Author Archives: Marius

Johnny Depp a câștigat procesul împotriva lui Amber Heard (și cu toate astea tot el a pierdut)

By | June 2, 2022

Dacă aveți internet, e imposibil să nu fi auzit de procesul lui Johnny Depp împotriva lui Amber Heard. Chiar dacă nu v-a păsat de ce se întâmplă (ca mie), sigur au ajuns filmări și poze din sala de tribunal la voi.

Ieri s-a dat sentința și scorul a fost 3 la 1. În sensul că juriul a stabilit că Heard e vinovată de 3 capete de acuzare pentru defăimare, în timp ce Johnny Depp doar de unul dintre ele, care de fapt e ceva ce ar fi spus unul dintre avocații lui despre Heard. Pe scurt, Heard are să-i plătească vreo 10.3 milioane de dolari lui Depp, iar Depp are să-i plătească 2 milioane lui Heard.

A fost un proces “entertaining”, în care pe măsură ce evolua, toată lumea se ducea de partea lui Depp. Inclusiv Kate Moss, care a fost cuplată cu Depp între ’94 și ’98 a depus mărturie în favoarea lui. Heard a fost prinsă de câteva ori cu minciuna. De exemplu la un un moment dat a arătat o cutiuță de farduri, pe care susținea că le folosea ca să acopere vânătăile pe care i le făcea Depp când o accidenta frontal. Apoi brandul respectiv a venit cu o declarație publică în care spunea că acel produs nu era lansat în perioada în care Heard susținea că îl folosea.

Rezultatul?

Victoria e mai mult un “statement” pentru Depp. Compensațiile pe care le va primi cu siguranță nu se apropie de sumele pe care le-a pierdut din cauză că a fost dat afară din câteva filme. Depp susținea că a pierdut 22.5 milioane de dolari doar pentru că a fost dat afară din Pirates Of The Carribean. Apoi l-au scos și din Fantastic Beats șamd. Pierderile sunt și pe termen lung pentru Depp, care pentru o perioadă a fost scos din joc și probabil nu a mai primit roluri noi, lucru care se va reflecta până prin 2025.

Pe cealaltă parte, Amber Heard, care s-a dovedit a fi o mincinoasă, a jucat între timp bine-mersi în Aquaman, Justice League, iar în 2023 va apărea un Aquaman 2 cu ea.

Deci, cine a câștigat de fapt și cine a pierdut? Depp a fost portretizat ca un monstru și o perioadă a fost ca un ciumat pentru ceilalți. Pe de altă parte, Heard e văzută doar ca o mincinoasă, așa că a primit în continuare roluri. Și probabil că le va mai primi și de acum încolo.

Heard le face un deserviciu și multor femei, pentru că taie puternic din avântul #metoo. Mi se pare că toată lumea a pierdut din procesul ăsta (Depp, industria de film, spectatorii, integritatea presei), dar dintre toți, Heard a scăpat cel mai ieftin.

Cred că asta ar trebui să fie o învățătură de minte pentru producători, presă și show-bizz. Poate e mai bine, totuși, să ascultăm ambele variante înainte să sărim după fentă.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Nu mă așteptam ca motocicletele electrice să fie așa ieftine

By | June 1, 2022

De fapt am pornit de la acest clip, în care un tip merge pe Mihalache cu un motor electric și-i sare un pieton în brațe. Pieton pe care apoi îl fugărește printre blocuri, că nu strică un pic de sport.

Apoi am văzut că tipul merge cu un model de motocicletă electrică de la Super Soco. Cum, nu știți de acest brand? Nici eu. Pare că sunt niște chinezi (evident) la care conform site-ului lor, Xiaomi a devenit recent coproprietar.

Așadar ei fac acest model numit Super Soco TC Max:

Adică ei fac mai multe modele, dar ăsta-i modelul din video și tot ăsta îmi place și mie. Stilul modelului se numește “cafe racer”, și seamănă cu motocicletele apărute în anii ’50 în Anglia și imediat după în SUA. Dacă l-aș vedea pe stradă nici nu mi-ar da prin cap că este electric.

Viteză maximă de 95 km/h, autonomie până la 100 km, încărcare la orice priză de 10A în 4-5 ore. Nu știu dacă-i valabilă și la acest model (probabil nu), dar la modelul TC simplu bateria are 11 kg și o poți lua în casă s-o încarci. Ceea ce mi se pare senzațional, că chiar n-aș vrea să mai stau și cu motorul la stații de încărcare. Practic așa devine mai ușor de gestionat la bloc decât o mașină electrică.

Pentru mine însă șocul a venit când am văzut prețul. Costă vreo 3.500 € în mod normal, sau 2.600 € prin programul RABLA. Prima reacție a fost “OMFG! Cum de nu este plin Bucureștiul de așa ceva?!”.

Și cred că asta ne paște, sincer. Cred că este mult mai plauzibil ca înainte să trecem cu toții la mașini electrice, să trecem mai întâi la motociclete electrice. Pe de-o parte mă bucur, pentru că mi-ar plăcea să nu mai aud în tot cartierul zgomotul ăla de scuter obosit. Pe de altă parte mi-e frică. Și așa sunt greu de observat în trafic motocicliștii, dar dacă se va umple Bucureștiul de puști teribiliști călare pe chestii care merg cu viteză și nu fac zgomot? Va fi … “amuzant”.

Sunt curios cum sunt privite jucăriile astea în comunitățile de motocicliști. Cum o sta treaba cu “loud pipes save lives” în cazul de față. Sunt confuz.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Sunt atât de bătrân încât am fost la 4 concerte Iron Maiden (2022)

By | May 31, 2022

Și pe lângă asta, sunt atât de bătrân încât nici nu mai știam de câte ori am fost în total la concertele lor. Dacă nu aș fi citit aici pe blog cele trei postări făcute de mine, aș fi putut să jur că ăsta-i al treilea la care merg, dar de fapt a fost al patrulea.

Și cel de joi, de la Romexpo, despre care vorbim azi. De fapt am decis să scriu acest articol doar ca să nu le pierd numărul, că singur voi merge și la al cincilea.

Pe scurt, am ajuns la 20.45 și eram un pic panicat, că show-ul lor trebuia să înceapă la 20.50. Din fericire am avut timp să ne strecurăm undeva mai spre centrul/stânga categoriei Aces High, destul de în spate, dar cât să văd bine oamenii pe scenă. Pentru mine a fost nasol că prin spatele meu s-a plimbat jumătate din populația României și mereu trebuia să fiu atent să nu lovesc pe cineva care trece prin spate. Acest articol trebuie să fie un reminder să nu mă mai așez niciodată în ultimele rânduri.

Concertul a început la ora 21.00 și a fost senzațional. Acasă îmi propusesem să nu fiu “genul ăla” care face mereu poze și filmează. Pur și simplu nu m-am putut abține și am scos telefonul de câteva ori. Spectacolul este foarte mișto.

Acum realizez că Iron Maiden n-are cum să dea greș. Concertele lor sunt o combinație dintre muzică instrumentală bună + vocal bun + efecte speciale mișto. Chiar dacă vocea lui Bruce dă greș, mai rămân alte două ingrediente care salvează show-ul.

Din fericire însă, Bruce s-au auzit excelent la Romexpo. Ceea ce a făcut ca tot show-ul a fost impecabil și mă face să cred că cele două concerte în care vocea lui se mai pierdea ar putea fi din cauza locației – Piața Constituției.

Au cântat Senjutsu, Stratego și The Writing on the Wall de pe albumul nou, cu un Eddie îmbrăcat în samurai iar publicul a cântat versurile alături de ei.

Au cântat și mai vechi. De exemplu Sign Of The Cross, unde Bruce a intrat cu o mare cruce pe scenă (să mai zică lumea că metaliștii nu-s credincioși!)

Au luat-o un pic pe urmele lui Till Lindemann când Bruce a intrat cu aruncătorul de flăcări pe scenă la Flight To Icarus:

Au avut steagul României pe scenă la Trooper + tradiționala bătaie cu Eddie:

A fost cu artificii, cu “Scream for me Buchareeest!” iar în final au intrat cu avionul pe scenă la Aces High:

Și asta a fost. Au lăsat avionul pe scenă pe avarii și au plecat să bea un Trooper.

A fost exact așa cum ar fi trebuit să fie un astfel de concert. Ultimul album este excelent iar Iron Maiden încă le dă lecții altor trupe aflate “in their prime“. Înainte de concert am zis să mergem că “poate e ultima dată când îi vedem”. Dar după ce i-am văzut cred că încă mai duc câțiva ani. Din nou, recomand un astfel de concert oricui. În public au fost spectatori de la 7 la 70+.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Am comandat de pe Glovo Express și m-a durut

By | May 30, 2022

Eram la un eveniment festiv în week-end și cineva a spus că ar bea un Campari. Plus că nu prea mai aveam Cola pentru Cuba Libre. Era o scenă ca din reclame. Eu băusem deja o Cuba Libre, așa că nu aveam cum să mă duc cu mașina să cumpăr și nu era niciun magazin la distanță de mers pe jos.

Mi-a venit ideea de Glovo (nu știu de ce tocmai Glovo). Glovo Express este supermarketul lor, care operează în incinta Compil Pipera. Mi-am adus aminte că l-am văzut odată în drum spre Ground Zero. Teoretic era cel mai apropiat de locul de unde comandam. Am cumpărat așadar …

  • Un Campari Bitter la 0.7l
  • O Cola la 2.5l
  • O Cola Zero la 1.25l
  • Un Schweppes (cu ce?!) la 1.5l

Cost total 130,45 lei, din care 90 lei a fost Campari, restul Cola și Schweppes, 17,99 a fost livrarea și 3 lei tips pentru curier. Mi s-a părut mie un pic cam mult, dar habar n-aveam cât costă un Campari, că nu beau de obicei, așa că am zis “heh, inflația, csf…”.

A doua zi m-am gândit totuși să verific cât costă un Campari la 0.7l la eMAG. Nu costă 90 lei. Nici 80. Nici măcar 70 lei. Costă 62 lei FFS! Am fost victima perfectă. Am plătit 28 de lei în plus pe un Campari.

Ok, de la eMAG nu venea în 30-40 min ci a doua zi. Dar eu consider că “taxa de urgență” au fost acei 18 lei dați pe livrare, că-i o taxă de livrare mai mare decât dacă aș fi comandat ceva de mâncare de la un restaurant. Ok, hai, mai pui și 5-10 lei peste prețul de magazin. Dar cu cei 28 lei în plus eu am plătit practic pe un produs cu 45% mai mult.

Bineînțeles, eram mai ieftin prin Tazz Now și mult mai ieftin prin Bolt Market. Și mai ieftin dacă alegeam prin oricare din aplicații livrare din Kaufland sau din alt supermarket.

Știam că Glovo sunt avari cu comisionul aplicat restaurantelor, dar nu mă așteptam să aibă asemenea adaosuri și la propriul supermarket. Totuși, ce costuri generează acel Glovo Express? E un depozit cu câteva frigidere și un un angajat acolo. De unde un adaos așa de mare față de un Supermarket non stop?

Am scris asta aici ca să țin minte pe viitor. Glovo Express never again. E mai ieftin să aștept să se ducă alcoolul din sânge și să-mi comand o bicicletă pe care să o asamblez și să merg până la Nuba să cumpăr un Campari de acolo, cu tot cu barman.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

eMAG a anunțat planurile pentru următorii ani + noutăți pentru clienții genius

By | May 27, 2022

În ciuda instabilității din cauza războiului, pentru eMAG e business as usual. Iulian Stanciu, CEO-ul eMAG, este optimist cu privire la viitor. Conform spuselor sale, perioada de acum nu se va compara cu criza financiară din 2008 din două motive. Nu există pericolul ca oamenii să își piardă locurile de muncă, iar cursul valutar, deși a luat-o în sus, va fi ținut cumva sub control de către BNR, din cauză că țara noastră se bazează mult pe importuri.

Online-ul este la 10% față de retail pentru non food. Așadar, potențial de creștere ar mai fi, iar eMAG continuă investițiile. Doar în 2021 a investit aproximativ un miliard de lei în:

  1. Tehnologie românească (128 milioane);
  2. Logistică (493 milioane);
  3. Martketplace (72 milioane);
  4. eMAG Ventures (260 milioane);
  5. Dezvoltare internațională (75 milioane);
  6. Dezvoltare profesională (15 milioane);

Iulian Stanciu spune că eMAG, prin astfel de investiții, a contribuit la 0.5% din PIB-ul României, cu 4.8 miliarde de lei și că angajații eMAG reprezintă 0.95% din forța de muncă salariată din România.

Revenind. Ce au făcut cu aceste investiții?

  • Au crescut numărul de utilizatori activi ai aplicației eMAG la 5 milioane de oameni (de la 1.7 milioane în 2019);
  • Numărul de clienți genius a ajuns la 342.102 în aprilie;
  • Numărul de produse eligibile genius 4.910.094;
  • Numărul de easybox-uri din România a crescut la 2.836;
  • Peste jumătate din comenzi sunt cu livrare la easybox (52%);
  • Foarte interesant, returul la easybox a ajuns la 60%, iar returul magic (cu bani primiți instant înapoi) a ajuns la 31%;
  • Numărul de comercianți în Marketplace a ajuns la 42.121;
  • Numărul de produse în Marketplace a ajuns la 12 milioane (de la 5.7 milioane în 2019);
  • Clienții comandă acum în medie 15 produse per an;
  • Plata cu cardul a ajuns la 60% din comenzi (wow!);
  • Și nu în ultimul rând, 75% din produsele vândute sunt non-electro;

Iată și motivele pentru care clienții alerg comerțul online, conform unui studiu realizat de Nielsen:

Nu știu care-i motivația voastră principală, dar eu pe locul 1 aș pune la egalitatea gama largă de produse și posibilitatea de a filtra și compara și comoditatea. Faptul că pot comanda de oriunde și oricând.

O mare parte din bani s-au dus în eMAG Ventures după cum ați văzut mai sus. eMAG Ventures este practic fondul lor de investiții in-house, din care acum face parte Sameday, Tazz, Freshful și mai nou Flip (cei cu vânzări telefoane) și Atlas (ceva telemedicină).

eMAG pe plan internațional

În Ungaria, eMAG a terminat recent fuziunea cu Extreme Digital. În momentul de față este cea mai mare firmă românească din Ungaria, la fel și în Bulgaria.

Cifră de afaceri eMAG 2022

În România doar eMAG ca magazin a ajuns la 5.682 milioane lei, Dante International SA (care include și Fashion Days) a ajuns la 7.346 milioane, iar Grupul eMAG (care include toate business-urile + internațional) ajunge la 9.572 milioane lei.

În ce va investi eMAG în continuare?

eMAG are planificate 2.2 miliarde pentru investiții în următorii doi ani. Unde se vor duce acești bani? În primul rând în automatizarea și robotizarea depozitului de la Joița. Da, vor fi și roboți care face pickup de colete. Până în toamnă vor să consolideze mai bine coletele (adică să nu mai trimită aceeași comandă în 3-4 cutii diferite) și să crească de la 250.000 unități pe zi la 500.000 produse manipulate pe zi. În al doilea rând, în Marketplace-ul internațional. Vor să încurajeze cât mai multe firme românești să exporte și în afara țării și într-un final să reunească marketplace-urile din cele 3 țări sub aceeași umbrelă.

Noutăți pentru clienții genius

Ca de obicei, clienții genius primesc vești bune. Nu știu dacă ați văzut, dar recent au anunțat că abonații genius nu vor mai plăti livrarea nici pentru electrocasnice mari. Acum eMAG mai vine cu două vești bune. În primul rând, toate serviciile eMAG vor fi reunite sub genius, iar utilizatorii vor primi diverse beneficii. Tazz și Freshful erau deja integrate cu genius, acum se alătură și Fashion Days. În al doilea rând, genius va permite gratuit adăugarea a încă un membru al familiei care să aibă aceleași beneficii. Mie chestia asta mi se pare foarte mișto, că oricum era evident că toată lumea folosește un singur cont genius per gospodărie (chiar așa am și completat la recensământ!). Acum se oficializează această practică. Bineînțeles, prețul rămâne același.

 Nu în ultimul rând, eMAG își menține angajamentul față de mediu. Nu știu dacă ați observat, dar SameDay are acum multe mașini electrice. Cel puțin la noi în cartier așa livrează. Mă bucur de fiecare dată când o văd, pentru că înseamnă mai puține gaze în atmosferă și mai multă liniște.

Bineînțeles, continuă și proiectele de CSR legate în special de educație. Și dintre ele, cel mai mișto mi se pare “Clasa care nu se lasă“.

Vedem cum merge. Eu sunt un pic mai sceptic / pesimist cu privire la perioada următoare.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Astăzi puteți comanda burgerul câștigător Burgerfest 2022 prin Tazz (eu l-am gustat deja)

By | May 26, 2022

Ca un followup la acest articol, am fost și duminică la Burgerfest 2022 și am mai mâncat doi burgeri. Și după ce i-am mâncat noi, juriul a decis să îi premieze pe aceia cu locul 1 și locul 2. Iar acei burgeri sunt Jim Kon de la Burgervan și Kofte Burger de la Circus Pub.

Kofte Burger de la Circus Pub a fost inedit. Probabil că nu l-aș fi încerca dacă nu ar fi venit de la Circus Pub, care au ieșit pe locurile 1 și 2 vreo 4 ani la rând la Burger Fest. Kofte este o chiftea orientală, iar varianta făcută de cei de la Circus era cu amestec de carne de vită cu carne de oaie. A venit cu cartofi noi foarte bine făcuți și cu un mic ardei murat deasupra. În esență puține ingrediente, dar bine alese: o salată, niște castraveți murați, un sos de burger foarte bun și atât.

Jim Kon de la Burgervan a fost la polul opus. Un burger cu ingrediente mai multe și mai sofisticate. Carne de vită Black Angus asezonată cu măduvă și sos de soia, cheddar, kimchi cu miere și susan, piept de porc gătit sous vide și apoi gratinat cu bulgogi și maioneză de avocado cu lime cu coriandru. Iar acest burger a luat locul 1. Iată-l în poză:

Mi s-a părut exact așa cum ar trebui să fie un burger și aș fi putut să pariez că va fi pe podium. Carnea de vită a fost medium, cheddar-ul bine topit, pieptul de porc a fost crunchy, kimchi-ul nu a fost atât de picant încât să acapareze tot gustul și să nu mai simți celelalte ingrediente.

A fost făcut chiar de tipul din poza de mai jos și pot să confirm că tipul era la fel de mare și burgerul la fel de mic în mâna lui. Pe principiul “never trust a skinny cook“.

Anyways! Pentru că știu că vă plac burgerii, m-am gândit să vă anunț că de azi până pe 29 mai poate fi comandat prin Tazz la oricare din locațiile de delivery de la Burgervan (cel din Vitan, Home și Bistro). Dacă nu vreți prin delivery, îl veți găsi în ultimele două locații. Eu în locul vostru, dacă aș avea drum prin zonă, l-aș lua din restaurant, ca să mă asigur că îl primesc exact așa cum trebuie. Că dacă ajunge rece și trebuie încălzit, probabil își mai schimbă un pic gustul.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Euronews România s-a lansat astăzi. Să vedem cât va rezista

By | May 25, 2022

Astăzi Euronews România și-a început astăzi emisia. Televiziunea este la origine fondată în Franța, în Lyon și dacă nu mă înșel, are posturi locale în 14 țări, cu tot cu România. În total ajung cu emisia la 430 de milioane de gospodării, dintre care doar 170 în Europa. Asta pentru că Euronews este prezentă în 166 de țări.

Eu mă bucur de veste. Euronews este o televiziune care este finanțată de mai multe organizații atât publice cât și de stat. Teoretic ar trebui să fie imparțiali. Au ei mici probleme prin Ungaria, pentru că unul dintre finanțatori este cam apropiat de Viktor Orban. În rest, au o reputație destul de bună. Aproape imaculată aș putea spune.

Mi se pare o gură de aer proaspăt într-o țară care nu se știe exact dacă televiziunile de știri sunt de știri sau de circ. Chiar și Digi24 au derapajele lor, mai multe sau mai puține, în funcție de cât de foame îi este patronului. De fapt, vestea este bună pentru că Euronews este singura televiziune de știri din România care nu este controlată din interiorul țării.

Asta poate fi însă și problema. Nu știu cum vor reuși ei să se susțină având în vedere că nu vor fi în spate persoane cu anumite interese care să pompeze bani sperând că-i vor recupera pe altă parte.

Ca să fiu foarte sincer, eu nu reușesc să justific decizia de a deschide un post local în România. Și mai ales timingul. Oare de ce au ales să facă asta și oare de ce tocmai acum?

Vom vedea dacă Euronews România va rezista sau va avea soarta posturilor locale din Arabia, Turcia, Persia, Polonia sau… Ucraina. Amuzant, nu? Euronews Ucraina s-a închis în 2017 însă Euronews Rusia încă funcționează.

Ah, și apropo, ca noutate, postul Euronews România poate fi urmărit live pe Youtube. Și pe lângă postul TV, e de bun augur și site-ul lor cu știri.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook