Author Archives: Marius

Samsung S26 Ultra este astăzi la cel mai mic preț de până acum!

By | May 15, 2026

Samsung S26 Ultra cu 256 GB de stocare se vinde astăzi la cel mai mic preț. Telefonul este listat la 5.099 lei. Însă dacă aveți un telefon de dat la schimb, se mai adaugă o reducere.

samsung s26 ultra preț bun

Concret, dacă aveți un smartphone vechi pentru dat la schimb, mai primiți încă o reducere de 400 de lei. Și o să mă simt ca la teleshopping când spun asta, dar “asta nu e tot”! Dacă nu ați plătit vreodată prin My Wallet și faceți plata acum, mai primiți încă o reducere de 100 de lei. Aceasta nu-i o reducere specifică pentru S26 Ultra, ci se aplică la orice ați cumpăra prima dată prin My Wallet.

samsung s26 ultra reducere

În fine, dacă luăm în calcul doar reducerea prin Flip, prețul lui Samsung Galaxy S26 Ultra de 256 GB scade la 4.700 de lei. Din punctul meu de vedere este un preț excelent. Dacă nu mă înșel, la acest preț a fost Samsung Galaxy S25 Ultra (cu 512 GB stocare ce-i drept) la oferta de Black Friday.

Doar așa, de comparație, acestea erau prețurile de lansare ale lui S26 Ultra, cu aproximativ două luni în urmă:

  • Samsung Galaxy S26 Ultra cu 12 GB RAM și 256 GB stocare – 7.399 lei;
  • Samsung Galaxy S26 Ultra cu 12 GB RAM și 512 GB stocare – 8.399 lei;
  • Samsung Galaxy S26 Ultra cu 16 GB RAM și 1 TB stocare – 9.949 lei.

N-am fost pe fază de la începutul ofertei, dar din ce văd acum pe site-ul eMAG, se pare că doar varianta neagră este redusă. Cele albastru-deschis, alb și cobalt violet au prețuri mai mari, iar roz și silver shadow nu sunt disponibile.

Cel albastru-deschis este însă foarte avantajos în varianta de 512 GB spațiu de stocare. Aici prețul este 5.999 lei, iar cu reducerea de 400 de lei de la Flip scade la 5.600 lei. Se justifică să dai încă 900 de lei în plus pe 256 GB stocare? Greu de spus, depinde de stilul de utilizare al fiecăruia și mai ales de câte fotografii și filmări face fiecare în parte cu el.

În concluzie, rămân cu aceeași impresie ca cea de anul trecut. Nu se justifică să cumpărați telefoanele acestea la precomandă, indiferent de bonusurile pe care le dau atunci.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

TV-urile Samsung 2026 ajung în stoc. Vin cu tehnologii noi pentru display (Mini LED, Micro RGB), plus multe funcții cu AI

By | May 14, 2026

Anul acesta Samsung a pregătit destul de multe schimbări în gama sa de televizoare. Și nu mă refer la “AI-everything”, ci la tehnologia din spatele TV-urilor. Este primul an în care avem Micro RGB pe piață la dimensiuni și prețuri digerabile.

samsung tv 2026 păreri

TV-urile Samsung Micro RGB 2026

Aceasta este gama pe care Samsung va miza anul acesta. În gamă sunt regăsite modelele R85H și R95H (cu diverse diagonale). Cred că cel mai bine vă arăt acest video, care în 3 minute arată toate noutățile cu care vin micro RGB-urile:

Ce să zic, imaginea este impresionantă, au acoperire 100% a spectrului BT.2020. Însă e greu să-ți dai seama dintr-un test de 15 minute, fără să știi cum este calibrat TV-ul, dacă imaginea este mai bună sau mai altfel decât la un OLED de top. Ca idee, diferența majoră între R95H și R85H pare să fie prezența planelului glare-free, care la cel din urmă lipsește.

Cum este cu AI-ul?

Așa cum era de aștepta, TV-urile sunt burdușite cu AI. Atât pe partea de procesare a imaginii, cât și pentru interacțiune. Ai la dispoziție doi agenți. Bixby, care se bazează pe Perplexity și care poate modifica setările televizorului (dar care nu acceptă comenzi decât în limba engleză), sau Copilot. Cel din urmă acceptă comenzi și în română, dar nu poate schimba setările TV-ului.

Le-am testat și am fost surprins să constat că sunt destul de la curent cu ce se întâmplă. De exemplu AI-ul știa că PSD și-a retras sprijinul pentru Bolojan la o zi după ce s-a întâmplat asta.

samsung micro rgb 2026

Apropo, telecomanda are acum buton rapid de AI.

telecomandă samsung 2026

Și pentru cei mai nostalgici dintre noi, există și o variantă de telecomandă care nu are foto-celulă pentru încărcare de la lumină sau de la unde radio, ci funcționează cu baterii, ca pe vremuri.

Fiind an de Campionat Mondial de Fotbal, toate TV-urile au o funcție de AI Football Mode. Singura diferență este că la TV-urile mai jos din gamă este varianta AI Football Mode și atât, în timp la cele premium există AI Football Mode Pro, care bănuiesc că poate face ca România să participe la CM din 2026.

samsung micro rgb păreri

Glumesc, desigur. Această funcție face o procesare suplimentară pe jucători pentru a reprezenta mai bine culorile și de asemenea, îți permite să modifici separat volumul comentatorului, inclusiv să îl oprești de tot (rugăciunile ne-au fost ascultate!) și al tribunelor (în caz că revin vuvuzelele la modă). Mi se par utile până la urmă funcțiile acestea, mai ales cea prin care poți opri comentariul, însă nu mi se par justificate decât pentru pentru cei care se uită foarte des la meciuri de fotbal.

Ce am găsit rapid pe stoc la eMAG:

Samsung OLED 2026

Avem noutăți și aici. Samsung aduce patru serii anul acesta, față de trei anul trecut: S85H, S90H, S95H și S99H. Se pare că S99H se vinde doar pe site-ul Samsung. Probabil că în curând vor apărea toate pe eMAG.

samsung oled 2026

S99H (cel din foto de sus) are o chestie care mie nu-mi place. TV-ul este “încastrat” într-o ramă de metal. Ramă care nu poate fi scoasă. Mi se pare o complicație inutilă doar de dragul designului și trebuie avut deci grijă cu diagonala. În caz că trebuie montat într-un loc care este fix pe fix cât diagonala, probabil nu va încăpea. Vedeți mai jos rama de aproape:

păreri samsung oled 2026

Încă un detaliu de culise este faptul că S99H se vinde în state sub denumirea S95H. Deci dacă citiți un review din US despre S95H, să știți că de fapt se referă la S99H-ul nostru. Pe scurt, dacă are ramă metalică, e S99H.

samsung s99h ramă

Încă un lucru pe care l-am observat: majoritatea TV-urilor Samsung de anul acesta nu au un picior central, ci au picioare laterale. Știți povestea: dacă au picioare pe margine, trebuie o comodă de aceeași lungime cu lungimea TV-ului.

La S85H, care este modelul entry level, nu aveam refresh rate la 165 Hz și nici glare-free. În rest sunt diverse diferențe de specificații, putere audio șamd.

OLED-uri Samsung 2026 pe care le-am găsit disponibile în stoc:

Samsung MiniLED 2026

Deși numele sună asemănător, MiniLED și Micro RGB sunt tehnologii fundamental diferite.

samsung mini led 2026

Modelul M80H, disponibil în variante de 85, 75, 65 și 55 de inch, oferă cea mai avansată experiență Mini LED din gamă. Are și setul complet de funcții cu AI și vine și cu un panel de 144 Hz.

M72H aduce avantajele esențiale ale tehnologiei Mini LED la un nivel mai accesibil, prin diagonale de 85, 75, 65, 55, 50 și 43 de inch.

Iată modelele disponibile momentan în stoc la eMAG:

În cadrul prezentării am văzut un test între un QLED (cred că de anul trecut) și un MiniLED care rulau același conținut. Se vedea un pic mai luminos MiniLED-ul și posibil și mai bine. Nu mi se pare însă relevant un astfel de test pentru că nu știu cum erau reglate cele două TV-uri.

Și da, în caz că vă întrebați, există și Neo QLED 2026. Doar că în timpul prezentării nu s-a pus accent pe el.

În concluzie în 2026 Samsung are de toate: Neo QLED, OLED, Mini LED și Micro RGB. Bani să fie.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Audemars Piguet x Swatch: Ceasul Royal Pop a fost dezvăluit și este o dezamăgire

By | May 13, 2026

Vă spuneam în weekend că Audemars Piguet va colabora cu Swatch pentru a lansa un ceas denumit Royal Pop. Ei bine, modelul a fost acum dezvăluit, iar pentru mine, chiar dacă știam deja niște detalii din culise, tot este dezamăgitor.

ceas audemars piguet x swatch

Ce este Audemars Piguet x Swatch Royal Pop?

Royal Pop este un ceas stil savonette, adică un ceas de buzunar încastrat într-o ramă de bioceramică. Rama respectivă are și o agățătoare din piele de vițel.

audemars piguet x swatch păreri

Ceasul urmează într-adevăr designul unui Audemars Piguet, cu bezel hexagonal, cu șuruburi de culori diferite care fixează bezelul, iar pe spate are un geam. Un detaliu interesant este legat de geamuri, care sunt din safir. Neobișnuit pentru Swatch, care de obicei pune geam din plexiglass. Și ca să meargă un pic mai departe, geamul din față are și tratament antireflex.

Sunt opt modele în total, dintre care șase cu coroană la ora 12 (Savonette) și două cu coroană la ora 3 (Lepine) și cu secundar la ora 6, ca un ceas de mână. Puteți vedea toate variantele pe site-ul Swatch.

colecție ap x swatch

În interiorul lui Audemars Piguet x Swatch Royal Pop avem un mecanism SISTEM51 cu armare manuală.

Cea mai mare dezamăgire? Mecanismul

Swatch a ales să pună un geam pe spate pentru a permite posesorilor să admire “splendidul” mecanism SISTEM51, care din punctul meu de vedere este o insultă la adresa unui colecționar de ceasuri.

De ce spun asta? SISTEM51 este primul și singurul mecanism din lume produs în întregime automatizat. Are doar 51 de piese (de unde și numele), iar piesa cu numărul 51 este un șurub central care conectează toate piesele mecanismului. Are o rezervă de mers de 90 de ore și este complet antimagnetic datorită balansului construit din Nivachron (un material patentat tot de Swatch Group).

mecanism ap x swatch

Marea problemă așadar cu acest mecanism este faptul că neavând șuruburi, nu poate fi desfăcut pentru a fi reparat. Vorbim practic despre un mecanism de unică folosință, care odată ce se strică (și se va strica), va trebui înlocuit. Sau aruncat.

Știu deja de la colaborarea Swatch x Blancpain, care are același tip de mecanism, că Swatch nu are o soluție pentru a repara acel ceas, ci îl înlocuiește cu totul, la un preț de service apropiat de prețul ceasului de nou.

Mai mult decât atât, Swatch specifică în descriere că șuruburile sunt “sudate” în carcasă. Deci vorbim încă o dată de un ceas “de unică folosință”.

Cât costă Audemars Piguet x Swatch Royal Pop?

AP x Swatch Royal Pop se va lansa pe 16 mai, exclusiv în magazinele Swatch fizice, iar fiecare client va putea cumpăra maximum un ceas de acest fel. Se pare că prețul va porni de la 385 de euro în funcție de model.

În concluzie

Cred că cei care au la mână un Audemars Piguet pot sta liniștiți. Nu aș paria pe succesul lui AP x Swatch Royal Pop. Nu văd utilitatea unui astfel de ceas. Posibil ca versiunile cu coroană la ora 3 să se bucure de un succes limitat în caz că apar carcase aftermarket care vor putea face conversia la un ceas de mână.

Pur și simplu impresia pe care o am acum este că Swatch Group a rămas cu o tonă de mecanisme SISTEM51 pe stoc din 2013, și încearcă să facă astfel de colaborări pentru a scăpa de ele.

În ceea ce mă privește, poate aș fi trecut peste mecanismul dezastruos și aș fi cumpărat unul dacă ar fi existat vreun mod de a desface carcasa pentru a-l înlocui.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Tech News – 12 mai 2026

By | May 12, 2026

Leak cu Pixel 11 Pro și Pixel 11 Pro cu LED RGB Pixel Glow. Arată mai puțin interesant decât mă așteptam.

eYou a avut eveniment de lansare pentru România. Și? V-ați făcut cont?

Sony vrea să lanseze niște căști mai scumpe decât WH-1000XM6. Se vor numi Sony 1000X The ColleXion, vor concura cu AirPods Max 2 (și vor pierde).

Luminile Philips Hue se vor aprinde când se vor da goluri la CM. Pot să pun pariu că vor face asta cu delay.

Google Fitbit Air sună foarte bine ca activity tracker. Iar Google pare că va oferi încă una cadou la precomandă.

De asemenea, aplicația Fitbit se transformă în Google Health. Vor renunța și la Google Fit.

VW va lansa primul GTI electric peste 3 zile. Văd că tot nu vor să renunțe la prefixul neinspirat ID.

DJI face teasing la Osmo Pocket 4P, cu cameră duală. Între timp DJI Osmo Pocket 4 e stoc epuizat la eMAG.

Sunt zvonuri că Bethesda ar oferi Dishnored 2 gratuit. Fiți pe fază mâine dacă vreți să-l luați.

Mova intră în România. Nu știu, eu mă gândeam că oamenii cu bani se uită la Miele sau altele.

Dua Lipa se ceartă cu Samsung. Se pare că Samsung ar fi vândut TV-uri cu Dua Lipa pe cutie.

A apărut Mortal Kombat 2. Filmul, nu jocul.

DJI Osmo Nano la preț bun.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

wagamama intră în România

By | May 11, 2026

Ce este wagamama? wagamama este un lanț internațional de restaurante cu specific pan-asiatic, fondat în 1992 în Londra. Restaurantul servește preparate asiatice gătite pe loc: de la ramen și katsu curry, până la teppanyaki. De asemenea, este renumit pentru mesele sale lungi, de tip comunal, care încurajează o atmosferă relaxată.

Restaurantul va fi operat în România de Sphera Franchise Group, care a achiziționat drepturile de franciză pentru deschiderea de restaurante în România. Sphera Franchise Group sunt cei care mai dețin franciza pentru KFC, Pizza Hut, Taco Bell și mai nou și Hard Rock.

Când se deschide primul wagamama în România?

Primul restaurant wagamama din România se va deschide la București spre sfârșitul anului 2026 – începutul anului 2027, conform celor de la Sphera Franchise Group.

Eu i-am văzut prin Londra, dar nu am apucat să îi încerc. Îmi place ideea, deși am oarecare dubii cu privire la conceptul de “ramen pe loc”, având în vedere că ramenul este destul de minuțios de preparat.

De asemenea, restaurantul este renumit pentru că are mese mari, unde se pot așeza mai multe persoane care nu se cunosc între ele. Înțeleg de ce ideea aceasta funcționează în multe țări, însă sunt tare curios cum va funcționa în România.

Nu de alta, dar România este o țară care are un trecut comunist, iar la noi “tradiția” este să te uiți suspicios la oamenii de pe lângă tine și să nu interacționezi cu ei.

Oricum, un restaurant în plus cu gyoza, ramen, pork belly și teppanyaki nu are cum să strice. Am văzut și eu că în ultimul timp restaurantele asiatice sunt la mare căutare. Prin București se fac cozi interminabile la restaurantele care servesc ramen bun.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

RABLA 2026 s-a aprobat, dar pentru mașini “Fabricate în Europa”

By | May 11, 2026

Iată o veste la care nu mă mai așteptam. Programul RABLA 2026 trăiește! Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat pe pagina ei de Facebook că s-a lansat în consultare publică proiectul de hotărâre pentru aprobarea bugetului AFM pe anul 2026. Practic, proiectul a fost aprobat de Ministrul Finanțelor și mai trebuie stabilit doar bugetul.

rabla 2026

RABLA 2026 are buget propus mai mare decât RABLA 2025

În acest buget, printre altele, se află și programul RABLA 2026 pentru persoane fizice, prin care se propune alocarea de 300 de milioane lei, “punând accent pe mașinile produse și asamblate în Europa“.

Veștile sunt bune, aș zice, iar suma propusă spre alocare de 300 de milioane de lei este cu 100 de milioane mai mare decât cea totală de anul trecut. Bineînțeles, nu este obligatoriu ca aceasta să fie valoarea finală. E posibil să se mai taie câteva milioane după ajustări, dar oricum, eu nu mă așteptam să mai existe programul RABLA în 2026.

Următorul pas este să se aprobe bugetul, iar ulterior se va scrie și ghidul, care va fi adaptat la anul curent și care va conține și această limită referitoare la mașinile produse în Europa.

Nu mă surprinde această condiție legată de mașinile produse în Europa, pentru că până la urmă așa au început să facă și alte țări europene la recomandarea Comisiei Europene.

Ce mașini nu se vor încadra în RABLA 2026

În concluzie, vești proaste pentru BYD, Chery, MG și restul de 11 branduri auto prezente pe piața din România. Nici pe japonezii de la Mazda sau Honda nu-i văd bine, care produc mașini mai mult în Japonia și America. Suzuki scapă însă, pentru că au fabrică în Ungaria. Și Toyota are ceva mai multe fabrici în Europa. Și Hyundai scapă, cu fabrica din Cehia. Sunt convins că vor mai apărea surprize.

Este o veste pe jumătate proastă și pentru Dacia, pentru că Dacia Spring nu se va mai încadra în program. Dacia era însă pregătită pentru o astfel de veste, nu degeaba noul model electric Dacia Evader este deja în fază avansată de testare.

Este însă interesant de urmărit ce se va întâmpla cu Dacia Sandero, Jogger, Logan care sunt produse în Maroc și cu Dacia Striker, care va fi produsă în Turcia.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook

Xiaomi YU7 MAX începe să apară prin Romania

By | May 10, 2026

Xiaomi YU7 este primul SUV electric al celor de la Xiaomi și reprezintă practic răspunsul companiei chineze pentru modele precum Tesla Model Y. Mașina există în trei versiuni: YU7, YU7 Pro și YU7 Max. Versiunea din urmă are 690 CP și atinge 0-100 km/h în 3.23 secunde. Interiorul, așa cum v-ați aștepta, este futurist și super luxos. Am fost și eu la volanul unui SU7 Max și am fost impresionat.

La momentul lansării a făcut furori în China din două motive. În primul rând pentru că asemănarea cu Ferrari Purosangue este evidentă, iar în al doilea rând pentru că în primele 18 ore de la lansare, YU7 a primit peste 240.000 de comenzi. Numărul mare de comenzi a venit la pachet cu o durată de așteptare de peste un an.

Acum văd că au început să apară și prin România, deja le-am văzut pe la 2-3 influenceri pe video. Aveți mai jos un băiat care nu doar că o prezintă, dar pare că vrea s-o și vândă direct. Din clipul lui am luat și poza de mai sus.

Se pare că au intrat în România cam în același mod în care au început să apară și primele gadgeturi de la Xiaomi în România 🙂

Adică nu direct. Din ce înțeleg, pot fi comandat prin Elite Cars Leasing, atât noi, cu termen de livrare de vreo 2-3 luni, cât și rulate. Presimt că nu mai durează mult și le vedem în număr mai mare cot la cot (sau bară la bară) cu BYD pe străzi.

Urmărește Revoblog.ro și pe Google News

Share pe Facebook