Author Archives: Marius

Starlink se aproprie și mai mult de România

By | March 18, 2022

În toată agitaţia generată de războiul de lângă noi, mi-a scăpat ştirea care spune că Starlink a fost autorizat în România de ANCOM. Zvonurile erau de anul trecut, dar acum practic avem confirmarea.

Orice operator de servicii de telecomunicaţii de pe teritoriul ţării noastre trebuie mai întâi autorizat de ANCOM. Iar această autorizare înseamnă că practic Starlink a primit licenţă pentru a opera în ţară. De altfel dacă intraţi pe site-ul Starlink şi introduceţi o adresă din Bucureşti, aflaţi şi care este data preconizată de lansare:

starlink romaniaUPDATE: Starlink este live de astăzi, 8 aprilie, în România. Am mirosit eu ceva, chiar dacă pe site-ul lor scria 2023 🙂

Cât costă abonamentul lunar la Starlink?

Mult. Cam 99$ pe lună. Mai întâi trebuie să faci un depozit de 99 de dolari, iar ulterior va trebui să achiziţionezi tot echipamentul, care costă 500 de dolari (din care se scade depozitul). După ce ai făcut asta, nu vei plăti lunar decât 99 de dolari.

Ce viteză oferă Starlink?

Mică. 150 Mbps download şi 25 Mbps upload. Posibil să crească la 1Gbps însă în timp şi probabil doar în anumite zone.

Da, Starlink este scump şi viteza este mică, dar avantajul serviciului este de fapt că te poţi conecta la el de absolut oriunde. Din deşertul din California şi până în cine-ştie-ce vârf de munte izolat din România. Bănuiesc că se vor găsi utilizări şi în România. Probabil cabane sau pensiuni din vârf de munte, unde internetul pe fir n-ar ajunge niciodată iar datele mobile nu există. Costul poate deveni şi mai digerabil dacă este împărţit la mai mulţi utilizatori. Şi un alt avantaj ar putea veni din faptul că poţi strânge echipamentul (care de fapt e doar o antenă parabolică) şi poţi pleca oriunde cu el.

UPDATE: No you can’t! E geoblocked.

Sunt curios cum va merge şi ce bază de utilizatori vor avea în România. Că în SUA este mai uşor de vândut. Acolo e ţara mai mare, mai multe zone remote, internet mai prost per total şi costuri mai mari pentru acel internet mai prost. Dar noi avem o ţară mai mică unde internetul are deja viteză foarte mare cu preţuri foarte mici.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Panasonic are o idee bună pentru un cuptor 4 în 1

By | March 17, 2022

Pe lângă cuptorul electric, noi avem şi un Tefal Optigrill, şi un air fryer şi un slow cooker şi un multicooker (care-i cam fail). Şi pe lângă asta, mai băgăm şi legume la abur într-o oală pe plită.

Acum mă gândesc şi eu că par prea multe electrocasnice în bucătărie dar cumva fiecare are scenariul specific de utilizare. Cuptorul mare îl folosim pentru fripturi mai mari, atunci când avem 2-3 tăvi de legume de băgat sau un dovleac întreg. În restul timpului folosim air fryer-ul pentru bucăţi mai mici de carne sau legume (de exemplu pentru două mere sau un piept de pui, o bucată de somon şamd). Slow cooker-ul îl folosim o dată la două săptămâni, când avem chef de un curry, coaste fragede, pulled pork, chilli con carne sau pulled chicken. Optigrill-ul îl folosim atunci când vrem ceva cât mai apropiat de gustul de grătar. Pentru arrosticini sau pentru frigărui de pui de la o măcelărie de lângă noi.

Cel mai puţin folosit este multicooker-ul. Este un model de la Heinner, primit cadou. E o combinaţie de tigaie + oală cu presiune. Am încercat să-l folosim ca să steam-uim nişte legume dar a durat muuult mai mult decât dacă le-am fi făcut la abur iar gustul a fost aproape inexistent. Mă uitam la review-urile aluit multicooker pe eMAG şi îl lăudau oamenii ca pe Mesia. Poate nu ştim noi să-l folosim.

Dar cred că nu sunt singurul care şi-ar dori mai puţine electrocasnice în bucătărie. De fapt nu neapărat mai puţine electrocasnice ci mai degrabă mai mult spaţiu. Iar trendul producătorilor de electrocasnice este de a grupa mai multe din aceste electrocasnice în una singură.  Chiar scriam aici pe blog când am fost la IFA în 2017, că cel mai mult m-au impresionat nişte cuptoare. Era vorba despre un cuptor denumit Dialogic de la Miele şi despre un cuptor 3 în 1 de la Panasonic. Iată cum arăta în interior:

Între timp acel cuptor 3 în 1 de la Panasonic s-a transformat în cuptor 4 în 1. Pe numele său de cod Panasonic NN-DS59N. E micuţ, cam cât un cuptor cu microunde şi poate fi folosit pentru a prepara alimente prin 4 metode diferite de gătire – la abur, în cuptor (încălzitor sus-jos), pe grătar și în cuptorul cu microunde. Aşa arată:

cuptor panasonic 4 in 1

Mi se pare interesantă partea de steamer. Are undeva un rezervor unde poţi turna 600 de mililitri de apă. Mi se pare un pic ciudat să torni apă în cuptorul cu microunde (că aşa arată), dar avantajul este că poţi face genul acela de orez perfect în stil asiatic, fără să ai probleme că se lipeşte dacă-l uiţi un pic mai mult pe plită. Iar funcţia de “aburire” poate fi combinată cu cea de cuptor sau grill. Deci ataci mâncarea în două moduri de-o dată.

Nu are platan din acela care se roteşte şi nu are nici “marea rezistenţă” în tavan. Adică elementul care se încălzeşte de fapt la cuptoarele cu grill (şi e foarte greu de curăţat). Tava se poate băga la maşina de spălat, pereţii interior sunt din inox (nice!) şi are 4 programe de curăţare automată. Chiar am râs când am citit specificaţiile şi am văzut că unul dintre ele se numeşte “Cavity Cleaning”. Poate nu-i cel mai potrivit nume :)) Oricum, teoretic ar trebui să fie foarte uşor de curăţat.

 

În rest, are 1100W cu inverter şi 27 de litri. Mi-aş cumpăra aşa ceva. Încă nu ştiu preţul, dar probabil că va costa mult mai mult decât un simplu cuptor cu microunde. Caz în care planul meu este să aştept până când acest cuptor va deveni 7 în 1 – cuptor, grill, cuptor cu microunde, steamer, blender, maşină de spălat vase şi hotă 😀

UPDATE: Am aflat şi preţul. 2999 lei. Not bad. Nu ştiu de ce, dar mă aşteptam la mai mult.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Şi guvernanţii noştri au rude la Kremlin

By | March 16, 2022

Guvernanţii noştrii au un talent ieşit din comun din a face totul în favoarea lor. Băi, dar totul. Când se cere Comisia Europeană să facem ceva, nu-i urgent. Trebuie dezbătut, trebuie gândit. Practic putem să amânăm la nesfârşit. Putem să ajungem până şi în procedură de procedură de infringement. Poa’ să facă CE ce-o vrea, noi nu facem ce vor ei, când vor ei, da?

Până când UE cere ceva ce tangenţial ar putea fi în beneficiul politicienilor.

UE a cerut să ne apărăm de propaganda rusă mai bine? Sigur! Acum trebuie făcut. Instant! Cât mai repede. Facem o platformă care să detecteze mesajele de dezinformare venite pe filiera Kremilin. Şi dacă tot suntem aici, facem în aşa fel încât să le blocăm mesajul tuturor celor care asociază Guvernul, președintele și premierul cu corupția ori incompetența. Că practic ăştia sunt şi ei tot ruşi, nu?! Că românii sunt foarte mulţumiţi de guvern. Nu ai cum să te plângi de guvern decât dacă vrei să dezinformezi, nu?

Ah, a scris Profit.ro şi a aflat toată presa?! Noi nu am vrut niciodată aşa ceva, pe cuvântul nostru! Citiţi reacţiile ulterioare de aici. Ludovic Orban reacţionează. Ciolacu reacţionează. Cîţu reacţionează. Guvernul anunţă că de fapt respinge orice fel de cenzură. “Nu, nu am vrut noi aşa ceva niciodată! Este o neînţelegere!”

Bun, trece săptămâna, s-au calmat spiritele cu asta, vine o nouă săptămână. Ce facem? Încercăm pe altă parte.

Parlamentul incriminează delictul de opinie. Instigarea la ură pe criteriul apartenenței politice, pedepsită cu închisoare până la 3 ani. “Practic, orice critică mai substanțială pe care un cetățean obișnuit sau un jurnalist o va aduce unui politician sau unui partid politic va putea fi considerată infracțiune și pedepsită cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani”, a declarat Mihai Badea.

Practic dacă spui  “PSD, ciuma roşie”, un judecător poate decide să te bage la închisoare. Ca pe vremea lui Ceauşescu. Exact ca peste drum, la tovarăşu’ Putin, care acum demarează o “operaţiune specială” în Ucraina. Nicidecum un război. Că dacă eşti din Rusia şi spui că-i război, te saltă băieţii lui de pe stradă.

Bineînţeles, lumea se revoltă din nou. Dacă Iohannis promulgă legea asta, ar înseamna să ne întoarcem la comunism. Ce spune Laura Vicol (PSD), cea care ar fi introdus acest amendament? “Nu e amendamentul meu, aşa a venit de la Senat” (se pare că chiar nu l-a introdus ea). Nu, noi nicidecum nu ne gândeam la cenzură sau puşcărie pentru cei care ne fac hoţi. Nu … noi doar transpunem o decizie-cadru a Comisiei Europene. Că dacă nu transpunem e grav, se supără Comisia Europeană pe noi. Intrăm în procedură de infrigement!

Ah, dar pentru că suntem coşul de gunoi al Europei nu se supără UE pe noi, nu? Pentru că suntem în urmă cu colectarea selectivă, pentru că se ard deşeuri necontrolat, pentru că avem cele mai multe decese în trafic nu trebuie să ne grăbim să facem ceva, nu? Pentru asta nu intrăm în procedură de infrigement. Trebuie să ne grăbim să cenzurăm social media şi să băgăm la închisoare jurnaliştii care ne fac corupţi. Astea sunt priorităţile.

Şi sunt convins că dacă stai să descoşi, ăştia doar dau vina pe UE.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Prima maşină electrică produsă în România va fi un Ford

By | March 14, 2022

Pe cât de mult îmi place Dacia Spring, trebuie să recunosc că mi-ar fi plăcut şi mai mult să mai ştiu că este produsă în România. Se pare însă că prima maşină electrică produsă în România nu va fi o Dacia, ci un Ford. De fapt va fi nu unul, ci trei modele electrice produse în România.

Ford a anunţat că fabrica de la Craiova va fi preluată de joint-venture-ul Ford Otosan, care va veni cu know-how-ul necesar pentru a dezvolta şi mai amplu partea de vehicule electrice. Dacă totul merge bine cu aprobările, fabrica va trece la Ford Otosan până la sfârşitul anului 2022.

Care sunt cele trei modele electrice produse la Craiova?

Mai departe, Ford va produce la Craiova trei modele noi. Care vor fi acestea? O versiune electrificată a vehiculului utilitar ușor Ford Transit Courier. Adică o versiune electrică a modelului de mai jos (bănuiesc că fără racing stripes):

ford transit courier romaniaO versiune electrică a modelului Ford Tourneo Courier. Adică a modelului de mai jos:

ford tourneo courier romaniaŞi nu în ultimul rând … o versiune electrică a celui mai bine vândut model Ford în 2021 în Europa. Ford Puma Electric!

Ford Puma este o maşină foarte mişto şi mă bucur foarte mult că după prima maşină mild hybrid produsă în România, vom avea şi o versiune electrică, ce va fi produsă tot în România. Avem un model în familie şi suntem foarte mulţumiţi de ea.

Bineînţeles, aştept şi criticile ulterioare, care vor spune că “nu e ce trebuie”, “de fapt nici nu e Ford, e o maşină turcească”, “de fapt nu e nicio piesă produsă aici” şi eventual “mai vorbim când va avea autonomie 800 de km, că atât zic eu că trebuie să aibă o maşină electrică”. Plus celebrul: “dacă vin ruşii cu tancurile, cum fugi cu maşina electrică?!”.

Când vor ieşi pe piaţă cele trei modele?

Se pare că Ford are planuri mai pentru uzina de la Craiova, în ciuda “ajutorului” primit din partea autorităţilor. Pentru modelele utilitare producţia va începe în 2023, iar versiunile electrice pentru cele două utilitare şi pentru Ford Puma vin în 2024.

Rămâne de văzut dacă până atunci nu retehnologizează şi Dacia vreo linie de asamblare, ca să producă şi în ţară un model electric. Ştiu că au anunţat şi ei un model nou electric pentru 2024.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Atenție la cardurile Revolut livrate de Pink Post

By | March 14, 2022

Cândva pe la începutul anului, lui Alice i-a expirat cardul Revolut, așa că a făcut comandă din aplicație pentru un card nou. Zilele trecute a găsit plicul cu cardul nou în cutia poștală. La expeditor era trecut un anume Spring GDS – Șoseaua Pipera Tunari nr. 2 și livrat de faimoșii Pink Post.

Doar că plicul s-a deschis suspect de ușor. Ca și cum a mai fost desfăcut încă o dată și lipit la loc cu același adeziv de pe buza plicului. Oricine a desfăcut un plic și l-a păstrat să-l refolosească, știe despre ce vorbesc.

Și ce este și mai suspect, pe plic erau și perforații de la o capsă. Nu zic, poate cineva capsase un aviz pe plic și când l-a smuls livratorul s-a smuls cu tot cu capsă. Poate sunt eu paranoic. Doar că deja sunt două semne de întrebare.

revolut pink post

Ideea este că în interiorul plicului, cartonul în care vine cardul nu are niciun sigiliu și se deschide ca o floricică. Așadar, dacă cineva a deschis plicul și a făcut o poză cu spatele cardului sau a notat titularul, numărul, data expirării și CVV-ul, are tot ce-i trebuie ca să-l utilizeze pentru o comanda online.

În concluzie i-am dat freeze din aplicație, nu vom folosi cardul și vom încerca să discutăm cu support-ul să vedem ce putem face.

Vă sfătuiesc însă și pe voi să fiți atenți la cum arată plicul dacă v-a expirat cardul Revolut și solicitați unul nou. Bineînțeles, asta se aplică la orice card venit acasă în plic.

UPDATE: Am luat legătura cu cei de la Revolut, am anulat cardul vechi, au trimis unul nou, de data aceasta prin Fan Courier. Vedeţi mai jos cum arată un plic super-bine sigilat. Nu aveam cum să-l dezlipesc fără să-l rupt.

Dacă aveţi orice dubiu cu privire la integritatea plicului, adresaţi-vă echipe de support, direct din aplicaţie, prin chat sau prin mail, trimiteţi-le imagini cu ceea ce v-a ridicat suspiciuni şi solicitaţi anularea cardului şi transmiterea unuia nou pentru înlocuire.

Plus folosiţi celelate metode de extra securitate descrise de cititori, în funcţie de cât de multă securitate vă doriţi: dezactivaţi plăţile online de pe cardul principal, configuraţi cardul să nu realizeze plăţi decât când este în proximitatea telefonului, activaţi carduri virtuale cu care să faceţi plăţi online şamd.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Războiul ne arată care sunt oamenii plătiţi de ruşi în România

By | March 11, 2022

Gândiţi-vă la ceva. Dacă ruşii au avut bani să îl cumpere pe – discutabil – cel mai puternic om din Europa la momentul respectiv, voi vă daţi seama cam câţi deputaţi, senatori şi parlamentari români cumpără de banii ăia?

Cumva mă bucură că în urma războiului ies la suprafaţă toţi rusofilii plătiţi din România. Mă bucură de fapt că îmi confirmă bănuielile mele.

Mai ţineţi minte când vă spuneam că toţi antivaxxerii şi anti “dictatura medicală” sunt finanţaţi de ruşi? Parcă era greu de crezut, nu? Ce interes să aibă ei să denigreze vaccinul, totuşi? Ei bine, aţi văzut cum în secunda doi antivaxxerii s-au transformat la comandă în soldăţei de-ai lui Putin, nu?

La Şoşoacă mă aşteptam, dar sincer, la Olivia Steer nu. Credeam că e doar dusă, nu şi plătită. Cum s-au gândit ele aproape instant la acelaşi mesaj. Ce coincidenţă fericită.

Sursă

Apoi Şoşoacă a continuat pe narativa “Nu vrem război”.

Ce făcea celălalt mare patriot al ţării, duminică, pe 27 februarie? Când toţi românii se dădeau peste cap să strângă donaţii şi să ajute cum pot mai bine ucrainenii plecaţi din calea războiului, Georgică face un miting împotriva măştilor.

Nu-i aşa, un pic de stabilitate internă nu strică niciodată, nu? Cine ştie, poate reuşim să deturnăm protestul în “Nu vrem război! Vrem afară din NATO, vrem afară din UE! Noi suntem români patrioţi!!!

De altfel acestea vor fi temele pe care vor marşa oamenii plătiţi de Rusia de la noi din ţară:

  • Nu vrem să ne implicăm în război, că dacă ne atacă Rusia / Nu vrem să urmăm ordinele NATO, că dacă ne atacă Rusia / Nu vrem în NATO, că ne bagă în război / Nu vrem în UE
  • Dar de ce ajutăm refugiaţii? Dar pentru copiii săraci din România, de ce nu facem nimic!?

Iar pe ultima direcţie, tovarăşul Cristoiu bagă cu două mâini:

Ion Cristoiu: Dar de cei peste 20 de milioane de refugiaţi români din România cine se ocupă?La fel și Cozmin Gușă și Adrian Severin.

E bine să facem o listă cu oamenii ăştia şi cu declaraţiile lor, ca să le avem la-ndemână în 2024, atunci când vor fi alegeri şi oamenii aceştia vor avea din nou păreri.

P.S: Aţi văzut cum celălat partid rusofil, nu a mai zis nimic de când a început războiul?

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Despre cozile la benzinării şi isteria generată de creşterea preţului benzinei

By | March 10, 2022

Surpriză! Preţul benzinei nu a crescut la 12 lei astăzi. Este 7.9 lei la benzinăria Petrom la care alimentam eu de obicei. Nu am absolut niciun dubiu că isteria de ieri a fost o manipulare ca la carte.

Dar de ce?! Cine ar vrea să manipuleze? Ce avantaj ar avea?!

E simplu. Ia gândiţi-vă. Occidentul pune presiune pe ruşi prin sancţiuni şi restricţii, deci poporul rus simte cel mai nasol efectele războiului lui Putin.

Pe lângă creşterea preţului la gaze, ce ar mai putea să facă ruşii la schimb, ca să facă şi cetăţenii din UE să sufere de pe urma războiului? Păi să-i facă să simtă şi ei nişte nasoale. Aşa că o mică panică şi o manipulare cu privire la preţul carburantului ar pune presiune şi pe cetăţenii europeni. Cetăţeni care în schimb ar putea să ceară guvernului lor să încheie mai repede războiul şi poate să accepte o parte din cererile lui Putin. Că e nasol, cresc preţurile la gaze, cresc preţurile la bezină, cresc preţurile la alimente … Totuşi, libertate ca libertate, Slava Ukraini, dar trebuie să mâncăm şi noi, nu? Pe scurt, ruşii vor să destabilizeze. Pentru că de pe urma instabilităţii nu au decât de câştigat.

Şi guvernanţii noştri au demonstrat încă o dată că sunt inapţi şi depăşiţi de situaţie. Au venit cu mesajul: “Avem rezerve destule de combustibil”, în condiţiile în care oamenii nu de rezerve se temeau, ci de creşterea preţurilor. Mesajul ar fi trebuit să fie: “Staţi liniştiţi, benzina nu va creşte mâine la 12 lei!”.

Deja Georgică Simion jubilează pe Facebook. “V-au crescut preţurile la benzină, acum veniţi la protest?!”

Eu nu mai cred în coincidenţe de mult. Poate vi se pare un pic deplasat ce povestesc aici. Dar sunt multe manevre înlănţuite aici, dar nu uitaţi că ruşii sunt foarte buni la şah, deci le place să gândească cu multe mişcări înainte. Aceeaşi panică s-a întâmplat şi în Bulgaria în urmă cu o săptămână. Sună cunoscută ştirea asta?

Mai ţineţi minte când râdeam de americani, că au făcut cozi la benzinării şi au pus benzină în pungi de plastic? Ei bine, iată că acum au sărit şi românii cu damigeana. Nu suntem cu nimic mai inteligenţi decât ei.

Mai ţineţi minte când toţi se jurau că nu mai alimentează de la Lukoil, că e companie rusească? Ei bine, ieri au fost cozi şi la Lukoil, că aveau preţuri mai mici. Cam asta e diferenţa dintre ce declarăm că vom face şi ce facem cu adevărat.

Ce nu înţeleg eu este mentalitatea oamenilor care s-au înghesuit ieri la staţie. Ok, faci plinul. Vii şi cu o damigeană pe care o umpli cu motorină. Felicitări! Ai învins!!!

Şi apoi ce faci? Cât tragi de motorina aia? Ce faci? Nu mai mergi cu maşina? O ţii doar pentru urgenţe? Care este planul pe termen lung aici?

În fine, cam aşa văd eu lucrurile. Orice panică produce instabilitate. Orice instabilitate creează un avantaj pentru cei care vor să profite de pe urma ei.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook