtat de religia ortodoxă, paradoxal, e chiar Biserica Ortodoxă Română.

Bineînțeles, faptul că m-am declarat agnostic n-are legătură cu credința mea. Am fost botezat creștin ortodox, părinții mei sunt ortodocși, am urmat obiceiurile ortodoxe, respect sărbătorile ortodoxe și îi respect și pe ceilalți, indiferent de religia lor. Doar că BOR întrece limitele cu “iubirea de arginți” și n-aș vrea să mai văd bani ducându-se în direcția aceea.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Cum era să mă mă aleg cu daună totală la Spring

By | May 10, 2022

M-a șocat cât de simplu se poate întâmpla, deși am experiență și conduc de mult.

Veneam spre casă acum două seri, pe la ora 21:30-ish, tocmai trecusem de Ambasada Chinei și mă încadrasem pe banda a doua, pentru că B1 era cu semafor intermitent la dreapta. Mai aveam aproximativ 5 minute până acasă, cu tot cu parcat.

Undeva prin dreptul trecerii de pietoni de la Bucharest One (acolo unde-i gărdulețul albastru), văd o doamnă că se pregătește să calce pe trecere. Dar știți cum? Exemplar. Mers până la trecere, oprit în dreptul ei pentru a arăta intenția că vrea să traverseze și abia apoi pus un picior pe trecere.

Eu, dacă aș fi fost mârlan, aș fi putut să trec și să mă fac că n-am văzut-o. Dar am zis să nu fiu. Așa că opresc de pe la un 50-60 km/h, cât mai din timp, fără să rup frâna în dreptul trecerii. Eram aproape oprit complet, mai rulam cu probabil 5-6 km/h până la full stop.

Moment în care văd un ditamai BMW Seria 8 cum vine din spatele meu cu … probabil 150-160 km/h. Mi-am dat seama că ăsta ori nu m-a văzut, ori nu știu ce se întâmplă, dar n-are cum să oprească. Am văzut că și pietonul a sesizat pericolul și nu s-a aruncat pe trecere, așa că am decis să-i dau pedală și să trag ușor stânga de volan, că altfel mă lovește.

Din fericire am avut noroc că cei 5-6 km/h poziționează Spring-ul în intervalul care pedala îi oferă boost maxim. Dacă eram oprit complet, ar fi pornit mai greu. Așa că a intrat în Hyperspeed ca Millenium Falcon și a sărit peste trecere. Între timp auzeam cum în spate BMW-ul frânează din răsputeri și îi scârțâie roțile. Am văzut cu coada ochiului în retrovizoare că a tras și de volan. S-a oprit în cele din urmă pe trecere, i s-au aprins și avariile, posibil să fi mușcat un pic și din bordură.

În mod normal aș fi vrut măcar să văd cine e la volan și să îi arăt semnul internațional de “wtf are you doing?!”, dar am auzi că deja țipa la el doamna de pe trecere. Și cum aveam oricum prea multă adrenalină, am zis să plec, să nu mă triggăruiască ăla de la volan cu ceva și să ajungem la alte cascadorii.

Am plecat deci, gândindu-mă că nici nu mai știu a câta oară mi se întâmplă asta în preajma trecerii și evit o lovitură din spate fiind atent la retrovizoare. Practic nimic din ce se întâmpla pe stradă nu ar fi putut prevesti că peste 30 de secunde urmează să se întâmple asta. Și nici eu nici pietonul nu aveam ce să facem mai mult să evităm chestia asta.

Și în același timp mă gândeam că dacă aș fi fost cu Dusterul, aș fi dezbătut mai mult dacă să demarez sau să înfig piciorul în frână și să brace for impact. Pentru că deși avem CASCO la ambele mașini, dacă îmi dădea daună totală la Spring, aș fi ieșit pe minus. Pentru că mașina a costat 8.500 atunci când am cumpărat-o, iar acum se vinde cu 12.000 second hand :))

Cancel That! De fapt mașina e asigurată 18.550 €. Aș ieși pe plus în cazul unui accident :))

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook