Author Archives: Marius

Explicația logică pentru “preț mai mic la raft și mai mare pe bon”

By | June 14, 2022

Știți povestea. La raft e afișat un preț mai mic, iar după ce treceți de casa de marcat și vă uitați pe bon, constatați că prețul de pe bon este mai mare. Chestia asta se întâmplă cu precădere la anumite lanțuri de supermarket-uri mai mult decât la altele și se va întâmpla din ce în ce mai des în perioada următoare.

De ce se întâmplă asta?  Haideți să le ușurez eu treaba celor din departamentele de PR și să explic mai bine ce se întâmplă.

Sigur, primul instinct este să zici: “Ha! Vor să mă țepuiască! Sunt interese mari la mijloc! Big supermarket! Masoni! Reptilieni! Soroș!“. Și sincer să fiu, este un reflex total justificat, pentru că până la urmă cel care pierde este clientul.

Doar că intenția supermarket-ului nu este să te țepuiască. Cel puțin nu așa. Dacă vă gândiți un pic logic, sunt multe metode mult mai puțin evidente de a țepui decât aceasta.

Nu. Explicația este că prețurile sunt aliniate la nivel național și atunci când se modifică, se modifică automat și în sistemul de gestiune (deci și în casa de marcat). Problema este că etichetele de la raft trebuie printate și afișate din nou. Iar asta ia timp. Dacă memo-ul cu “schimbă prețurile la produsele x,y,z” nu ajunge la managerul magazinului la timp sau dacă pur și simplu sunt prea multe produse și prea puțini angajați, aceștia nu vor ajunge să schimbe la timp toate prețurile.

Sigur, este exclusiv vina lor.

Însă imaginați-vă că sunt anumite produse care vin de la transport cu eticheta de preț deja tipărită pe fiecare în parte. Mă refer aici mai ales la produsele cu gramaj variabil (mezeluri, brânzeturi). Imaginați-vă că se schimbă prețul pentru toate acele sute de produse. Cum gestionezi asta ca manager de magazin? Scoți produsele de la vânzare până le schimbi eticheta? Oprești tot magazinul și pui toți oamenii să răzuiască etichete?

Din această cauză spun că se întâmplă la anumite magazine mai des. Se întâmplă mai des la cele care au etichetele afișate pe hârtie, nu prin etichetele acelea electronice.

Și se va întâmpla și mai des din cauza inflației. Probabil că vom ajunge să crească prețul cafelei între când ai luat-o de pe raft și până ai ajuns la casă 🙂

Dar de ce nu investesc toate magazinele în acele etichete electronice? Sau de ce nu angajează mai mulți oameni? Pentru că ambele costă, iar aceste costuri în plus se adună și în cele din urmă ar fi introduse tot în prețurile produselor, care în final ar ajunge să coste și mai mult. Strategia magazinelor tip “discount retailer” este să țină prețurile produselor mici tocmai prin reducerea acestor costuri.

Sigur, e nasol că se întâmplă chestia, dar cred că-i nasol pentru ambele părți. Clientul se simte țepuit și își pierde încrederea în magazin. Magazinul nu face profit din acea diferență, pentru că oricum la el în gestiune apar prețurile mari/noi/actualizate. Dacă a vândut o bere cu 6 lei în loc de 5 cât scria pe etichetă, acel leu nu rămâne undeva în plus. Mai mult, în cazul unei sesizări, și-o ia pe coajă și de la ANPC. V-am spus părerea mea, dacă vor să facă mânării, cred că au alte metode mult mai subtile.

Cam atât. Mie nu mi s-a întâmplat asta, unora li se întâmplă dubios de des. Așa că am scris acest articol pentru că văd că cei care pățesc asta o iau foarte personal și pleacă la vânătoare de vrăjitoare de fiecare dată.

Dacă vi se întâmplă chestia asta în magazine, e dreptul vostru să faceți retur la produs sau să cereți returnarea diferenței. Dar e bine să știți și explicația.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Google premiază spam-ul cu “vestea grozavă!” și “decizia care va afecta toți românii!”

By | June 10, 2022

Iată o știre care m-a scârbit și care mi-a tăiat cheful să scriu pe blog. Știrea oficială este așa: “Google anunță lansarea în România a “Google News Showcase”, un produs și un program dedicat redacțiilor de știri”. Pe scurt, Google le va da bani acestor publicații și evident (zic eu) le va plasa mult mai bine în rezultate.

Care sunt aceste 16 publicații partenere care vor primi bani de la Google? În ordine alfabetică: Adevarul.ro, Agerpres.ro, Descopera.ro, Digi24.ro, Edupedu.ro, G4Media.ro, Gandul.ro, HotNews.ro, iDevice.ro, Mobilissimo.ro, News.ro, Newsweek.ro, Profit.ro, StartupCafe.ro, StirileProTV.ro și Wall-Street.ro.

Ca să le vedeți, intrați pe Google News, setați limbă și regiune Română (România), în caz că nu era deja așa și apăsați pe Tab-ul “News Showcase” din dreapta.

Majoritatea de aici sunt site-uri ok și mă bucur că vor primi bani de la Google. Mai ales pentru G4Media, Profit.ro sau HotNews, care sunt printre puținele site-uri care nu sunt cumpărate de moguli și produc știri cât de cât obiective.

Dar fratele meu … iDevice.ro?!

Site-ul ăla este un cancer, vorba unui prieten. E tot ce e mai rău în presa din România. E de un spam și de un analfabetism inimaginabil. Culmea e că pregăteam un articol în care să râd de câteva dintre titlurile lor, culese în timp. Nici prin gând nu mă gândeam că vor primi și un premiu pentru ele.

Iată-le:

“Veste grozavă pentru Oameni”

“Problemele la care nu se Gândeai Clienții!”

Alta din seria “spam despre Dacia Logan”. Schimbarea RADICALĂ așteptată în mașini! (nu în afara lor).

Din seria “spam despre Dacia Duster 3” cu poză de la prototipul de dinainte să se lanseze Dacia Duster 1.

Sunteți pregătiți?

Țineți-vă bine, că urmează o serie de “veste excelentă”, “anunț oficial”, “avertizare”, “decizie importantă”, “surpriză oficială”, care va afecta/uimi/bucura milioane de clienți/toți românii/tot Universul!

Să-i dai bani lu’ iDevice să producă în continuare astfel de “știri” mi se pare un scuipat pe obrazul restul site-urilor din România care se chinuie să creeze conținut decent. Și mi se pare și o insultă pentru celelalte 15 publicații care sunt pe această listă (mai puțin Descopera.ro, care o dau și ei periodic pe pseudo-știință).

Nu știu cine a decis ca iDevice să fie pe lista asta sau cum au ajuns aici, dar pentru mine asta înseamnă că Google premiază spamul și analfabetismul.

Trist.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Fetele de la Căpâlna au ajuns pe sountrack-ul filmului Black Adam

By | June 9, 2022

Am avut un șoc atunci când am dat play la trailerul de la Black Adam și am auzit Fetele de la Căpâlna. Wow, un film produs de Warner Bros. cu buget de 160-180 milioane de dolari, cu efecte speciale de ultimă generație și cu The Rock și Pierce Brosnan în el are pe trailer o melodie românească:

Inițial am crezut că-i o reinterpretare a Surorilor Osoianu, că sunt pe val în ultimul timp. Mi-l și imaginam pe The Rock dansând pe Fetele de la Căpâlna.

Apoi am realizat că am mai avut acest șoc și în trecut, când ascultam albumul lui Kanye West și Jay-Z. Care în melodia ” Murder To Excellence” de pe albumul Watch The Throne au luat un sample de la “The Indiggo Twins“, care sunt românce. Deci ăsta este de fapt drumul prin care Fetele de la Căpâlna au ajuns pe soundtrack-ul Black Adam. Din păcate toată lumea va ști că pe sountrack este “melodia aia de la Kanye”.

În fine, mi se pare amuzant modul în care l-au ales pe The Rock pentru Black Adam. Personajul inițial cred că era alb, apoi a fost de culoare. Ca să evite discuții rasiste, Warner Bros. a ales calea de mijloc și a dat rolul unui mulatru hawaian.

Filmul apare pe 21 octombrie.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Proiectul prin care Poșta Română vrea să lanseze lockere e deja mort

By | June 9, 2022

Am văzut zilele trecute o știre despre proiectul Poștei Române, prin care vrea să instaleze “easybox”-uri în diverse oficii poștale. Vor să instaleze 70 până la sfârșitul anului și 3000 în total … cândva.

Nici nu știu ce să zic. Pe de-o parte nu pot să nu mă bucur că Poșta Română încearcă ceva, pe de altă parte … am văzut cum e implementat.

Ideea este că eMAG nu a fost primul cu ideea de easybox. Existau astfel de lockere deja de la DPD și Fan Courier (dacă nu mă înșel) și erau preluate după modelul curierelor de afară sau de la Amazon Locker. Și cu toate astea, doar eMAG a avut succes cu proiectul. Oare de ce?

Păi în primul rând pentru că au venit cu multe deodată. Prima dată au instalat vreo 40, în al doilea an aveau deja 300. Acum au aproape 3.000. Poșta Română vine cu 70 … ca să … ce?

În al doilea rând, eMAG mai are un avantaj. Practic serviciile lor sunt diametral opuse față de cele ale poștei. Serviciile lor funcționează, sunt simple și rapide. Te duci cu codul QR la easybox, l-ai scanat, ai luat pachetul, ai plecat. La fel și în cazul returului. Completezi în aplicație, primești cod QR, deschizi easybox-ul cu el, ai băgat pachetul și ai plecat.

Ce idee are Poșta Română?

SĂ COMPLETEZI ADRESA LA GHIȘEUL DIGITAL! Da fratele meu, nu mi-a venit să cred. În loc să completezi toate detaliile direct de acasă, scriind adresa pe tastatura laptopului sau pe telefon, ei vor să te duci și să scrii adresa apăsând cu degetul pe touch-screen leneș al ghișeului. Și acum imaginează-ți că vrei să trimiți un colet și nimerești în spatele cuiva care tastează adresa literă cu literă. Yup. Great success!

Altă idee genială?!

Să poți plăti și facturi la ghișeul digital. Cu 2.5 lei comision. Pentru că de ce nu. De ce să nu facă și o ciorbă ghișeul ăla, dacă tot e acolo, nu? Că asta vrei să faci de fapt la Poștă. Nu să rezolvi repede probleme cu plicuri și colete, ci să plătești facturi la ENEL și să cumperi caiete, coperți de caiete, pixuri, brichete, insigne, chibrituri, alifie chinezească și ce mai vând ei pe acolo. De acum încolo, în loc să aștepți la ghișeu, o să aștepți la ghișeul digital!

Încă o chestie mișto?

Ghișeul digital prezentat presei era într-un oficiu poștal. Ce e mișto la easybox? Că poți să ridici coletul oricând, la orice oră. Ce program are poșta? Exact, nu non stop.

În rest, bănuiesc că imprimantele tot matriciale sunt, că am văzut că-i o telenovelă cu licitația pentru alte imprimante. Iar coletele externe tot vreo două săptămâni stau în procesare de când intră în țară și până le sortează Poșta Română. Dar hei, avem ghișeu digital!!!

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Am văzut BMW i7 – limuzina electrică supremă, cu cristale Swarovski în faruri și sunete de la Hans Zimmer

By | June 8, 2022

BMW i7 este varianta electrică de la Seria 7 și este foarte greu de descris în cuvinte. Am văzut-o și eu pentru prima dată în România și este genul de mașină pe care nu te poți decide dacă să o conduci sau să te relaxezi în spate, în timp ce te plimbă șoferul.

Mi se pare interesant că întotdeauna când vorbești despre ea, îți vine să începi cu elementele care de fapt o deosebesc și o distanțează de o mașină clasică. De exemplu sunetul pe care îl scoate este compus de Hans Zimmer. Să fim serioși, câte alte mașini cu soundtrack mai știți? Apoi, dacă ne uităm din față, farurile au integrate cristale Swarovski. Și astea sunt doar două dintre excentricități. Stați că d-abia am început.

Trebuie să recunosc că nu mi s-au aprins călcâiele când am văzut-o prima dată în prezentări. Design-ul este polarizant și mi se părea că aduce mult prea mult a mașină asiatică pentru o mașină nemțească. În realitate însă este impunătoare și îți transmite cel mai nemțesc vibe posibil. Un mix ciudat de sobru, elegant și sportiv. Nu știu de ce, dar de îndată ce am văzut-o în realitate, farurile m-au dus cu gândul la conceptul BMW Gina de acum ceva timp.

BMW i7 România

Grila frontală cu acei rinichi este masivă. Și da, bineînțeles că este luminată și ea. BMW a mers all in pe opulență aici.

După cum spuneam, farurile de deasupra pe care le vedeți aprinse sunt de fapt niște imense cristale Swarovski iluminate din spate de LED-uri. Au rol în daytime running lights și la semnalizare și de asemenea, pe măsură ce șoferul se apropie de mașină, acele cristale încep să pâlpâie și să facă un joc de lumini.

Spatele este simplist. Un pic prea simplist pentru gusturile mele.

Nu-s un mare fan al stopurilor acestora slim și mi se pare că sunt poziționate un pic prea sus, lăsând prea mult spațiu gol dedesubt. Totuși, parcă arată mai bine atunci când sunt aprinse, nu?

Din lateral mașina își arată adevărata dimensiune. Are o lungime de 5.39 metri și este singura variantă de caroserie disponibilă. Ca idee, ultimul X5 are 4.92 metri.

Mânerele ușilor sunt la nivel cu caroseria. Poți deschide ușile trăgând de mânere sau apăsând pe un buton. Ușa se va deschide automat și va ține cont de faptul că tu vei sta în dreptul ușii și se va opri dacă nu te dai la o parte, ca să nu te lovească. Apoi, pentru a le închide, la fel, poți apăsa pe un buton și se închid automat. Ușile au 12 senzori în ele și sistem de soft close. Sunt atât de minuțios construite aceste uși încât tind să cred că BMW a început mai întâi să construiască ușile și apoi mașina în jurul lor 🙂

La interior este și mai extravagant.

Bineînțeles că avem și aici buton de deschidere/închidere automată a ușii. Sau le poți închide și din consola centrală, prin sistemul de infotainment. Sau dacă ești un excentric, poți să spui direct “Hey BMW, close all the doors!“, și ai rezolvat elegant cu toate ușile. Vedeți ce vă spuneam mai sus apropo de uși?

Dacă nu mă înșel, scaunele sunt din cașmir. Sau piele ecologică? Oricum, există mai multe variante și combinații între cele două.

Iată și bordul, cu un volan ușor decupat în partea de jos, un display de 12.3 inch în spatele volanului și cu un display de 14.9 inch spre centru.

Vedeți probabil acea bandă continuă, care pare integrată sub un fel de cristal. Este iluminata, se continuă și pe portiere iar sub ea sunt diverse butoane capacitive (meh) pentru gurile de ventilație. Mașina are mai multe tipuri de iluminări și scenarii (My Modes) pe care le poți selecta, iar odată cu ele nu se schimbă doar iluminarea ci și sunetele (acelea compuse de Hans Zimmer desper care vă spuneam) . Iată mai jos o temă mai … mov:

Observați și acel buton rotativ de cristal de pe consola centrală.

V-am spus că mașina are mult cristal, nu? Va mai spun o dată.

Apropo, sunetul este de la Bowers & Wilkins și pornește de la un setup cu 18 difuzoare care livrează 655 wați, până la un setup cu 36 de difuzoare și 1965 de wați. Difuzoare care merg de minune cu … display-ul 8K de 31 de inch din spate. Iată-l aici văzându-se parțial în partea de sus:

Din păcate nu am reușit să-l fotografiez prea bine pentru că era foarte aproape de mine. Dar mi se pare spectaculos că au reușit să pună în BMW i7 și un TV de 31″ și totuși să rămână loc și pentru trapă. Asta pentru că poziția display-ului poate fi ajustată din touch screen-urile de pe ușile din spate:

Pentru pasagerii din spate, se poate opta pentru “theatre mode” și atunci jaluzelele geamurilor se ridică, scaunul din dreapta față se duce la maxim în față, șezutul scaunului dreapta spate se lungește și poți sta practic ca pe un Poang de la IKEA pentru a te uita la un film.

Vedeți? Am vorbit până acum și nu am specificat nimic despre motor și performanțe până acum. BMW i7 (versiunea xDrive60) are un motor de 400 kW (544 CP), cuplu de 745 Nm și ajunge de la 0 la 100 Km/h în 4.7 secunde. BMW spune că în condiții bune, bateria de 100 KWh ar oferi autonomie puțin peste 600 km. Asta dacă nu cumva vrei să te convingi prea des că viteza maximă este într-adevăr limitată la 240 km/h.

Preț de pornire? Undeva pe la 130-140 mii de euro în funcție de țară.

Sunt convins că ce am pus eu aici în articol sunt doar o mică parte din toate excentricitățile pe care această mașină le are integrată. Cred că-i genul de mașină la care și după 10 ani încă mai descoperi câte un Easter Egg ascuns pe undeva.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Lista cu titlurile disponibile pe Disney+ la lansarea în România

By | June 7, 2022

Mai e puțin până pe 14 iunie, când Disney+ se lansează oficial în România. V-am spus aici despre prețuri și alte detalii. Acum voi completa cu ce am mai aflat între timp. În principiu am văzut trailerul pentru mai multe show-uri care vor fi disponibile la lansare și nu pot să spun decât că….

Fratele meu, are Disney un stil de a face trailere de îmi vine să bat acum cu pumnul în masă și să zic “shut up and take my money, vreau să mă uit la toate show-urile acum!“. Pur și simplu m-au atras toate trailerele pe care le-au arătat ei, inclusiv la junk food cum ar fi “The Kardashians” sau “Pam & Tommy”. Apropo, cel din urmă este un show regizaat de Seth Rogen despre povestea sex tape-ului dintre Pamela Anderson și Tommy Lee, în care joacă și “românul” Sebastian Stan.

Ce au arătat? Conținutul e împărțit în 6 branduri, fiecare cu specificul lui. Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, National Geographic și Star.

De la Disney vor avea toate clasicele: Snow White, Lion King, Alladin, Lady & The Trump, Frozen, Pirates Of The Caribbean și inclusiv Encanto, care pare că-i cel mai recent succes. Sunt încântat de ce văd aici, practic sunt filmele copilăriei mele și vreau să le revăd.

Iată o listă mai completă de titluri:

  • Bolt (2008)
  • Chip ‘n Dale: Rescue Rangers (3000)
  • Cruella (2021)
  • Encanto (2021)
  • Regatul de gheață (2013)
  • Hamilton (2020)
  • Stargirl la Hollywood (3000)
  • Lilo și Stitch (2002)
  • Maleficent (2014)
  • Vaiana (2016)
  • Păpușile Muppets (2011)
  • Avioane
  • Raya și ultimul dragon (2021)
  • O poveste încâlcită (2010)
  • Zootropolis (2016)
  • Croazieră în junglă (2021)
  • Cenușăreasa în teniși (2022)
  • Ralph rupe netu’ (2018)
  • Mary Poppins revine (2018)
  • Ursul polar (2022)
  • The Beatles: Get Back (2021)
  • Hannah Montana 1/2/3
  • Chip și Dale: Viața În Parc (2021): Sezonul 1
  • Chip ‘n’ Dale’s Rescue Rangers (1989): Sezonul 1
  • Serialul Liceul Muzical: Spectacolul  
  • Violetta (2012)
  • Olaf Prezintă (2021): Sezonul 1
  • Universuri Paralele (2022): Sezonul 1
  • Echipa Mighty Ducks: Sezonul Schimbărilor (2021): Sezonul 1

De la Pixar vor veni în principiu cu filmele pe care nu am mai apucat să le văd, pentru că deja crescusem 🙂 Bine, cu excepția Finding Nemo/Dory și Wall-e, care au fost mișto. Pe lângă asta:

  • Dincolo de infinit: Buzz și călătoria către Lightyear (3000)
  • Neînfricată (2012)
  • Aventuri la firul ierbii (1998)
  • Mașini (2006)
  • Mașini 2 (2011)
  • Mașini 3 (2017)
  • Coco (2017)
  • În căutarea lui Dory (2016)
  • În căutarea lui Nemo (2003)
  • Bunul Dinozaur (2015)
  • Incredibilii 2 (2018)
  • Incredibilii (2004)
  • Întors pe dos (2015)
  • Luca (2021)
  • Universitatea monștrilor (2013)
  • Compania Monștrilor (2001)
  • Tot înainte (2020)
  • Ratatouille (2007)
  • Suflet (2020)
  • Povestea jucăriilor (1995)
  • Povestea jucăriilor 2 (1999)
  • Povestea jucăriilor 3 (2010)
  • Povestea jucăriilor 4 (2019)
  • Roșu aprins (2022)
  • Deasupra tuturor (2009)
  • The Pixar Story (2007)
  • Wall-E (2008)
  • Monștri la muncă (2021): Sezonul 1

De la Marvel cred că nu mai e cazul să spun nimic. Toate Avengers plus chestii mai recente precum WandaVision, I Am Groot, Loki, Hawkeye, Shang-Chi și Moon-Knight, care din trailer părea super mișto.

Iată lista extinsă:

  • Omul-Furnică (2015)
  • Omul Furnică şi Viespea (2018)
  • Răzbunătorii: Sub semnul lui Ultron (2015)
  • Răzbunătorii: Sfârşitul jocului (2019)
  • Răzbunătorii: Războiul infinitului (2018)
  • Pantera neagră (2018)
  • Văduva neagră (2021)
  • Căpitanul America: Război civil (2016)
  • Căpitanul America: Primul Răzbunător (2011)
  • Căpitanul America: Războinicul iernii (2014)
  • Captain Marvel (2019)
  • X-Men: Dark Phoenix (2019)
  • Deadpool (2016)
  • Deadpool 2 (2018)
  • Doctor Strange (2016)
  • Eternii (2021)
  • Șoimul și Soldatul Iernii (2021): Sezonul 1
  • Gardienii Galaxiei (2014)
  • Gardienii Galaxiei Vol. 2 (2017)
  • Hawkeye (2021): Sezonul 1
  • Iron Man – Omul de oțel (2008)
  • Iron Man – Omul de oțel 2 (2010)
  • Iron Man – Omul de oțel 3 (2013)
  • Logan (2017)
  • Loki (2021): Season 1
  • Răzbunătorii (2012)
  • Moon Knight (2022): Sezonul 1
  • Ms. Marvel (2022): Sezonul 1
  • Shang-Chi și legenda celor zece inele (2021)
  • Thor (2011)
  • Thor: Ragnarok (2017)

Vor veni cu tot content-ul din lumea Star Wars, inclusiv Obi-Wan Kenobi, The Book Of Boba Fett și două sezoane de Mandalorian. Așadar avem:

  • Povestea lui Boba Fett (2021): Sezonul 1
  • The Mandalorian (2019): Sezonul 1
  • The Mandalorian (2019): Sezonul 2
  • Obi-Wan Kenobi (2022): Sezonul 1
  • Rogue One: O poveste Star Wars (2016)
  • Solo: O poveste Star Wars (2018)
  • Războiul stelelor – Episodul IV: O nouă speranță (1977)
  • Războiul stelelor: Atacul clonelor (2002)
  • Războiul stelelor – Episodul VI: Întoarcerea lui Jedi (1983)
  • Războiul stelelor – Episodul III: Răzbunarea Lorzilor Sith (2005)
  • Războiul stelelor: Lotul rău (2021): Season 1
  • Războiul Stelelor: Imperiul Contraatacă (1980)
  • Star Wars: Trezirea Forței (2015)
  • Star Wars: Ultimii Jedi (2017)
  • Star Wars Episodul I – Amenințarea fantomei (1999)
  • Star Wars: Skywalker – Ascensiunea (2019)
  • Războiul stelelor: Viziuni (2021): Sezonul 1

De la National Geographic m-a atras trailerul de la The World According to Jeff Goldblum. Practic va fi un show despre cum Jeff Goldblum va avea acces în diverse locuri în care oamenii normali non-vedete nu ar avea loc.

https://youtu.be/P7aN9OkNl7U

Iată lista completă de documentare:

  • Înainte de potop
  • Cosmos: Lumi posibile
  • Lumea prin ochii lui Jeff Goldblum
  • Povestea lui Jacques Cousteau (2021)
  • Free Solo (n.r. nu, nu este despre Han Solo!)
  • Geniul
  • Gordon Ramsay: Călător Cu Gust 
  • Doctor Pol
  • Bun Venit Pe Planeta Pământ (2021): Sezonul 1
  • Față în față cu rechinii
  • Școala vieții în lumea animalelor (3000): Sezonul 1
  • Vedete în sălbăticie cu Bear Grylls
  • Salvarea
  • Marea umbrelor
  • Culmi sfâșietoare
  • Ilegal cu Mariana van Zeller 
  • Jane
  • Europa văzută de sus (2020): Sezonul 1
  • Fauci (2021)
  • Secretele Balenelor

STAR va reuni reality show-uri noi cu seriale și filme non animate. The Kardashians, Pam & Tommy, dar și Death On The Nile, care-i un film cu Gal Gadot chiar de anul acesta, The King’s Man, The Simpsons, The Walking Dead, Grey’s Anatomy, How I Met Your Mother, Homeland, Prison Break, Family Guy, Lost, Scrubs, Glee, Modern Family, etc.Iată lista extinsă:

  • Moarte pe Nil (2022)
  • Pam & Tommy (2022): Sezonul 1
  • Poveste din cartierul de vest (2021)
  • The Kardashians (2022): Sezonul 1
  • Crime în imobil (2021): Sezonul 1
  • Aleea groazei (2021)
  • The King’s Man: Începutul (2021)
  • Cazul Theranos (2022): Sezonul 1
  • The Eyes of Tammy Faye (2021)
  • Anatomia lui Grey (2005): Sezonul 1-18
  • Ținutul nomazilor (2021)
  • Familia Simpson (1989): Sezoanele 1 – 33
  • The Walking Dead: Invazia zombi (2010): Sezonul 1-10
  • În sevraj (2021): Sezonul 1
  • Familia mea dementă (1999): Sezoanele 1-20
  • O bețivă fără pereche (2022): Sezonul 1
  • Cum l-am cunoscut pe tatăl tău (2022): Sezonul 1
  • Urgenţe (2018): Sezonul 1-4
  • Eliberează-l pe Guy (2021)
  • Ultimul duel (2021)
  • Greu de ucis (1988)
  • Trei panouri în afara orașului Ebbing, Missouri (2017)
  • O familie modernă (2009): Sezonul 1
  • Misterele din Montana (2020): Sezonul 1
  • Avatar (2009)
  • Cronica franceză din Liberty, Kansas Evening Sun (2021)
  • Alien (1979)
  • Rezidentul (2018): Sezoanele 1 – 4
  • Titanic (1997)
  • Fără ieșire (3000)
  • LOST: Naufragiații (2004): Sezonul 1
  • Jojo Rabbit (2019)
  • Ce facem în umbră (2019): Sezonul 1
  • Neveste disperate (2004): Sezonul 1
  • Diavolul se îmbracă de la Prada (2006)
  • Y: Ultimul Bărbat Din Lume (2021): Sezonul 1
  • Marea provocare: Le Mans ’66 (2019)
  • Homeland: Rețeaua terorii (2011): Sezonul 1
  • Favorita (2018)
  • American Horror Stories (2021): Sezonul 1
  • American Horror Story (2011): 1984 Sezonul 9
  • Descendenții (2011)
  • Sub ape (2020)
  • Futurama (1999): Sezonul 1
  • Buffy: Sezoanele 1 -5
  • Atlanta
  • Armageddon – Sfârșitul lumii?
  • Dosarele X
  • Sister Act

Sunt peste 700 de filme și 900 de seriale de portofoliu, plus alte 150 de titluri originale. Disney în schimb are o strategie diferită pentru lansarea de conținut. Pentru show-urile vechi vor fi într-adevăr disponibile toate sezoanele. Însă pentru cele noi, cu mici excepții, vor lansa episoade săptămânal.

Mie chestia asta îmi convine. Pentru că astfel se minimizează riscul ca o persoană cu mai mult timp liber decât mine să se uite instant la tot sezonul și să-mi dea spoiler.

Apropo, pentru desene animate, pe lângă subtitrări, acolo unde va fi cazul, va fi și opțiunea de dublaj în Română. Bănuiesc că chestia asta este importantă pentru copii care încă nu știu să citească 😛

Și dacă tot vorbim de copii, Disney+ spune că are un mod mai rafinat de a pune restricții de vârstă. Au vreo 6 praguri de restricții, între 0+ și 18+.

Mai spun o dată și prețurile. Abonamentul va fi 29.99 lei pe lună sau 299 pe an. Iar pentru lansare au o ofertă cu preînregistrare la prețul de 239,90 lei pentru un an întreg.

Cam asta este strategia prin care Disney+ speră să ajungă de la 137.7 milioane de abonați, cât au acum, până la 230-260 milioane de abonați până la sfârșitul anului fiscal 2024.

 

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

RO-ALERT a devenit de fapt o aplicație de vreme

By | June 6, 2022

Eram aseară la o petrecere într-o grădină, împreună cu mai mulți oameni. La un moment dat au început să sune a jale telefoanele tuturor. Da, era RO-ALERT, iar alerta era următoarea:

Moment în care toți au abandonat ce făceau, au lăsat paharele pe masă și s-au adăpostit în casă. Unii chiar au baricadat intrarea cu o masă, să nu cumva să ne ia viitura.

Glumesc, evident, nimănui nu i-a păsat. De fapt câțiva probabil că au înjurat pentru că mesajele le-au trezit copii iar ceilalți au făcut glume pe seama RO-ALERT.

Pentru că asta a devenit RO-ALERT. O glumă. Și cu fiecare mesaj de “atenție, vântuleț! vine ploicica! grijă la gleznuțe să nu vă udați în balerini”, tot mai multe persoane o dezactivează.

Sunt curios cum ne descurcam înainte să existe RO-ALERT. Oare cum supraviețuiau? Cred că erau atât de multe victime făcute de ploaie înainte. Atâtea persoane ude! Îmi imaginez cum pur și simplu oamenii stăteau afară, nebănuitori, și dintr-o dată, bam, ploaie! Game over!

Serios, ISU, sau STS, cine trimite de fapt alertele astea. Dacă vreau alerte despre vreme, îmi instalez aplicație de vreme pe telefon. Și voi primi niște notificări mult mai puțin isterice decât alertele voastre. Aplicația RO-ALERT ar trebui să fie despre genul de alerte care îți pot salva viața. Nu știu. Râu ieșit din matcă, tornadă, wildfire, zombie apocalypse, atac extraterestru.

Chestii d-astea, nu ploicică.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook