Author Archives: Marius

Medicamentele sunt mult mai ieftine dacă le comandaţi online cu livrare (gratuită) în farmacie

By | March 28, 2022

Trebuia să cumpăr un sirop și dacă tot eram în Sun Plaza, am zis să trec pe la Sensi Blu. Știam că o să fie prețul un pic mai mare, dar hey … cât de mare putea să fie diferența?

Bun, mă înfățișez la tejghea și îi zic doamnei de ce am nevoie. Din fericire aveau siropul. 95 de lei costa. Eu, sesizând pericolul:

  • Ok … am și un card de fidelitate, dar nu-l am la mine de fapt, vă dau numărul de telefon.
  • Ne pare rău, dar nu merge după număr de telefon, decât cu cardul.
  • Ok, ce să facem, dați-mi așa siropul.

L-am cumpărat și abia apoi m-am gândit să intru și pe internet să văd dacă îl găsesc. Am intrat pe site-ul Dr. Max, că știu că Dr. Max a fost cumpărat de Sensi Blu și deci fac parte din același grup acum. Cât costa același sirop online? Iată-l aici. Nici mai mult nici mai puțin decât 65 de lei.

Da, 30 de lei diferență pentru că l-am luat din mall.

Ok, nicio problemă, data viitoare îl iau din farmacie îmi zic. Se termină sticla, ajung într-o farmacie Dr. Max de lângă noi:

  • Bună ziua, vreau o sticluţă de Refalgin.
  • Sigur, 75 lei.
  • Ehm … am văzut că pe site scrie că-i 65 lei…

Moment în care farmacista a devenit un pic iritată. “Păi cumpăraţi-l de pe site atunci, că acolo-s alte stocuri, alte preţuri…”

Şi drept urmare aşa am făcut. Dacă dai comanda cu ridicare din farmacie livrarea este gratis. Deci preţ mai bun şi livrare gratis. Cum să nu-ţi placă aşa ceva?!

Doar că-i o singură problemă. Am dat comandă (de alte produse) pe site-ul Dr. Max. Online scria că livrarea se va face în farmacie se va face în 2-3 zile lucrătoare. După vreo 5 zile lucrătoare m-am dus să întreb totuşi la farmacie. “Nimic, aşteptaţi mailul”.

În cele din urmă a trecut săptămâna, am luat medicamentele din artă parte şi am zis să le scriu frumos un mail să-i rog să nu mai trimită produsele, că nu mai vreau comanda.

Coincidenţă sau nu, în seara zilei în care am trimis mailul că nu mai vreau comanda, am primit un mail care m-a anunţat că produsele au ajuns în farmacie.

Nu ştiu dacă a fost o întâmplare singulară, dacă au avut probleme cu un anumit produs în stoc sau dacă aşa se întâmplă mereu.

Oricum, un lucru e cert. Nu ştiu cum se procedează în cazul reţetelor, dar dacă nu aveţi nevoie urgentă de anumite medicamente sau dacă este vorba despre un medicament pe care-l cumpăraţi periodic şi ştiţi din timp că vă trebuie, comandaţi online. Veţi ieşi muuult mai ieftin.

Şi la helpnet puteţi comanda online. Am verificat şi la ei acel sirop. Practica e oarecum similară. La ei este 76 lei pe site şi 85 parcă în farmacie. Livrarea este gratuită în farmacii, gratuită peste 200 lei sau 12 lei pentru comenzile sub 200 lei.

UPDATE: Am uitat de Farmacia Tei şi Bebe Tei. Au preţuri excelente. Am comandat şi de aici cu livrare gratuită la Pachetomat, că altfel e mega aglomeraţie şi coadă mare în farmacii.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Orange a rebranduit cu succes TKR iar acum lansează prima ofertă convergentă pentru 2022

By | March 25, 2022

Orange a anunțat în noiembrie 2021 achiziția Telekom Romania Communications, adică acei clienți cu servicii fixe (internet prin fibră, telefon fix, cablu) și convergente. Ulterior Telekom Romania Communications a fost redenumit în Orange Romania Communications, iar acum Orange Romania Communications va funcţiona ca subsidiară a Orange. Peste 80% din clienții TKR au fost migrați deja printr-o operațiune specială destul de complexă. Au fost rebranduite 55 de magazine, s-au făcut 1600 uniforme noi, s-au colantat 1726 mașini. S-a lucrat la pagini web, la aplicații, la clădiri de birouri, s-au făcut multe:

Acum Orange România este și mai puternic. Are 10.6 milioane de abonați mobili, 3 milioane de abonați pentru serviciile fixe și vând 1.4 milioane de device-uri pe an. Dacă înainte de achiziția TKR erau prezenți în 51% din gospodăriile din România, acum procentul se apropie de 60%. Au acoperire 4G pentru 98.31% din populație iar 5G-ul funcționează în 17 orașe.

România este a patra țară ca importanța pentru Orange, apropo. Și sunt și cel mai mare investitor francez din România. Luată la pachet cu Moldova, România aduce un pic mai mult revenue decât Belgia. Iată cum arată prezența lor în Europa:

Iată-i și în lume cum stau. Locul 5 în topul brandurilor franțuzești e mare lucru. După Louis Vuitton, Chanel, Hermès și L’Oréal, Orange e cea mai valoroasă companie de tehnologie din Franța.

Iar achiziția TKR i-a pus într-o poziție (și mai) favorabilă și în zona serviciilor B2B. Devin astfel unul dintre cei mai importați furnizori și integratori de servicii tehnologie pentru sectoarele public și privat din România. Au 5 data centere în țară, departamente de Cyber Security, lucrează cu o mulțime de vendori și au soluții de tip smart city implementate în 30 de orașe.

Care sunt planurile Orange de viitor?

Prioritatea lor numărul unu pentru 2022 este să devină “cea mai bună rețea sustenabilă convergentă din Europa”, implicit să fie alegerea numărul unu pentru servicii convergente și în România. Bine, este un plan măreț, care cel mai probabil va fi atins prin 2026.

Oferta convergentă pentru 2022

Practic acum am ajuns la lucrurile palpabile care ne interesează pe noi ca simpli clienți. Orange va lansa din 28 martie o ofertă convergentă sub umbrela Orange Love. Vor lansa în premieră un abonamenet nou de internet fix, Fiber (sau Fibra) 2000, care va veni cu viteze de până la 1.8 Gbps și un router cu WiFi 6 primit cadou. Pe lângă asta, servicii mobile, 12 luni de Orange Sport, HBO și HBO Max gratuit, o lună de 5G gratuit și un Smart TV Samsung de 43″ la 129 €. Pentru clienții deja existenți ai celor două companii, prețurile pornesc de la 8€, iar clienții loiali primesc câte 10€ reducere pentru fiecare an petrecut în rețea, la achiziționarea de dispozitive.

Prețurile afișate pe slide-ul de mai jos sunt pentru clienții noi. 10€ pentru fibră și TV, 16€ pentru fibră, TV și mobil.

Telekom Sport devine Orange Sport

Aceasta este o veste bună pentru iubitorii de sport. Telekom Sport nu moare, se transformă. Și va oferi în continuare conținut din Champions League, Liga 1 & 2, LaLiga, Serie A, handbal, rugby, F1, NBA sau WRC.

În concluzie, Orange mizează din plin pe convergență. De fapt asta este tendința și celorlalți operatori (bine, după posibilități). Din punctul meu de vedere, foarte bine. Mi-ar plăcea să plătesc o singură factură la toate serviciile și cred că din concurența pentru aceste contracte convergente se vor naște niște oferte foarte bune pentru clienți în perioada imediat următoare.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Cineva vinde mașina mea pe OLX (fără ca eu să știu)

By | March 24, 2022

Acesta este unul dintre pericolele de a avea o mașină populară și foarte dorită. Te trezești că îți dau prietenii mesaj și îți spun: “Hey, am văzut că ai pus mașina la vânzare pe OLX.”.

Moment în care tu zici tradiționalul “DAFUQ?!”

Și-ți trimit anunțul. Și te uiți la poze și ești șocat. Chiar e mașina ta!

Bineînțeles, cineva a decis să dea un anunț folosindu-se de pozele făcute de mine mașinii mele. N-a avut însă poze cu bordul, iar acolo a pus niște poze de la un alt Spring, al cărui meniu era în poloneză sau o altă astfel de limbă ciudată.

Bine, nu-i chiar același model. A noastră este o banală Dacia Spring. Modelul vândut de el este mult mai avansat. Este o Dacia Logan Stepway Dacia Spring Electric. Practic 2 în 1.

Și a pus anunțul și pe Autovit, cum se cuvine:

Evident, am făcut plângere la OLX și Autovit, le-am scris că vânzătorul se folosește de pozele mele. Moderatorii au șters ambele anunțuri. Până când zilele trecute mi-au dat din nou niște prieteni să mă întrebe de ce vând Spring-ul. Omul a recidivat:

O să-i fac din nou plângere și probabil că anunțurile vor dispărea, dar nu-i exclus ca pe viitor să mai apară anunțuri care folosesc pozele mele. Articolul despre Dacia Spring este unul dintre cele mai citite din istoria blogului. Și probabil că aceste fotografii apar destul de sus la anumite căutări în Google. Ce să-i faci, riscurile meseriei.

Altfel, Spring-ul este sănătos și voios, mulțumesc de întrebare. Are numere de înmatriculare permanente acum, am ieșit din iarnă, e un pic mai murdar decât în pozele de mai sus, i-a crescut autonomia, i-a crescut prețul (valuarea!). Zero lei dați pe carburant în ultimele 4 luni, zero probleme so far.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Panasonic GH6 s-a lansat în România

By | March 23, 2022

Panasonic GH6 este o cameră cu accent mai mult pe video, în format Micro Four Thirds. E genul de cameră pe care ți-o cumperi dacă faci bani din videografie și dacă depășești zona de videografie și ai o ușoară înclinație spre cinematografie. A venit cu un ușor delay după GH5 Mark II și deși la exterior este destul de similară, la interior sunt multe lucruri schimbate. GH6 filmează 10-bit 4:2:0 4K la 120fps, 10-bit 4:2:2 4K la 60fps și 10-bit 5.7K at 60fps și știe și până la 300 cadre pe secundă pentru slow motion. O altă noutate este înregistrarea audio pe 4 canale (2x Stereo).

Are display de 3″ rabatabil, cu touch screen, senzor nou de 25.2 megapixeli și un nou procesor de imagine (Venus Engine), care-ți permite să tragi 14fps cu autofocusul locked. În momentul de față este senzorul cu cea mai mare rezoluție de pe o cameră MFT. Are cooler intern pentru a-i permite să filmeze pe perioade mai lungi și stabilizare pe 5 axe. Panasonic GH6 este prima cameră din seria Lumix MFT care permite filmarea în V-Log și spațiu de culoare V-Gamut. Chestia asta le permite celor care o folosesc să filmeze imagini cu culori cât mai plate, păstrând toate informațiile de culoare din imagine, ceea ce ajută foarte mult la dynamic range în post-producție.

Prețul recomandat este de 10.899 lei numai pentru body sau de la 13.899 lei pentru un kit care include un obiectiv de 12-60 mm F2.8-4. Panasonic are și o campanie de Early Bird, inclusiv în România. Clienții care achiziționează o cameră LUMIX GH6 înainte de 30 aprilie 2022 pot primi GRATUIT un card Lexar® Professional CFexpres Type B GOLD Series de 128 GB și +1 an de extindere a garanției. Mai multe detalii găsiți aici.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Mai ştiţi când credeam că 3G este de ajuns? Iată de ce acum avem nevoie de 5G

By | March 22, 2022

Am fost acolo! Când dădeam bip-uri că nu aveam credit. Când nu existau smartphone-uri şi nici aplicaţii. Când reclamele spuneau că WAP-ul este viitorul. Când ne chinuiam să intrăm pe WAP de pe Ericsson T28s, doar ca să arătăm că putem (că altceva oricum nu prea aveam ce face). Când ne jucam Snake pe Nokia 3310.

Apoi a apărut GPRS şi HSDPA-ul. Apoi 3G. Şi totul s-a schimbat. Au apărut telefoanele cu touch screen. A dispărut Symbian şi au apărut iOS, Android, iar Microsoft s-a împiedicat şi a căzut cu Windows Mobile pe scări. Aveam aplicaţii, browsere de internet pe telefon şi puteam să ne uităm şi la poze pe Facebook. Şi credeam că asta este totul.

4G? Nu mersi, 3G este de ajuns pentru ce-mi trebuie mie. De ce ai vrea şi mai multă viteză? De ce ai vrea să te uiţi la video pe mobil? Cine face asta? YouTube? Pentru asta există WiFi.

Şi a venit şi 4G-ul. Şi acum zicem la fel. De ce am vrea 5G? Avem destulă viteză pe 4G. Ce ne mai poate oferi 5G în plus? Pe scurt … latenţă mai mică. Şi mult mai multe conexiuni simultan. Pentru că numărul de device-uri conectate la internet pe care le folosim a crescut foarte mult.

De ce ne-ar păsa de latenţă? Eu i-aş zice mai bine “lag”. Sau “viteză de răspuns”. Şi atunci aţi înţelege mai bine de ce avem nevoie de latenţă mică. Orice gamer ştie care este avantajul unei conexiuni cu latenţă cât mai mică. În cazul shooterelor înseamnă să vezi tu primul adversarul (şi să tragi primul). Dar, bineînţeles, latenţa nu este importantă doar la jocuri. Are nişte aplicaţii mult mai importante, în domenii precum agritech, orașe inteligente, mașini autonome, transport și logistică, e-health, securitate cibernetică, tehnologie verde şi multe altele.

Avem nevoie de 5G şi latenţă mică pentru a avea roboţi industriali care lucrează cu precizie cât mai mare, pentru maşini autonome care iau decizii mai rapid decât omul în caz de pericol, sau pentru operaţii de la distanţă, atunci când nu este timp ca pacientul să fie transportat în alt oraş sau în afara ţării.

Bătălia acum este pentru latenţă. Iar Orange a reuşit luna trecută o premieră naţională în acest sens. Au realizat primul apel de date de tip uRLLC (Ultra-Reliable Low Latency Communications) folosind rețeaua de tip StandAlone (5G SA).

Ce înseamnă asta în termeni umani? Au transmis pe reţeaua 5G dedicată (5G SA) date cu viteză super mare şi latenţă super mică. Au atins viteză de 1.4 Gbps cu latenţă mai mică de 5ms.

Şi sunt cu atât mai bucuros de această realizare când ştiu că testul s-a făcut în Orange 5G Lab din Politehnică, de către oameni pe care în parte îi cunosc.

De altfel, laboratorul Orange 5G este pus pe treabă. Au deja în lucru un proiect pentru siguranţă publică împreună cu SecurifAI, iar împreună cu Telios Care lucrează la o platformă de telemedicină.

Practic în acel laborator se dezvoltă multe dintre soluţiile şi serviciile pe care le vom folosi în viitor. Şi partea bună este că Orange sunt deschişi către colaborare cu oricine are o idee de implementat în acel laborator 5G: studenţi, cercetători, startupuri sau companii. Aşa că dacă aveţi o idee care bazată pe 5G, nu ezitaţi să îi contactaţi.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Am ieşit la o bere în metaverse şi un băiat a încercat să-mi vândă NFT-uri

By | March 22, 2022

Decentraland este un metaverse ca cel în stilul anunţat de Facebook cu surle şi trâmbiţe. Sau mai bine zis, în stilul celor care există deja de mult timp în Second Life, Roblox sau chiar Fortnite. Este un univers 3D care rulează în browser. Te poţi loga gratuit, e free to play, dar bineînţeles că poţi cumpăra diverse chestii (terenuri, obiecte, maşini) dacă ai un wallet. Pe care, bineînţeles, ar trebui să-l alimentezi cu bani reali.

Cum de am ajuns în Decentralant? M-a invitat Heineken la o conferinţă pentru lansarea unei beri virtuale. Dap, Heineken a cumpărat un lot de pământ în Decentraland şi a plătit pe cineva să construiască un club-sală-evenimente-berărie şi să programeze nişte NPC-uri. Dacă vreţi să vedeţi despre ce e vorba, vă puteţi loga aici.

Cum a decurs totul? În mail-ul cu invitaţia am găsit un link. Am dat click pe acel link către Decentraland. Am dat “Play as Guest” şi mi-am făcut un avatar ca la orice joc.

Pentru că nu exista opţiunea de a nu avea păr facial, am ales cea mai sexy mustaţă din selecţia disponibilă. Plus acei ochelari de soare. Plus maieu, pentru că se ştie că doar oamenii cu adevărat classy vin în maieu la conferinţe de presă. Mi-am ales şi un nume pe măsura mustăţii: Bosulescu.

Bun. După ce am creat avatarul, link-ul m-a teleportat direct în faţa clubului. Am vorbit acolo cu un bouncer NPC care m-a întrebat ce vârstă am, apoi m-a lăsat să intru.

metaverse romania

În club nu puteai face mare lucru. Erau mai multe persoanje acolo. Interacţionai cu diverse NPC-uri. Erau şi câţiva useri adunaţi. Unii căutau skin-uri şi diverse chestii gratis, alţii încercau să-ţi vândă NFT-uri pe principiul: “Pssst, băiatu’! Nu vrei un NFT d-ăla bun?” Hai că primul e pe gratis!”. În rest atmoferă ciudat-o-tristă.

În final am ajuns şi la etajul 2, unde era Thierry Henry pe scenă, care jongla cu mingea. Ulterior a rulat o conferinţă înregistrată. Pe care n-am prins-o, pentru că am dispărut un pic de la PC şi nu mă aşteptam să fie aşa de scurtă. Deh, am reuşit să întârzii la conferinţă şi în lumea virtuală, nu doar în cea reală.

M-am întâlnit cu Radu, Christina şi cu alte persoane cu care probabil că m-aş fi întâlnit şi în lumea reală, la o conferinţă reală. Am discutat chestiile uzuale de la conferinţe. “De unde vii? Ai găsit loc de parcare? Ce-ai mai făcut în ultimul timp? Ai văzut ce aiurea e îmbrăcat avatarul ăla?!”. Am discutat pe main chat, în română. Bănuiesc că am fost un pic lipsiţi de respect faţă de celelalte avataruri din jur, care mai discutau diverse chestii în engleză sau spanioleză.

La un moment dat cineva a aruncat cu bani în noi, văzând mustăţile noastre sexy şi crezând probabil că suntem lăutari.

Am inspectat şi berea. Heineken Silver virtuală. O bere cu “zero hamei, zero malţ, zero gust”. Doar pixeli. Un fel de glumiţă mult prea complicată la adresa metaversului.

Şi cam asta a fost. Un fel de “heh, a fost simpatic, dar sper să nu mai fac asta prea curând”. Am ieşit fără resentimente şi fără să explorez mai mult restul universului.

Apropo, deşi Decentraland rulează în browser şi grafica nu e chiar next-gen, mi se pare că este prea mâncător de resurse. La birou frama pe un laptop cu un umil Core i7 vechi de aproape 10 ani. D-abia dacă se mişca bine pe laptopul meu de acasă, cu RTX 2060. De asemenea, nu merge de pe telefon. Mi se par nişte probleme destul de mari pentru viitorul acestui univers.

Da, metaverse-ul nu este pentru mine. Însă cred că îi înţeleg strategia lui Mark Zuckerberg. Ştie că utilizatorii de Facebook îmbătrânesc şi nu are cum să mai aducă utilizatori tineri pe platformă, că ăştia mici se joacă şi socializează în Fortnite. Aşa că planul lui este să le construiască propriul joc şi să-i ademenească de mici, pentru ca apoi să îi convertească la religia Facebook şi să le arate postări cu pisici şi Fake News.

În fine, sper să nu-i reuşească planul şi să dea un mare fail cu el, cum a fost şi cu Libra. Că ce-i prea mult Facebook strică.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

CFR Călători anunţă că biletele de tren se pot cumpăra acum din aplicaţie!

By | March 18, 2022

Oameni buni, trăim un moment istoric. Mie nu îmi vine să cred. Un pas mic pentru civilizaţie. Un salt uriaş pentru CFR Călători.

Da, CFR Călători, cei care au pus un webcam pentru a filma mersul trenurilor şi a-l pune online.

Aplicaţie. Android. iOS. Bilete. Plată. Din aplicaţie.

Nici nu trebuie să printezi biletul. Primeşti un cod pe care i-l arăţi naşului când vine în control.

Ba chiar aplicaţia face mai multe!

Notificări push pentru când vine trenul! (sper că nu vor veni şi notificările cu întârziere)

Sugestii de staţii de tren pe baza locaţiei telefonului.

Recunosc, pentru mine e mult de procesat. Probabil şi pentru CFR Călători.

Ce urmează?!

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook