Author Archives: Marius

Carrefour integrează o soluţie de la Innovation Labs în magazinul din Băneasa

By | April 1, 2022

V-am mai spus că <3 Innovation Labs. Este o competiţie unde se înscriu mai multe startup-uri din domeniul tehnologiei şi unde cele mai bune idei sunt finanţate sau cumpărate şi implementate de sponsori. Am văzut pornind de acolo multe idei bune pe care Orange deja le-a integrat, iar acum vine rândul Carrefour, un alt mare sponsor al evenimentului, să integreze idei.

Soluţia este furnizată de AiSA (Artificial Intelligence Space Analytics) şi la prima vedere pare destul de simplă. Anumiţi angajaţi Carrefour vor primi brăţări, iar la rafturi se vor monta tablete. Când clienţii vor avea nevoie de ajutor, vor folosi tableta pentru a chema un angajat. Mi se pare o soluţie mult mai elegantă şi mai eficientă decât cea a celor de la Mega, unde un angajat cu o tabletă în mână se plimbă random prin magazin, te spionează şi apoi când ai un moment de cumpănă, sare din spatele tău şi te întreabă “Vă pot ajuta cu ceva?!”.

Spuneam că pare simplă, dar în realitate poate fi ultra complicată în spate. Ar putea să fie doar o alertă pe brățară sau cu un smart watch ar putea inclusiv să dea cea mai rapidă rută către acel client, în funcţie de poziţia angajatului “pe hartă”.

În principiu pentru început vor fi cinci zone unde vor fi tablete: electrocasnice mari și mici, audio-video, puericultură, zona de articole sezoniere și cea de vinuri. Proiectul debutează azi și ține două luni. Sper ca această soluţie să le uşureze viaţa şi angajaţilor, ca să nu se mai plimbe la întâmplare printre rafturi.

Mă bucur când văd astfel de soluţii puse în practică. Innovation Labs mi se pare cel mai bun loc în care ai putea să te duci dacă ai un startup şi vrei să obţii finanţare.

Şi apropo, Carrefour bagă tare pe digital și inovație. Când am fost ultima dată la magazinul de la Băneasa am văzut că au transformat majoritatea caselor în case self-service, iar la Carrefour Market-ul de lângă mine efectiv nu mai există decât case self-service.

Ah, și dacă urăsc ceva cu pasiune sunt aceste dispozitive de la raft care îți zdrăgăne în față un produs, îți dau flash-uri și îți pun și un cântecel sau un mesaj, când te apropii de raft:

Ah, și vitrinele alea cu bere de la Mega, ale căror uși se deschid automat când treci pe lângă ele. Și se deschid și se închid de 100 de ori în fața ta până să te hotărăști ce bere vrei.

În rest, da, yey pentru inovație!

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Cam ăsta este “respectul” ruşilor faţă de România

By | March 31, 2022

De săptămâna trecută am dat follow ambasadei Rusiei în România şi am început să le trollez toate postările. Pe principiul “nu pot postacii lor să pupe în … cât putem noi să trollăm”.

Pe viitor sper să nu cumva să mă arunc de la balconul subsolului sau să mă împiedic pe scări. În fine.

Iată ce a postat astăzi contul oficial al Ambasadei Rusiei în România, cu citat de la tovarăşul Valery Kuzmin, omul despre care apar în ziare româneşti titluri precum “Excelenţa Sa, Valery Kuzmin”:

Link aici.

Declaraţia arată nivelul de respect pe care îl au ruşii faţă de noi. Aşa ne percep ei pe noi şi drept urmare aşa ni se adresează. Ca un stăpân unui subaltern. Cam ăsta-i nivelul faimoşilor “diplomaţi” ruşi.

Şi această declaraţie vine la adresa României, o ţară care din punctul meu de vedere nu a fost atât de fermă şi atât de dură împotriva Rusiei pe cât mi-aş fi dorit.

Dacă ficusul nostru ar avea sevă în frunze, ar fi trebuit să-l cheme de urgenţă pe tovarăşu’ Kuzmin pân’ la Cotroceni, să explice mai bine ce a vrut să spună prin această declaraţie. Şi apoi informat că din moment ce statul Român nu mai are bani să achite încălzirea pe gaz de la vila de protocol a Excelenţei Sale, va fi mutat într-un apartament de lux din Ferentari, unde încălzirea este mai ieftină.

Eu i-am transmis lui Kuzmin, că Stăpânul său, domnul Putin, se poate folos de tezaurul României care a ajuns la Moscova pentru a achita gazul pe mai mulţi ani. Şi că dacă-i mai rămân bani, poate să-i cumpere chiar şi o ciorbă domnului Kuzmin, că la cum vorbeşte, pare cam nemâncat.

Dacă pe viitor se vor mai detensiona relaţiile şi veţi vedea din nou, parteneriate, investiţii ruseşti în România şi “relaţii biltareale”, să ştiţi că de fapt asta este atitudinea ruşilor faţă de România. Aşa a fost din totdeauna şi aşa va fi mereu.

Eu o să beau mai puţin ceai în lunile ce vor urma. You never know…

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Ne-am montat boiler (la bloc) pentru că stăm în Aviaţiei

By | March 31, 2022

V-am mai spus cum nu am avut niciodată probleme cu apa caldă sau căldura până să renovăm, iar după ce am renovat am stat vreo 2 săptămâni fără apă caldă. Şi de atunci avem întreruperi frecvente. Cam o dată la 1-2 săptămâni rămâne juma’ de cartier fără apă caldă şi căldură.

Ultima dată am stat vreo 5 zile fără apă caldă şi căldură. Cu căldura e ok, blocul este reabilitat, se păstrează destul de bine temperatura. După 3 zile tot aveam vreo 23 de grade în camere. Plus că rezolvăm treaba cu convectorul “smart”. Doar că fără apă caldă, viaţa e pustiu.

Şi cum costurile la gaze oricum s-au cam apropiat de cele la energie electrică, am zis “yolo” şi am cumpărat un boiler. Am luat un Ariston Velis Evo 80. De fapt noi voiam un instant, dar m-a convins instalatorul să iau un boiler, pentru că instantul n-ar fi făcut faţă la ce aveam noi nevoie şi montajul era oricum cam la fel de complicat ca în cazul boilerului.

Nu voiam un boiler din două motive. În primul rând din cauza spaţiului pe care îl ocupă şi în al doilea rând pentru că “legenda spune” că dacă nu-l foloseşti periodic se strică, iar un instant ar fi fost o invesiţie mai mică deci şi un risc mai mic.

Totuşi, acest boiler este destul de subţire, iar forma lui paralelipipedică mi-a plăcut mai mult şi se potrivea la fix unde voiam să-l punem, aşa că am rezolvat problema spaţiului. Iar în privinţa utilizării, întreruperile dese ne spun că o să-l folosim des.

Montajul este făcut în aşa fel încât să îl putem cupla când opreşte CMTEB apa caldă şi să-l stingem când vine apa caldă. L-am pus în partea dreaptă a peretelui pentru ca în dreapta să punem un dulap care să mascheze și acele țevi și în final să arate și mai unitar.

UPDATE: Mi s-au cerut detalii despre montaj. S-a făcut într-o zi de week-end şi a durat vreo două trei ore. Montajul costă undeva în jurul a 700 de lei, dar instalatorul mi-a făcut o reducere, aşa că am rezolvat cu totul până în 2.000 lei.

De ce l-am ales tocmai pe acesta?

Pentru că este mai nou şi gândit un pic mai inteligent decât cele în formă de butoi. Acesta are două rezistenţe independente care încălzesc două rezervoare de apă. Rezistenţele au fiecare câte 1.5 kW şi nu merg în paralel. Asta se traduce într-un consum mai mic de curent şi durată mai mică de încălzire. Scrie în specificaţii că durează 50 de minute până poţi să faci primul duş, şi chiar aşa este. Ba chiar are şi un mod în care reţine în ce intervale foloseşti apa caldă, astfel încât să ştie când s-o facă să fie caldă şi deci să economisească şi mai multă energie. Singura menţiune este că trebuie să-l foloseşti timp de o lună pentru asta.

Păreri până acum?

Este și silențios 100%. Habar n-am, poate ca așa sunt toate boilerele, dar eu am fost stresat cu acest aspect, pentru că l-am montat în baia de lângă dormitorul nostru. Și dacă ar fi făcut zgomot, s-ar fi auzit noaptea.

Am ales modelul “de 80”, care în realitate are 65 de litri. Nu am vrut modelul “de 100” (care are 80 de litri), pentru că n-am vrea să-l folosim chiar foarte des, iar o capacitate mai mare ar însemna o capacitate mai mare care trebuie încălzită, deci consum mai mare. Pe cutia acestuia scrie că-i potrivit pentru baie + bucătărie la o familie cu trei adulţi şi un copil.

boiler ariston velis 80

Discutabil. Eu aş zice să nu vă bazaţi prea mult pe această imagine. Ce pot să vă spun este că îl ţinem setat la 70 de grade şi după ce fac eu o baie, fără făcut economie şi cu umplut juma’ de cadă, temperatura scade la 40 de grade. Deci cred că teoretic ar mai fi pentru încă o baie mai light şi rapidă.

De ce-l ţinem la 70 de grade? La temperatura asta dacă dai drumul la robinet pe cald te opăreşti direct. Noi ţinem robinetul pe la jumătatea cursei de apă rece pentru a avea apă caldă. Îl ţinem pe 70 de grade tot “legenda spune” că e mai bine să-l ţii setat la o temperatură mai mare, pentru că astfel vei consuma mai puţină apă per total când o amesteci cu cea rece şi deci ar fi mai eficient/economic. Altfel, dacă l-ai ţine pe 40 de grade, când dai drumul la apă caldă goleşti o cantitate mai mare din boiler şi deci acesta va face “efort” mai mare să încălzească.

Nu ştiu dacă această ipoteză este corectă. L-am montat de două săptămâni. Nu ştiu deocamdată cât consumă. Poate în timp o să montez o priză smart şi o să monitorizez consumul şi o să compar între cele două teorii.

Cam atât deocamdată. Având în vedere că preţul gazelor s-a apropiat de cel al curentului, în caz că nu v-aţi pus deja centrală pe gaz şi plângeţi după apă caldă, cred c-o rezolvaţi mai uşor cu un boiler.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Am văzut Matrix Resurrections pe HBO Max

By | March 30, 2022

L-am văzut din ipostaza unui fan Matrix. Mi-a plăcut filmul, dar nu-l văd ca pe un Matrix 4 ci mai degrabă ca pe un omagiu adus primelor trei filme.

Fiecare scenă din film pare de fapt un spinoff al unei alte scene din primele 3 filme. A fost încântător şi în acelaşi timp uşor dubios să am flashback-uri la fiecare scenă şi să mi le aduc aminte la virgulă pe cele din filmele vechi, cu tot cu numele vechilor personaje şi cu replici.

De la Matrix Resurrections au lipsit x lucruri pentru a-l face un film demn de franciza Matrix:

În primul rând bătăile au fost foarte prost regizate. Sau nu neapărat prost regizate în Matrix 4, ci foarte bine regizate în Matrix 1-3. În Matrix 4 n-a mai fost acelaşi coregraf şi s-a văzut.

În al doilea rând, nu a avut intrigă deloc. Nu a avut momente cheie, nu a avut răsturnări de situaţie. Toată lumea ştia ce o să se întâmple de la început până la final. Nu ne-a surprins nimic. Plus că s-au ales rezolvări foarte simple pentru toate scenele. Scoate Neo scutul lui Captain America şi s-a rezolvat situaţia.

Ok, n-ai plot, dar în Matrix 1-3 au fost foarte multe probleme filozofice exemplificate. Dă-ne măcar asta, domnu’ doamna regizor!

Nu a avut nimic nou din punct de vedere tehnic. Matrix a fost filmul care a inventat bullet time. Nu doar că Matrix 4 n-a venit cu ceva nou, dar mi se pare că nici bullet time-ul nu a fost pus în evidenţă #cumsecuvine în Matrix 4.

Nu în ultimul timp, filmul nu a avut muzică. Soundtrack-ul de la Matrix 1-3 a fost o capodoperă. Rammstein, Rage Against The Machine, Rob Zombie, Deftones, Linkin Park, Marilyn Manson, P.O.D. Nu poţi să vii la Matrix 4 doar cu un cover după RATM la final. Pare că nici măcar nu s-au străduit.

Also nu mă pot obişnui deloc cu Keanu cu păr lung şi barbă.

În concluzie, da, chiar şi în ciuda celor de mai sus, nu-mi pare rău că m-am uitat la film. A avut actori buni (Morhpeus-ul nou şi-a făcut treaba, Agent Smith-ul nu), supradoză de efecte speciale şi multe throwback-uri. Dar mai degrabă m-a făcut să vreau din nou să văd vechile filme.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Disney+ în România – preţurile şi data de lansare au fost anunţate

By | March 29, 2022

Iată că în sfârşit, după ce avem Netflix, HBO Max, Amazon Prime (oarecum) şi informaţii despre SkyShowTime, s-a gândit şi Disney+ să facă anunţul oficial. Astfel, românii au practic acces la toate platformele de streaming importante. Ehm… sorry Apple TV+.

Data de lansare pentru Disney+ în România

Disney+ era deja confirmat în România pentru anul 2022, dar nu se ştia exact data lansării, ci doar că va veni în “mid 2022”. Acum se ştie şi data lansării, iar aceasta este 14 iunie. Cam târziu dacă mă întrebaţi pe mine. Dar totuşi înaintea Apple TV+ 😀

Serviciul va fi disponibil direct în browser sau prin aplicaţie, la fel ca în cazul celorlalte şi vor putea fi vizionate până la 4 fluxuri simultane. Utilizatorii pot crea 7 profiluri diferite şi pot face download-uri nelimitate pe 10 dispozitive.

Ce filme sunt pe Disney+?

Disney+ aduce toate producţiile Disney, Pixar, Marvel, Star Wars şi documentare de la National Geographic, precum şi producţii reunite sub umbrela STAR, care la rândul ei adună din librării adiacente Disney.

Sunt multe filme de văzut. De la animaţiile clasice de la Disney la Toy Story, Cars, Finding Nemo, Ice Age-uri sau Wall-e, Frozen şamd. Am luat acum titlurile la trecut în revistă Disney şi Pixar şi m-a cuprins un pic nostalgia 🙂

Sunt bucuros şi pentru conţinutul de la Marvel (Shang-Chi, Moon Knight) şi de la Star Wars: Mandalorian, Book Of Boba Fett, Obi Wan Kenobi care se va lansa în curând.

Comunicatul menţionează şi de anumite titluri care vor fi “IMAX Enhanced”. Sunt curios cum vor fi. Dacă vor avea ceva în plus faţă de calitate 4K şi sunet foarte bun.

Preţuri Disney+

Preţurile sunt în linie cu celelalte servicii de streaming. Abonamentul va fi 29.99 lei pe lună sau 299 pe an. Ceea ce înseamnă că va fi un pic mai ieftin decât Netflix, dar mai scump decât HBO Max. Vom vedea în ce măsură Disney+ va reuşi să se strecoare printre Netflix şi HBO Max. Cred însă că va fi adoptat mai ales de cei care au copii mici. Plus fanii Marvel şi Star Wars.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Nu înţeleg fascinaţia pentru genţile Guess

By | March 29, 2022

Ştiu, articolul ăsta mergea mai degrabă pe un blog de feminin de fashion.

Văd foarte multe femei cu geantă Guess. Poate am eu o problemă că le recunosc prea uşor, dar mi se pare uşor de recunoscut, cu acel triunghi echilateral în care este desenat logo-ul Guess şi semnul întrebării. Bine, şi mai au şi acel logo cu două litere G, pentru care au fost daţi în judecată de Gucci.

Mie brandul Guess nu prea îmi spune nimic. I did the research. E un brand american relativ nou fondat, prin 1981. De la început l-am văzut ca pe o copie de Gucci, iar în urma procesului Gucci m-am convins că nu sunt singurul care a fost de această părere.

Văd că s-au apucat să copieze şi Louis Vuitton. Sunt multe genţi Guess maro, cu logo-ul Guess auriu replicat de sute de ori drept pattern. Mi se par oribile. În general hainele care au logo-ul producătorului cât mai opulent mă deranjează.

E ca şi cum tu ai plăti pentru ca producătorul să te folosească drept reclamă umblătoare. Serios, de fiecare dată când văd pe cineva cu un logo mare pe tricou, mă gândesc la cei pe care-i vedeam în filmele americane din anii ’90 cum se plimbau prin New York sau alte oraşe aglomerate cu un panou publicitar băgat pe cap, pe care erau reclame faţă-verso.

Revenind la genţile lor. Nu mi se par nici că au cel mai reuşit design. Priviţi această geantă Guess de exemplu:

geantă guessPare o sacoşă de rafie în miniatură cu toarte de crocodil. Da, ştiu, ratan, vară, ţinute cu rochii vaporoase. Nu. Paporniţă în miniatură. Pentru praz.

Şi dacă tot suntem la acest capitol, fetelor, nu înţeleg genţile astea de mână/cot. Faţă de genţile de umăr, genul acesta de geantă înseamnă că persoana care o poartă are întotdeauna o mână ocupată. Văd multe tipe pe stradă care merg cu geanta pe încheietură şi cu telefonul în mână. Dacă vrei să cauţi ceva în ea, nu ai cum să foloseşti ambele mâini, decât dacă o pui pe ceva. Deci dacă stai, că din mers e mai greu. Serios, de ce ai vrea aşa ceva?

Mai vreţi? Priviţi această geantă:

Din baretă îmi dau seama că e de pus la încheietura mâinii. Pare ca şi cu mai merge cu un porcuşor de guineea în jurul încheieturii.

În fine, poate nu înţeleg eu moda. Sau poate pur şi simplu nu-mi plac genţile Guess. Şi nici nu cred că are rost să mă apuc să vorbesc despre tricourile lor bărbăteşti cu triunghiul mare cât tot tricoul.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Mii de oameni din toată lumea au stat sâmbătă la cozi mai mari decât cele de la produsele Apple pentru a cumpăra un ceas Swatch x Omega

By | March 28, 2022

Mai ţineţi minte de Swatch? Este acel brand de ceasuri care face ceasuri plasticoase şi care erau cool “pe vremuri”, înainte să apară Fossil, Police, Diesel & Co. şi să le fure din cota de piaţă pentru ceasurile ieftine.

Bănuiesc că nu aţi mai auzit de ceva vreme de Swatch. Ei bine, cu toate astea, mii de oameni din toată lumea au stat sâmbătă la coadă să cumpere un nou model de Swatch.

Ce are acest ceas atât de interesant?

Este un ceas produs în parteneriat cu Omega, care este un brand de lux. Este practic un model low cost, cu baterie, al unui model legendar de la Omega. Este vorba despre o variantă cu baterie de la Omega Speedmaster (Moon Watch), primul ceas care a fost purtat vreodată pe lună. Varianta produsă de Omega este mecanică şi costă aproximativ 6.000 €. Varianta produsă de Swatch este aproape identică la exterior cu Omega, doar că este din bioceramică plastic, iar în interior are un mecanism cu baterie.

Cât costă Swatch x Omega Speedmaster?

Modelul este branduit Omega x Swatch, iar pe cadran mai apare şi denumirea de “MoonSwatch”. Un joc de cuvinte foarte amuzant. Este disponibil în 11 variante, denumite drept “misiuni”. Mission to the Sun, Mission to Moon, Mission to Uranus… Costă 250 de euro şi nu a fost vândut decât în anumite magazine Swatch.

Omega şi Swatch fac parte de fapt (alături de multe alte branduri) din acelaşi grup orologer, denumit Swatch Group. Această colaborare este însă unică în lumea ceasurilor. Este ca şi cum Volkswagen ar face o maşină care ar arăta ca un Lamborghini, dar cu performanţe de VW şi preţ de VW.

Practic nu ştii dacă de fapt cumperi un Omega foarte ieftin sau un Swatch la preţ dublu.

Am vrut şi eu unul…

De fapt îmi plăceau chiar 2-3 modele. Mission to the Moon, evident, pentru că aşa este originalul de la Omega (foto 1). Dar n-aş fi zis nu nici la Mission to Neptune (foto 2) sau Mission to Jupiter (foto 4).

Aşa că am rugat un prieten să treacă pe la un magazin din Zurich şi să îmi cumpere şi mie un model. Mă aşteptam ca în Elveţia oamenii să fie imuni la ceasuri şi să fi văzut totul în materie de marketing şi ceasuri.

Prietenul meu a fost la magazin la prima oră, iar coada arăta aşa:

Erau oameni veniţi cu sandwich-uri la ei.

N-avea rost să stea la acea coadă, aşa că a mai încercat la un alt magazin Swatch, din aeroport. Aici coada era mai organizată, aşa că a putut estima undeva pe la 300 de oameni:

Ulterior am vorbit cu nişte prieteni din Londra, să văd cum se prezintă situaţia la ei. În Londra situaţia era cam aşa:

Iată şi o postare de pe reddit în care trecătorii povestesc ce s-a întâmplat în Londra. Unii chiar au crezut că era vorba despre o lansare a vreunui produs Apple 🙂

Pe scurt, Omega şi Swatch au reuşit să genereze hype peste noapte. Mi se pare cu atât mai impresionat cu cât ceasurile nu au fost anunţate decât cu 2 zile înainte. E o manevră care cred că ar trebui inclusă în manualul de marketing.

Nu am reuşit aşadar să cumpăr un MoonSwatch 🙂 Însă mă consolez cu ideea că ceasurile nu sunt ediţie limitată, deci se vor mai produce unităţi noi. Zvonurile spun că vor intra şi la vânzare online începând cu săptămâna viitoare. M-aş bucura să fie aşa, pentru că altfel cele care s-au cumpărat sâmbătă vor fi vândute pe internet la preţuri ridicole.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook